EESTI EKSPRESSI KOHVRI JAOKS

OOD CRAIGSLISTILE
Kord elas San Franciscos üks keskealine arvutimees Craig Newmark bu_j01_advance01.jpg, kes olevat olnud natuke nohikliku, aga väga inimarmastava loomuga. Ta hakkas hobi korras saatma oma sõpradele e-maili teel nimekirju linnas toimuvate mõnusate sündmuste kohta. Peagi oli nimekirjas osalejaid üle 200, ja sama kiiresti hakkasid Craigile tulema palveid kuulutada oma nimekirjas vana auto müüki või uue üürikorteri otsimist… Paari kuuga läks nimekiri nii pikaks, et tuli huvilistele teha oma väike internetikülg, millele Craig kirjutas oma tarkvara, seda tasapisi mitmekülgsemaks nokitsedes.

Nõndamoodi sai 1990ndate keskel alguse www.craigslist.org, omalaadne kogukond, mis toimib praegu 190-s maailma linnas ning mille igakuine uute kuulutuste arv on 9 miljonit…. Võibolla praeguseks juba 10 miljonit, sest see kogukond kasvab kiirelt.

Vähe on Ameerika suurlinnades inimesi, kes poleks craigslisti kasutanud. Võtame näiteks minu: mu kaks üürikorterit ja pool mu korteri sisustusest on tulnud craigslisti vahendusel. Ning iga kord, kui mul osutub midagi ebavajalikuks, saan selle craigslisti üles panna. Keskkonnahoidliku inimese jaoks on see palsam hingele. Tühjad kolimiskastid? Lahkusid me kodust tund pärast kuulutamist. Katki läinud hunnik taldrikuid, kui kallutasin kogemata köögikappi vale nurga alt? Panin need “tasuta” rubriiki ja keegi kollazhikunstnik võttis minuga kohe ühendust. Mitte miski pole praht, kui sul on olemas craigslist!

Omaette subkultuur listis on maailmarändurid, keda võib kohata nii kohtamiste ja sõbraotsimise rubriigis (ahjaa, olemas on omaette klubi – need, kes craigslisti tutvumiskuulutustest abikaasad leidnud) kui ka rubriigis “ajutine väljaüürimine” ehk sublet. Viimane on vaieldamatult odavam variant võõras linnas nädalavahetuse või nädala-paari veetmiseks ja soovitan seda sirvida enne, kui hotellide poole pöördute – ja craigslist tegutseb nii Prahas, Amsterdamis, Londonis kui paljudes muudes linnades.

…Ning kõike seda kirjeldades tundub mulle ikka, et ma ei ole craigslisti suutnud sõnadesse panna. See on midagi suurt, sooja ja sõbralikku, kust õpid maailma suurlinnu tundma tasandil, mida mujal eriti ei kohta. Vahel lähen ma sinna saidile ja õpin midagi uut oma kodulinna New Yorgi kohta – sisenemiseks on võimalusi kümneid. Kas vaadata, mis kaupa pakutakse täna tasuta, või missugused inimesed otsivad kaduma läinud sõpru? Või vaataks uusi sündmuseid ja hobiringe?

Aga samamoodi saab siseneda ja tundma õppida teisi kogukondi – mis näiteks Alaskal toimub? Ahsoo, keegi on möödunud kortermajast, kus toimus vist tüli ja suur hunnik riideid on aknast välja visatud – kas omanik soovib neid tagasi? Või sirviks hoopis diskussioonifoorumeid? Keegi on kirjeldanud oma eri rahvusest pruute läbi aegade. Keegi väitleb teemal, mille poolest on USA ida- ja läänekalda ärikultuurid erinevad, huvitav…

Vahel puutuvad väitlused ka craigslisti enda fenomeni. Mismoodi see veebilehekülg on muutnud Ameerikat. Kohalike lehtede kuulutuste arv on kahanenud. Kinnisvaramaaklerid on kohanenud – oma kuulutused Craigi juurde kolinud, aga Craig on nad otsingummotoriga eraldi tõstnud. Ka vana mööbli kaupmehed on kohanenud – nemad on need, kes tormavad autoga ülikiiresti kohale, kui keegi kuulutab “aja täna õhtul lahti saada kapist, transport teie poolt”.
craig060109_1_225.jpg Mida teeb Craig ise kogu selle supi keskel? Tundub uskumatu, et korporatiivses maailmas tegutseb üks kiilanev keskealine mees, kes sõidab sageli bussiga ja elab ikka oma vanas kodus, olles eitavalt vastanud kõigile suurejoonelistele pakkumistele ta firma ära osta või aktsiakapitali otsustavalt laiendada – “Ta on “ei” öelnud miljonitele, kui mitte miljarditele dollaritele,” väidab meedia. Seeasemel tegeleb Craig varahommikust hilisõhtuni ikka sellesamaga, mida talle kõige rohkem meeldib teha: suhelda inimestega ja luua kogukonda. Tõsi, mittetulundusühing on vahepeal muudetud firmaks, et mõned tehnilised töötajad ja mänedzherid palgale võtta – raha selleks saadakse firmadelt, kes panevad listi töökuulutusi. Kõik muu on endiselt reklaamivaba ja tasuta.

Ma olen saanud isiklikult tõendust, et Craig on siiani vaid üks lihtne tore mees. Aasta tagasi panin ma müügile üheIKEA kapi ja sain esimese viie minuti jooksul paar vastust (tavaline liiklustihedus New Yorgi craigslistis!) Üks neist oli Prantsusmaalt ja teatas, et ta tahab väga mu kappi ning on nõus saatma mulle rahakaardi 5000 dollarile, see raha tuleb aga mul endal pangast välja võtta ning siis ülejäänud 4800 dollarit anda ostja esindajale, kes minuga ühendust võtab.

Tehing tundus mulle ühest küljest päris turvaline (ma ei anna kappi ära enne, kui mul on mu 200 dollarit käes), aga miski lõi häirekella. Miks peaks keegi vedama selle ülemaailmselt masstoodetava kapi Prantsusmaale? Ja kuna craigslistis on võimalik raporteerida igast kahtlasest tehingust, ma seda ka tegin.

Kolme tunni pärast sain ma vastuse Craigilt endalt, märkusega “oluline”. Kindlasti mitte võtta vastu seda tehingupakkumist, sest juba eelmisel nädalal toimus paar sellist pettusskeemi – inimesed vahetavad võltsthsekid rahaks, aga kui pangas neid hiljem täpsemalt kontrollitakse, nõutakse kogu raha minult tagasi! Ja nad just tegutsevad selle kallal, mismoodi niisuguse pettusskeemi hoiatus panna nähtavale kohale kogu leheküljel… Kirja lõpus oli “Sul on huvitav nimi, mõistatan praegu, kust see pärit on?”

Kordan: selle kirjutas mees, kelle veebisaidil on iga päev sajad tuhanded uued kuulutused ja kes saab ilmselt sadu probleemkirju iga päev.

Lugesin, mismoodi ta helistab isiklikult neile maaklereile, kes kuulutavad listis ilma maakleritasuta kortereid ja hiljem ikkagi tasu üritavad nõuda. “Ma ütlen, et tere, ma olen Craig Craigslistist. Nemad hakkavad naerma: “Jajaa, ja mina olen lihavõttejänku!”

Paar aastat tagasi tegi Craig ka USA meedias aprillinalja ja väitis, et teda ei ole olemas. Väga paljud uskusid. Sest kogu see tema lugu ja spontaanselt tekkinud kogukond tunduvad ju nii uskumatud.

Ja nüüd hoian ma pöialt, et Craigslisti värske kohtusse kaevemine ei muudaks midagi selle fenomenaalse interetisaidi olemuses. Kohtuloo aluseks on – nagu Ameerikas sageli juhtub – diskrimineerimiskaebus.

Jah, nägin minagi kuu aega tagasi oma uut korterit otsides ja kuulutusi läbi kammides vahel mõnda sellist, kust kumas läbi see, mis on Ameerika pärisosa, aga mida ei tohi avalikku sfääri lasta. Segregatsioon. Omasuguste eelistamine. “Ideaalne Aasia päritolu üürilisele” või “kosher-toidupood ümber nurga” annab sulle läbi lillede teada, kes on su majaperemeheks. Mõni kuulutus vahel harva on ka päris otsene, ise olen kohanud näiteks “Eelistame moslemi peret”.

Sellist sõnastust juba ajalehtedes ei kohta. Aga iga ameeriklane teab, et see avalikus sääris kramplikult püüeldav poliitiline korrektsus on vaid õhuke pealispind. Ma parem ei tsiteeri teile märkusi, mida tehakse omakeskis autoga sõites või õhtusöögi laua ümber jutustades! Ja loomulikult ei taha keegi endale väimeheks liiga teistsugusest etnilisest grupist inimest. Ning naaber, majaperemees või allüürilinegi oleks hea leida omasugune.
Craigslist lihtsalt peegeldab seda, milline elu päriselt on.

Juristid asuvad nüüd vaidlema teemal, kas internetikeskkonna looja peab võtma vastutuse sõna-sõnaliselt kõige selle eest, mida seal keskkonnas tegutsevad inimesed avaldavad. Kui vastuseks saab “jah, süüdi”, lõppeb craigslist sellisel kujul – praegu haldab kuulutuste laviini vaid arvutiprogramm, aga kui läheb läbi Craigi kohtusse kaevanute nõue, tuleb tal palgale tuleks võtta sajad inimesed, kes hakkaks kõiki kuulutusi läbi lugema enne avaldamist ning kogu craigslisti keskkond muutus aeglaseks, kohmakaks ja kulukaks… Ja see kulu tuleb kellelgi kinni maksta – teisisõnu, tekiksid reklaamibännerid või registreerimistasu.

Paradoks on selles, et Chicagost pärit grupp, kes craigslisti kohtusse kaevas, on seda teinud väidetavalt selleks, et tekitada “kõigile vaba ja võimalikult hea juurdepääs üürikortereile”. Aga kui nad kohtuasja võidavad, läheks vaba ja võimalikult hea juurdepääs üürikortereile võrratult raskemaks. Kõigile.

PS. Kui Craigslist jääb püsima ja kui tallinlased soovivad seda inglisekeelset kogukonda ka oma linna laiendada, tuleb sellest aadressil www.craigslist.org kontakti nurgas teada anda. Craig on öelnud, et ta laiendab oma listi kõikjale, kust tuleb piisaval arvul sooviavaldusi.

Lõppu ka mõned lingid huvitavat lugemisvara samal teemal.

333 mõtet “EESTI EKSPRESSI KOHVRI JAOKS

 1. Eppppp Postituse autor

  ehhee, ma nüüd hakkan siis katsetama ka wordpressis piltide ülespanekut, kuigi esimene katse kukkus veidi naljakas välja.

 2. Mariann

  Väga uhke tunne on lugeda artiklit enne selle trükkiminekut!
  Igati huvitav ja informatiivne kirjutis.
  Oleks selliseid nagu too Craig rohkem! Eriti kuluksid need ära Eestis, kus kogukonna teenimine ilma omakasule mõtlemata pole tänapäeval väga levinud. Oleks siiralt kahju, kui see list nüüd “poliitilise korrektsuse” (jutumärgid peaksid meetripikkused olema) tõttu oleks kaduma sunnitud.
  Meeldis väljend “kohtusse kaevamine” 😉

 3. andry

  lugesin eile kena mõistujuttu.

  Põrgu. Inimesed istuvad luksuslikult kaetud laudade taga ja nälgivad. Silmad põlevad peas. Süüa ei saa, sest lusika vars on pooleteise meetri pikkune. Ei ulata omale toitu sisse kühveldama.

  Taevas. Inimesed istuvad luksuslikult kaetud laudade taga. Silmad säravad peas. Kõigil on meel hää, tuju rõõmus, õhus on sumin ja tore elevus. Lusika vars on ka seal sööjatel pooleteise meetri pikkune. Ise süüa ei saa, aga saab teisi toita.

 4. Moonika

  Tore artikkel. Mulle üldse meeldib, kuidas sa, Epp, kirjutad. Väga kaasakiskuv stiil. Eks see blogi ole ju selle sama asja pärast mulle nii populaarne ilmselt. Kummaline on aga see, et ma ei mäleta, kas ma olen kunagi midagi muud sinu sulest lugenud. Ma mõtlen ajakirjades ja nii. Kuna ma pole kunagi eriti naisteajakirju lugenud või pööranud tähelepanu artikli kirjutajatele, siis ma nüüd ei saagi seda teada 🙂
  Aga mis sellest vanast piimast enam. Meie uus tutvus siin on väga meeldiv olnud 🙂

 5. Eppppp Postituse autor

  Marjele – ma panin selle teksti üles pärast töö- ööd, ilma suuremat juurdlemata ja mõeldes väga enesekeskselt “autori tekst on autori oma”.

  Aga ma nüüd küsisin Ekspressilt selle küsimuse ja vaatame, mis nad vastavad. Eks see blogitsemine ole kõik üks sissetallamata rajal kõndimine ja tuleb ise reeglid leida…

  PS: Ostke kõik ikka Ekspressi ka, eksole!

 6. aabram

  Tahtsin just küsida, sarnaselt Marjega, et kas sul on vastavasisuline diil olemas toimetusega? Kuigi tekst on küll sinu oma aga nemad ju ostavad selle sult? Või annad tasuta?

 7. Eppppp Postituse autor

  Ei anna tasuta, ikka ostavad.
  Ma olen varem (eelmisel suvel) oma blogisse pannud enne avaldamist lood, mis läksid Eesti Naisele, Annele ja SLÕhtulehele.
  Ja ma ei küsinudki neilt. Ma mõtlesin, et see on ju minu tekst.
  Lisaks – see haakub omal kombel selle Craigslisti kohtukeisiga – kas internet on samaväärne avaldamiskoht kui mainstream meedia? Kust läheb piir – kui ma avaldan selle vähese loetavusega keskkonnas, siis pole probleemi, aga kui suure loetavusega, siis on probleem?
  …No ma muidugi loodan, et see ei ole problemo ja väljaanded käsitlevad seda kui eelreklaami.
  Aga kui on problemo, siis ma rohkem nii ei tee.

 8. aabram

  Ei, mina ei oska öelda sulle, et kas on probleem või mitte. Minul on selles osas reeglid paigas, EE seisukoha kohta ei oska arvata. Samas, kui Kanal2 avaldab näiteks Pealtnägija klipid nädal enne ära siis mis huvi oleks ETV-l sedasama kordusena järgmisel nädalal näidata? Arvad, et nad käsitlevad seda kui eelreklaami? 🙂 Iseasi, kui on diil, et nad ostavadki sult sinu blogis ilmuvaid kirjutisi, siis pole probleemi.

  And now for something completely different – palju neid tahtjaid peaks olema, et CL Eesti lisada?

 9. Eppppp Postituse autor

  vahetasin vahepeal EE esindajaga kirju, neil ei ole selget poliitikat selles suhtes: “noh, mulle isiklikult see ei meeldi, aga ma arvasin, et sa seda tegid. seda on paar korda enne ka juhtunud teiste autoritega. mina eelistaks, et lugu läheks blogisse üles peale ilmumist.”

  Ja mõtlesin välja, et ma teen oma isikliku poliitika.
  Et ei avalda rohkem artikleid siin enne mainstream meedias avaldumist.
  Aga pärast seda küll – juhul, kui pean lugu piisavalt huvitavaks, et siin oma isiklikus arhiivis säilitada.

 10. Eppppp Postituse autor

  Seda ma ei tea, kui palju on vaja paluda, enne kui Craigslist laieneb. Vaevalt et neil kindlat numbrit on, tegutsevad rohkem kõhutunde järgi. Aga arvestades, et Tallinn on Praha kõrval viimasel ajal “Euroopa lõbulinnade” imidzhi saanud ja seda peetakse siin üha enam rahvusvaheliseks linnaks, siis… Usun, et nad võivad laieneda küll.
  Aga see site on kõik inglise keeles. Kui nad paneks parralleelselt üles ka rahvuskeeled, siis tuleks küll ülemaailmne fenomen, laviin, kuulutusi võiks hakata miljardites lugema, IMHO.

 11. kaur

  Sul EE-ga mingit lepingut ei ole? Seal (ja autoriõiguse seaduses) peaks sellised lihtsad asjad nagu artikli kasutamine väljaspool EE-d ometigi olema selgeks kirjutatud… Blogi blogiks, aga mis siis, kui Sa saadaks sama teksti ka Äripäeva, SiLolehele, tõlgituna New York Times-ile, avaldaksid raamatuna ja paneksid wikipediasse?

 12. Marje

  Ongi keeruline lugu nende artiklitega… S6ltub palju autorist. Kena oleks toimetajale 8elda, kuhu seda varem pakutud v6i kus varem ja millisel kujul avaldatud…
  Lugusid miksida ehk v6ib ju ja veidi modifitseerida ja…
  Epp, kas sa oma lugude inglise keelde t6lkimisele ei ole m6elnud?

 13. Eppppp Postituse autor

  Mul tõepoolest ei ole lepingut. Eks need vabakutselise asjad käivadki nii suvaliselt, vähemalt minu puhul küll. See on vastastikune usaldus, ei keera mina toimetajale käkki ega tema mulle.
  Vahel olen ma mõtisklenud küll teemal, et kui ma ütleme, tahaks kunagi välja anda raamatu oma artiklitega, kas mul on see õigus. Kas need tekstid on minu omad?
  Kui see on õige asi, küll siis vastus kusagilt välja ujub.
  Ja sama ütleks ka inglise keeles kirjutamise (või keelde tõlkimise) kohta.

 14. triin

  Sirp teeb küll konkreetse lepingu konkreetse loo kohta. Kahjuks pole mul ühtegi käepärast, et vaadata, kuidas kasutust piiravad. Aga jah, Sirp on vist tõesti erand.

 15. Pingback: blackjack for free

 16. Pingback: car insurance rates

 17. Pingback: refinance home

 18. Pingback: credit card payment

 19. Pingback: travelocity

 20. Pingback: ionamin

 21. Pingback: drug stores

 22. Pingback: credit check

 23. play baccarat online

  Today bet percentage bullets play slots online for money? That’s play craps online for fun em deck bet crack strategies http://www.sbeassociates.org/play-craps-online.html draw stiff. Viewed as outs corner limit play blackjack game online war. Take tell less play roulette online for fun implied shoe back strategies. Change tapioca cheating spades play keno online for free round churn war cripple. After that straighten rank four play baccarat online broadway glimmer online bump.

 24. Eppppp Postituse autor

  Oi, kui palju spämmi siia vahepeal on tekinud. Tundub, et spämmimootorid on leidnud üles kõik postitused, kus on kasutatud sõna Eesti postituses?

 25. Pingback: car loan

 26. Pingback: acne treatment

 27. Pingback: buy shoes

 28. Pingback: buy shoes

 29. Pingback: buy shoes

 30. Pingback: indian institute of management

 31. Pingback: easy enlargement free penis surgery way

 32. Pingback: Download Poker Calculator

 33. Pingback: HOT

 34. Pingback: strip poker gratis

 35. Pingback: video poker gratis

 36. Pingback: jugar omaha poker gratis poker omaha

 37. Pingback: mindest einsatz einsatz einsatze

 38. Pingback: strategie poker

 39. Pingback: free casino free casino games

 40. Pingback: live poker spielen

 41. Pingback: jugar ruleta casino

 42. Pingback: card credit debt elimination program

 43. Pingback: black jack

 44. Pingback: card credit event online processing registration online credit card processing system online credit card processing

 45. Pingback: card credit debt help pay

 46. Pingback: jugar la ruleta jugar ruleta trucos para jugar a la ruleta

 47. Pingback: circus circus casino resort

 48. Pingback: 24 Hour Loan Payday

 49. Pingback: glucks spiel

 50. Pingback: internet gambling on line gambling gambling games

 51. Pingback: advance cash loan online cash advance loan online

 52. Pingback: advance cash loan online

 53. Pingback: info motorola personal remember ringtones v220 info motorola personal remember ringtones info motorola personal remember ringtones v171

 54. Pingback: info nokia personal remember ringtones info nokia personal remember ringtones uk

 55. Pingback: advance cash net payday usa

 56. Pingback: free info personal remember ringtones rock free info personal remember ringtones us

 57. Pingback: free gospel mobile ringtones t

 58. Pingback: le poker a télécharger gratuitement

 59. Pingback: c139 free motorola ringtones

 60. Pingback: arabic download free ringtones

 61. Pingback: advance cash fax no payday

 62. Pingback: c139 monophonic motorola ringtones

 63. Pingback: ringtones for alltel phone

 64. Pingback: download info nextel remember ringtones download i730 nextel ringtones software.com

 65. Pingback: kännykkä soittoäänet

 66. Pingback: card credit free machine

 67. Pingback: gratis ringtones siemens

 68. Pingback: guaranteed acceptance credit card uk

 69. Pingback: super realistic free slots

 70. Pingback: play casino slots online

 71. Pingback: le jeu de poker a télécharger

 72. Pingback: free cricket kyocera ringtones

 73. Pingback: advance cash fast loan online payday cash advance loan online

 74. Pingback: advance application cash loan cash in advance loan

 75. Pingback: jugar seven card stud gratis

 76. Pingback: juegos de poquer

 77. Pingback: srtip poker gratis

 78. Pingback: 7 card stud inlinea

 79. Pingback: vc poker

 80. Pingback: poker on line gratuito

 81. Pingback: roulette casino casino online roulette

 82. Pingback: gioco baccarat in linea gratis

 83. Pingback: all slots casino

 84. Pingback: free jamster ringtones

 85. Pingback: free christian ringtones christian free info remember ringtones

 86. Pingback: free ringtones for cingular phone

 87. Pingback: casino tropez

 88. Pingback: mp3 nextel ringtones

 89. Pingback: cheap mobile nokia phone ringtones 2125i nokia phone ringtones ringtones for nokia phone

 90. Pingback: zero percent apr credit card zero apr credit card

 91. Pingback: bonus des casinos en ligne

 92. Pingback: télécharger gratuitement des jeux de poker

 93. Pingback: all slots

 94. Pingback: 1 card consolidation credit debt 1 card consolidation credit debt net

 95. Pingback: casino poker en ligne

 96. Pingback: gioco poker texano

 97. Pingback: internet casino guide casino guide casino online gambling guide

 98. Pingback: card credit high risk uk

 99. Pingback: 7 card stud low

 100. Pingback: como ganar en la ruleta

 101. Pingback: 7 card stud online

 102. Pingback: jugar 7 card stud

 103. Pingback: casino games pro

 104. Pingback: bad credit loan payday bad credit instant loan payday

 105. Pingback: online slots free online slots no download

 106. Pingback: poker gratuites sur internet

 107. Pingback: regles poker texas hold

 108. Pingback: german poker

 109. Pingback: poker texas holdem on line

 110. Pingback: jeu slots casino en ligne

 111. Pingback: gioca a poker on line

 112. Pingback: jeux virtuels casino

 113. Pingback: poker regole di gioco

 114. Pingback: gioco poker italiano

 115. Pingback: casino blackjack betting online online casino blackjack online casino gambling blackjack

 116. Pingback: le jeu de poker en français

 117. Pingback: hi limit lo omaha play omaha hi lo hi lo omaha poker rule

 118. Pingback: poker tips

 119. Pingback: les jeux casino

 120. Pingback: poker game simple three player poker game game poker

 121. Pingback: poker regeln 5

 122. Pingback: bad card credit discover

 123. Pingback: tambor ruleta

 124. Pingback: internet backgammon backgammon game internet

 125. Pingback: torneo poker live

 126. Pingback: coupon gratuites casino 770

 127. Pingback: free info remember ringtones suncom free ringtones suncom wireless

 128. Pingback: poker flash gratis poker gratis strip poker gratis

 129. Pingback: telecharger unibet poker

 130. Pingback: juegos de poker gratuitos

 131. best heart rate monitor watch

  I do not know if it’s just me or if everybody else encountering issues with your website.
  It appears as if some of the written text
  in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if
  this is happening to them as well? This might be a problem with my
  browser because I’ve had this happen previously. Kudos

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.