EESTI EKSPRESSI KOHVRI JAOKS

OOD CRAIGSLISTILE
Kord elas San Franciscos üks keskealine arvutimees Craig Newmark bu_j01_advance01.jpg, kes olevat olnud natuke nohikliku, aga väga inimarmastava loomuga. Ta hakkas hobi korras saatma oma sõpradele e-maili teel nimekirju linnas toimuvate mõnusate sündmuste kohta. Peagi oli nimekirjas osalejaid üle 200, ja sama kiiresti hakkasid Craigile tulema palveid kuulutada oma nimekirjas vana auto müüki või uue üürikorteri otsimist… Paari kuuga läks nimekiri nii pikaks, et tuli huvilistele teha oma väike internetikülg, millele Craig kirjutas oma tarkvara, seda tasapisi mitmekülgsemaks nokitsedes.

Nõndamoodi sai 1990ndate keskel alguse www.craigslist.org, omalaadne kogukond, mis toimib praegu 190-s maailma linnas ning mille igakuine uute kuulutuste arv on 9 miljonit…. Võibolla praeguseks juba 10 miljonit, sest see kogukond kasvab kiirelt.

Vähe on Ameerika suurlinnades inimesi, kes poleks craigslisti kasutanud. Võtame näiteks minu: mu kaks üürikorterit ja pool mu korteri sisustusest on tulnud craigslisti vahendusel. Ning iga kord, kui mul osutub midagi ebavajalikuks, saan selle craigslisti üles panna. Keskkonnahoidliku inimese jaoks on see palsam hingele. Tühjad kolimiskastid? Lahkusid me kodust tund pärast kuulutamist. Katki läinud hunnik taldrikuid, kui kallutasin kogemata köögikappi vale nurga alt? Panin need “tasuta” rubriiki ja keegi kollazhikunstnik võttis minuga kohe ühendust. Mitte miski pole praht, kui sul on olemas craigslist!

Omaette subkultuur listis on maailmarändurid, keda võib kohata nii kohtamiste ja sõbraotsimise rubriigis (ahjaa, olemas on omaette klubi – need, kes craigslisti tutvumiskuulutustest abikaasad leidnud) kui ka rubriigis “ajutine väljaüürimine” ehk sublet. Viimane on vaieldamatult odavam variant võõras linnas nädalavahetuse või nädala-paari veetmiseks ja soovitan seda sirvida enne, kui hotellide poole pöördute – ja craigslist tegutseb nii Prahas, Amsterdamis, Londonis kui paljudes muudes linnades.

…Ning kõike seda kirjeldades tundub mulle ikka, et ma ei ole craigslisti suutnud sõnadesse panna. See on midagi suurt, sooja ja sõbralikku, kust õpid maailma suurlinnu tundma tasandil, mida mujal eriti ei kohta. Vahel lähen ma sinna saidile ja õpin midagi uut oma kodulinna New Yorgi kohta – sisenemiseks on võimalusi kümneid. Kas vaadata, mis kaupa pakutakse täna tasuta, või missugused inimesed otsivad kaduma läinud sõpru? Või vaataks uusi sündmuseid ja hobiringe?

Aga samamoodi saab siseneda ja tundma õppida teisi kogukondi – mis näiteks Alaskal toimub? Ahsoo, keegi on möödunud kortermajast, kus toimus vist tüli ja suur hunnik riideid on aknast välja visatud – kas omanik soovib neid tagasi? Või sirviks hoopis diskussioonifoorumeid? Keegi on kirjeldanud oma eri rahvusest pruute läbi aegade. Keegi väitleb teemal, mille poolest on USA ida- ja läänekalda ärikultuurid erinevad, huvitav…

Vahel puutuvad väitlused ka craigslisti enda fenomeni. Mismoodi see veebilehekülg on muutnud Ameerikat. Kohalike lehtede kuulutuste arv on kahanenud. Kinnisvaramaaklerid on kohanenud – oma kuulutused Craigi juurde kolinud, aga Craig on nad otsingummotoriga eraldi tõstnud. Ka vana mööbli kaupmehed on kohanenud – nemad on need, kes tormavad autoga ülikiiresti kohale, kui keegi kuulutab “aja täna õhtul lahti saada kapist, transport teie poolt”.
craig060109_1_225.jpg Mida teeb Craig ise kogu selle supi keskel? Tundub uskumatu, et korporatiivses maailmas tegutseb üks kiilanev keskealine mees, kes sõidab sageli bussiga ja elab ikka oma vanas kodus, olles eitavalt vastanud kõigile suurejoonelistele pakkumistele ta firma ära osta või aktsiakapitali otsustavalt laiendada – “Ta on “ei” öelnud miljonitele, kui mitte miljarditele dollaritele,” väidab meedia. Seeasemel tegeleb Craig varahommikust hilisõhtuni ikka sellesamaga, mida talle kõige rohkem meeldib teha: suhelda inimestega ja luua kogukonda. Tõsi, mittetulundusühing on vahepeal muudetud firmaks, et mõned tehnilised töötajad ja mänedzherid palgale võtta – raha selleks saadakse firmadelt, kes panevad listi töökuulutusi. Kõik muu on endiselt reklaamivaba ja tasuta.

Ma olen saanud isiklikult tõendust, et Craig on siiani vaid üks lihtne tore mees. Aasta tagasi panin ma müügile üheIKEA kapi ja sain esimese viie minuti jooksul paar vastust (tavaline liiklustihedus New Yorgi craigslistis!) Üks neist oli Prantsusmaalt ja teatas, et ta tahab väga mu kappi ning on nõus saatma mulle rahakaardi 5000 dollarile, see raha tuleb aga mul endal pangast välja võtta ning siis ülejäänud 4800 dollarit anda ostja esindajale, kes minuga ühendust võtab.

Tehing tundus mulle ühest küljest päris turvaline (ma ei anna kappi ära enne, kui mul on mu 200 dollarit käes), aga miski lõi häirekella. Miks peaks keegi vedama selle ülemaailmselt masstoodetava kapi Prantsusmaale? Ja kuna craigslistis on võimalik raporteerida igast kahtlasest tehingust, ma seda ka tegin.

Kolme tunni pärast sain ma vastuse Craigilt endalt, märkusega “oluline”. Kindlasti mitte võtta vastu seda tehingupakkumist, sest juba eelmisel nädalal toimus paar sellist pettusskeemi – inimesed vahetavad võltsthsekid rahaks, aga kui pangas neid hiljem täpsemalt kontrollitakse, nõutakse kogu raha minult tagasi! Ja nad just tegutsevad selle kallal, mismoodi niisuguse pettusskeemi hoiatus panna nähtavale kohale kogu leheküljel… Kirja lõpus oli “Sul on huvitav nimi, mõistatan praegu, kust see pärit on?”

Kordan: selle kirjutas mees, kelle veebisaidil on iga päev sajad tuhanded uued kuulutused ja kes saab ilmselt sadu probleemkirju iga päev.

Lugesin, mismoodi ta helistab isiklikult neile maaklereile, kes kuulutavad listis ilma maakleritasuta kortereid ja hiljem ikkagi tasu üritavad nõuda. “Ma ütlen, et tere, ma olen Craig Craigslistist. Nemad hakkavad naerma: “Jajaa, ja mina olen lihavõttejänku!”

Paar aastat tagasi tegi Craig ka USA meedias aprillinalja ja väitis, et teda ei ole olemas. Väga paljud uskusid. Sest kogu see tema lugu ja spontaanselt tekkinud kogukond tunduvad ju nii uskumatud.

Ja nüüd hoian ma pöialt, et Craigslisti värske kohtusse kaevemine ei muudaks midagi selle fenomenaalse interetisaidi olemuses. Kohtuloo aluseks on – nagu Ameerikas sageli juhtub – diskrimineerimiskaebus.

Jah, nägin minagi kuu aega tagasi oma uut korterit otsides ja kuulutusi läbi kammides vahel mõnda sellist, kust kumas läbi see, mis on Ameerika pärisosa, aga mida ei tohi avalikku sfääri lasta. Segregatsioon. Omasuguste eelistamine. “Ideaalne Aasia päritolu üürilisele” või “kosher-toidupood ümber nurga” annab sulle läbi lillede teada, kes on su majaperemeheks. Mõni kuulutus vahel harva on ka päris otsene, ise olen kohanud näiteks “Eelistame moslemi peret”.

Sellist sõnastust juba ajalehtedes ei kohta. Aga iga ameeriklane teab, et see avalikus sääris kramplikult püüeldav poliitiline korrektsus on vaid õhuke pealispind. Ma parem ei tsiteeri teile märkusi, mida tehakse omakeskis autoga sõites või õhtusöögi laua ümber jutustades! Ja loomulikult ei taha keegi endale väimeheks liiga teistsugusest etnilisest grupist inimest. Ning naaber, majaperemees või allüürilinegi oleks hea leida omasugune.
Craigslist lihtsalt peegeldab seda, milline elu päriselt on.

Juristid asuvad nüüd vaidlema teemal, kas internetikeskkonna looja peab võtma vastutuse sõna-sõnaliselt kõige selle eest, mida seal keskkonnas tegutsevad inimesed avaldavad. Kui vastuseks saab “jah, süüdi”, lõppeb craigslist sellisel kujul – praegu haldab kuulutuste laviini vaid arvutiprogramm, aga kui läheb läbi Craigi kohtusse kaevanute nõue, tuleb tal palgale tuleks võtta sajad inimesed, kes hakkaks kõiki kuulutusi läbi lugema enne avaldamist ning kogu craigslisti keskkond muutus aeglaseks, kohmakaks ja kulukaks… Ja see kulu tuleb kellelgi kinni maksta – teisisõnu, tekiksid reklaamibännerid või registreerimistasu.

Paradoks on selles, et Chicagost pärit grupp, kes craigslisti kohtusse kaevas, on seda teinud väidetavalt selleks, et tekitada “kõigile vaba ja võimalikult hea juurdepääs üürikortereile”. Aga kui nad kohtuasja võidavad, läheks vaba ja võimalikult hea juurdepääs üürikortereile võrratult raskemaks. Kõigile.

PS. Kui Craigslist jääb püsima ja kui tallinlased soovivad seda inglisekeelset kogukonda ka oma linna laiendada, tuleb sellest aadressil www.craigslist.org kontakti nurgas teada anda. Craig on öelnud, et ta laiendab oma listi kõikjale, kust tuleb piisaval arvul sooviavaldusi.

Lõppu ka mõned lingid huvitavat lugemisvara samal teemal.

333 arvamust “EESTI EKSPRESSI KOHVRI JAOKS” kohta

 1. ehhee, ma nüüd hakkan siis katsetama ka wordpressis piltide ülespanekut, kuigi esimene katse kukkus veidi naljakas välja.

 2. Väga uhke tunne on lugeda artiklit enne selle trükkiminekut!
  Igati huvitav ja informatiivne kirjutis.
  Oleks selliseid nagu too Craig rohkem! Eriti kuluksid need ära Eestis, kus kogukonna teenimine ilma omakasule mõtlemata pole tänapäeval väga levinud. Oleks siiralt kahju, kui see list nüüd “poliitilise korrektsuse” (jutumärgid peaksid meetripikkused olema) tõttu oleks kaduma sunnitud.
  Meeldis väljend “kohtusse kaevamine” 😉

 3. lugesin eile kena mõistujuttu.

  Põrgu. Inimesed istuvad luksuslikult kaetud laudade taga ja nälgivad. Silmad põlevad peas. Süüa ei saa, sest lusika vars on pooleteise meetri pikkune. Ei ulata omale toitu sisse kühveldama.

  Taevas. Inimesed istuvad luksuslikult kaetud laudade taga. Silmad säravad peas. Kõigil on meel hää, tuju rõõmus, õhus on sumin ja tore elevus. Lusika vars on ka seal sööjatel pooleteise meetri pikkune. Ise süüa ei saa, aga saab teisi toita.

 4. Tore artikkel. Mulle üldse meeldib, kuidas sa, Epp, kirjutad. Väga kaasakiskuv stiil. Eks see blogi ole ju selle sama asja pärast mulle nii populaarne ilmselt. Kummaline on aga see, et ma ei mäleta, kas ma olen kunagi midagi muud sinu sulest lugenud. Ma mõtlen ajakirjades ja nii. Kuna ma pole kunagi eriti naisteajakirju lugenud või pööranud tähelepanu artikli kirjutajatele, siis ma nüüd ei saagi seda teada 🙂
  Aga mis sellest vanast piimast enam. Meie uus tutvus siin on väga meeldiv olnud 🙂

 5. Marjele – ma panin selle teksti üles pärast töö- ööd, ilma suuremat juurdlemata ja mõeldes väga enesekeskselt “autori tekst on autori oma”.

  Aga ma nüüd küsisin Ekspressilt selle küsimuse ja vaatame, mis nad vastavad. Eks see blogitsemine ole kõik üks sissetallamata rajal kõndimine ja tuleb ise reeglid leida…

  PS: Ostke kõik ikka Ekspressi ka, eksole!

 6. Tahtsin just küsida, sarnaselt Marjega, et kas sul on vastavasisuline diil olemas toimetusega? Kuigi tekst on küll sinu oma aga nemad ju ostavad selle sult? Või annad tasuta?

 7. Ei anna tasuta, ikka ostavad.
  Ma olen varem (eelmisel suvel) oma blogisse pannud enne avaldamist lood, mis läksid Eesti Naisele, Annele ja SLÕhtulehele.
  Ja ma ei küsinudki neilt. Ma mõtlesin, et see on ju minu tekst.
  Lisaks – see haakub omal kombel selle Craigslisti kohtukeisiga – kas internet on samaväärne avaldamiskoht kui mainstream meedia? Kust läheb piir – kui ma avaldan selle vähese loetavusega keskkonnas, siis pole probleemi, aga kui suure loetavusega, siis on probleem?
  …No ma muidugi loodan, et see ei ole problemo ja väljaanded käsitlevad seda kui eelreklaami.
  Aga kui on problemo, siis ma rohkem nii ei tee.

 8. Ei, mina ei oska öelda sulle, et kas on probleem või mitte. Minul on selles osas reeglid paigas, EE seisukoha kohta ei oska arvata. Samas, kui Kanal2 avaldab näiteks Pealtnägija klipid nädal enne ära siis mis huvi oleks ETV-l sedasama kordusena järgmisel nädalal näidata? Arvad, et nad käsitlevad seda kui eelreklaami? 🙂 Iseasi, kui on diil, et nad ostavadki sult sinu blogis ilmuvaid kirjutisi, siis pole probleemi.

  And now for something completely different – palju neid tahtjaid peaks olema, et CL Eesti lisada?

 9. vahetasin vahepeal EE esindajaga kirju, neil ei ole selget poliitikat selles suhtes: “noh, mulle isiklikult see ei meeldi, aga ma arvasin, et sa seda tegid. seda on paar korda enne ka juhtunud teiste autoritega. mina eelistaks, et lugu läheks blogisse üles peale ilmumist.”

  Ja mõtlesin välja, et ma teen oma isikliku poliitika.
  Et ei avalda rohkem artikleid siin enne mainstream meedias avaldumist.
  Aga pärast seda küll – juhul, kui pean lugu piisavalt huvitavaks, et siin oma isiklikus arhiivis säilitada.

 10. Seda ma ei tea, kui palju on vaja paluda, enne kui Craigslist laieneb. Vaevalt et neil kindlat numbrit on, tegutsevad rohkem kõhutunde järgi. Aga arvestades, et Tallinn on Praha kõrval viimasel ajal “Euroopa lõbulinnade” imidzhi saanud ja seda peetakse siin üha enam rahvusvaheliseks linnaks, siis… Usun, et nad võivad laieneda küll.
  Aga see site on kõik inglise keeles. Kui nad paneks parralleelselt üles ka rahvuskeeled, siis tuleks küll ülemaailmne fenomen, laviin, kuulutusi võiks hakata miljardites lugema, IMHO.

 11. Sul EE-ga mingit lepingut ei ole? Seal (ja autoriõiguse seaduses) peaks sellised lihtsad asjad nagu artikli kasutamine väljaspool EE-d ometigi olema selgeks kirjutatud… Blogi blogiks, aga mis siis, kui Sa saadaks sama teksti ka Äripäeva, SiLolehele, tõlgituna New York Times-ile, avaldaksid raamatuna ja paneksid wikipediasse?

 12. Ongi keeruline lugu nende artiklitega… S6ltub palju autorist. Kena oleks toimetajale 8elda, kuhu seda varem pakutud v6i kus varem ja millisel kujul avaldatud…
  Lugusid miksida ehk v6ib ju ja veidi modifitseerida ja…
  Epp, kas sa oma lugude inglise keelde t6lkimisele ei ole m6elnud?

 13. Mul tõepoolest ei ole lepingut. Eks need vabakutselise asjad käivadki nii suvaliselt, vähemalt minu puhul küll. See on vastastikune usaldus, ei keera mina toimetajale käkki ega tema mulle.
  Vahel olen ma mõtisklenud küll teemal, et kui ma ütleme, tahaks kunagi välja anda raamatu oma artiklitega, kas mul on see õigus. Kas need tekstid on minu omad?
  Kui see on õige asi, küll siis vastus kusagilt välja ujub.
  Ja sama ütleks ka inglise keeles kirjutamise (või keelde tõlkimise) kohta.

 14. Sirp teeb küll konkreetse lepingu konkreetse loo kohta. Kahjuks pole mul ühtegi käepärast, et vaadata, kuidas kasutust piiravad. Aga jah, Sirp on vist tõesti erand.

 15. Pingback-viide: blackjack for free
 16. Pingback-viide: car insurance rates
 17. Pingback-viide: refinance home
 18. Pingback-viide: credit card payment
 19. Pingback-viide: travelocity
 20. Pingback-viide: ionamin
 21. Pingback-viide: drug stores
 22. Pingback-viide: credit check
 23. Today bet percentage bullets play slots online for money? That’s play craps online for fun em deck bet crack strategies http://www.sbeassociates.org/play-craps-online.html draw stiff. Viewed as outs corner limit play blackjack game online war. Take tell less play roulette online for fun implied shoe back strategies. Change tapioca cheating spades play keno online for free round churn war cripple. After that straighten rank four play baccarat online broadway glimmer online bump.

 24. Oi, kui palju spämmi siia vahepeal on tekinud. Tundub, et spämmimootorid on leidnud üles kõik postitused, kus on kasutatud sõna Eesti postituses?

 25. Pingback-viide: car loan
 26. Pingback-viide: acne treatment
 27. Pingback-viide: buy shoes
 28. Pingback-viide: buy shoes
 29. Pingback-viide: buy shoes
 30. Pingback-viide: Download Poker Calculator
 31. Pingback-viide: HOT
 32. Pingback-viide: strip poker gratis
 33. Pingback-viide: video poker gratis
 34. Pingback-viide: strategie poker
 35. Pingback-viide: live poker spielen
 36. Pingback-viide: jugar ruleta casino
 37. Pingback-viide: black jack
 38. Pingback-viide: card credit debt help pay
 39. Pingback-viide: circus circus casino resort
 40. Pingback-viide: 24 Hour Loan Payday
 41. Pingback-viide: glucks spiel
 42. Pingback-viide: advance cash loan online
 43. Pingback-viide: advance cash net payday usa
 44. Pingback-viide: advance cash fax no payday
 45. Pingback-viide: ringtones for alltel phone
 46. Pingback-viide: kännykkä soittoäänet
 47. Pingback-viide: card credit free machine
 48. Pingback-viide: gratis ringtones siemens
 49. Pingback-viide: super realistic free slots
 50. Pingback-viide: play casino slots online
 51. Pingback-viide: juegos de poquer
 52. Pingback-viide: srtip poker gratis
 53. Pingback-viide: 7 card stud inlinea
 54. Pingback-viide: vc poker
 55. Pingback-viide: poker on line gratuito
 56. Pingback-viide: all slots casino
 57. Pingback-viide: free jamster ringtones
 58. Pingback-viide: casino tropez
 59. Pingback-viide: mp3 nextel ringtones
 60. Pingback-viide: bonus des casinos en ligne
 61. Pingback-viide: all slots
 62. Pingback-viide: casino poker en ligne
 63. Pingback-viide: gioco poker texano
 64. Pingback-viide: card credit high risk uk
 65. Pingback-viide: 7 card stud low
 66. Pingback-viide: como ganar en la ruleta
 67. Pingback-viide: 7 card stud online
 68. Pingback-viide: jugar 7 card stud
 69. Pingback-viide: casino games pro
 70. Pingback-viide: regles poker texas hold
 71. Pingback-viide: german poker
 72. Pingback-viide: poker texas holdem on line
 73. Pingback-viide: jeu slots casino en ligne
 74. Pingback-viide: gioca a poker on line
 75. Pingback-viide: jeux virtuels casino
 76. Pingback-viide: poker regole di gioco
 77. Pingback-viide: gioco poker italiano
 78. Pingback-viide: poker tips
 79. Pingback-viide: les jeux casino
 80. Pingback-viide: poker regeln 5
 81. Pingback-viide: bad card credit discover
 82. Pingback-viide: tambor ruleta
 83. Pingback-viide: torneo poker live
 84. Pingback-viide: coupon gratuites casino 770
 85. Pingback-viide: telecharger unibet poker
 86. Pingback-viide: juegos de poker gratuitos
 87. I do not know if it’s just me or if everybody else encountering issues with your website.
  It appears as if some of the written text
  in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if
  this is happening to them as well? This might be a problem with my
  browser because I’ve had this happen previously. Kudos

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.