VÕI ON LINNUGRIPP HAIP?

Ja nende ärevaks tegevate lugude krooniks midagi rahustavat. Samuti ajakirjast “Time”.

Is Bird Flu Overhyped?
By ANDREW WEIL, M.D.

Jan. 23, 2006
Anxiety about avian flu is spreading far faster than the disease. Watch enough reports on television about the outbreaks in Turkey, and you could worry yourself sick. In my opinion, the anxiety is unfounded.

• At the moment, the H5N1 influenza virus is mainly a threat to birds. The virus can infect and kill other animals but only if they have close contact with infected birds. The big concern is that it will gain the ability to pass easily from person to person, possibly by exchanging genes with an ordinary flu virus in the body of some unlucky person infected with both. That has not happened yet, and until it does, there can be no pandemic.

• Much has been made of the virulence and lethality of the avian-flu virus, but new findings suggest that mild and asymptomatic infections in humans may have gone unnoticed; the virus may turn out to be far less deadly than we have been led to believe. Even if it does mutate into a more transmissible form, its virulence would probably diminish over time. That is the general pattern of all influenza pandemics, including the terrible one of 1918.

In addition, we would have a chance to stop the epidemic spread of a mutated avian-flu virus by containing it at its point of origin. A few mining towns in Colorado were able to avoid the 1918 flu by barring outsiders for a few months during the epidemic. Australia mostly escaped because of a strict quarantine of incoming ships.

In 1918 scientists did not know what viruses were and did not understand how they caused disease. Today we know a lot about them, can make vaccines against them and have some effective antiviral drugs. We also have methods of monitoring disease outbreaks and communicating information about them that were unavailable in the past. There are plenty of health threats to worry about that are real and that we can take precautions against, among them the ordinary seasonal flu that is in full swing (and can still be warded off with a flu shot). We need to keep an eye on the avian flu. We do not need to lose sleep over it.

16 mõtet “VÕI ON LINNUGRIPP HAIP?

 1. Moonika

  Nii, lugesin kõik artiklid läbi. Muuhulgas olen lähiminevikus lugenud ka ühes artiklis mainitud National Geographic’us ilmunud artiklid linnugripi teemadel. Olen jälginud, kuidas gripp on viimaste kuude jooksul levinud ja võiks öelda, et hetkeseisuga suhteliselt hästi kursis.
  Igas artiklis on oma tõde. Ühest tõde ju nagunii ei ole. Arvan, et mis tuleb see tuleb. Olen kaalunud, kas sellest võib ehk saada loodusliku valiku üks etapp, mis puhastab inimsugu veidikene, kuid kes seda öelda oskab praegu. Nagu alati on minu seisukoht selline, et ega me enne ikka ei tea kui alles pärast.

 2. andry

  Epp kullake.

  Mind on Su blogis alati üks asi imestama pannud. See, kuidas Sa mingeid hirme eneses üles pumpad. Ma ei oska linnugripi kohta miskit kindlat öelda. Aga kunagi Mati Hint küsis, et mis teeksid, kui homme tuleb maailma lõpp.

  Äk. Mök, tegime meie naisega ega osanud miskit öelda.

  Tuleks teha oma asju edasi. Õunapuu istutada või midagi sellist.

  Muidugi on lahe, kui Sul on külmikus mingi toidutagavara, poes vähem käia ja mingi hüsteria puhkeb, siis on võtta.

  Aga oletame, et jääte grippi. Saad aru, et kaks päeva on elada. Sul, Justinil, Martal…

  Mis teed siis?

 3. Eppppp Postituse autor

  Mis ma teeks, kui kaks päeva oleks elada. Kirjutaks vist võimalikult palju mälestusi üles tulevastele põlvedele ja paneks need vakstust kotti… näiteks. Seda siis, kui veel funktsioneerin. Aga kui on tõeliselt paha ja nohune olla, siis võtaks lihtsalt veel lõpmatuseni vanni ja poeks vatiteki alla.

  Ma kukkusin ca 6aastaselt Karksi tiigi paadisillalt vette ja see oli ilus ja rahulik mälestus, roheline tunnel (pärast kunstlikku hingamist ärkasin jälle elule) 😉 Mis sest surmast ikka karta.
  Nii et ma ei usu, et mul oleks peal isiklik paaniline hirm. Pigem on see huvi teema vastu (aga on ju huvitav teema!)
  Ja mis makaronide kojuotsmisse puutub, siis see tundub nagu väljakutse.

 4. Tiina

  No minul oli sellest lugemisvarast niipalju kasu, et otsustasin vitamiine sööma hakata. Võib-olla ostan respiraatorid ka ette ära… Päris huvitav oli seda materjali lugeda, aitäh Sulle, Epp – ise sellele eriti peale ei satu. Aga olen veendunud, et magan öösiti edasi nagu kott!

 5. Aivar

  Kui tuleb mingi pandeemia siis ei pea esimese asjana toitu varuma vaid laskemoona. Ilma laskemoonata tehakse sind su varudest lagedaks ja enamgi veel. Need kes mäletavad New Orleansi teavad seda.

  Nonii, nüüd vist andsin küll Epule hoopis uue hirmu?

 6. Eppppp Postituse autor

  Ma kujutan pandeemiat küll hoopis teistmoodi ette kui New Orleansis juhtunut. Hirmu ei andnud, võibolla fantaasiat veidi.

 7. BC

  haip või ei. aga näiteks andry.. kas sa oled valmis H5N1 viiruse vastu võitlema? tead sa üldse milline see välja näeb? mis on sümptomid? kus sa selle saada võid? ja kuidas see üldse levib?

  arvan (küll ennatlikult) aga et sa ei tea nende asjade kohta vastuseid. seega teadmatus on suurim kaitse inimestel.. paistab et valitsus on selle peale hetkel ka väljas..

  aga ega see kui sa uurid ja teed asja endale selgeks ei tähenda et sa haibiks või kardaks vaid see tähendab seda et sa uurid enda jaoks välja vajaliku info kuidas käituda kui näiteks naaber haigeks jääb.. sest enam lähemale see viirus sind hoiatama ei tule.. 🙂

 8. andry

  Laskemoon läheb alati vaja, kui muud teha pole, siis võib rõõmust taeva poole paugutada.

  Aga asjad lähevad kiiresti kontrolli alt ära ja inimesed hulluks, see on tõsi.

  Armas Epp, ma lihtsalt ei taha, et Sa kardad.

  Surma kartmisest. Ene Üleoja ütles ilusti: Ei, surma ma ei karda. Ma kardan suremist.

  Ega vireleda küll ei viitsiks, aga noh, on nagu on:)

  Lennu on praegu nii haiglas, et mõistus töötab, keha ei liigu, rääkida ei saa (Lennart Meri ja ei saa rääkida, kujutage ette, mis traagika talle), pisar voolab pidevalt. Oh, pea vastu, Lennu.

 9. Sue

  andry,
  kui sa teed oma majale tulekahjukindlustuse ja ostad tulekustuti – kas see on hirm või mõistlik riskide maandamine?

  kui sa teed endale elukindlustuse, et su lapsed ja naine ei jääks rahaliselt hätta, kui sa kogemata autoga bambusse kihutad – kas see on hirm, või mõistlik riskide maandamine?

  teabe omamine, mõistlik planeerimine, ettevalmistuste tegemine – see ei tähenda ju hirmu .. pigem ratsionaalset käitumist

  hirmunud inimene pigem peidab jaanalinnuna pea liiva alla ja eitab probleemi, ja kui enam eitada ei saa, siis satub paanikasse

 10. Anu

  Issand, Lennust on nüüd küll kurb….
  Ma arvan, et kui keegi on Eesti suurkuju, elav legend (noh, kauaks veel…:(), siis on see just tema.

 11. Moonika

  Palju õnne kõikidele eestlaste teise kuldmedali puhul Torino olümpiamängudelt 🙂

 12. Eppppp Postituse autor

  Kopin siia järgmise postkasti tulnud maili:

  Epp, vaatan, et tunned meditsiini vastu huvi. Forwardin oma s6bra kirja Sulle. Ehk ka hariv. Ajakirjades kirjutatakse k6iksugu kahtlast jama ja tekitatakse paranoiat. Ravimifirmad ju teenivad sajandi kasumi.

  ——– Forwarded Message ——–
  Subject: [Linnuhuvilised:382] Re: Linnugripp Läänemerel
  Date: 12:47
  To: linnuhuvilised@lists.ut.ee

  Erinevad gripid on olnud tüüpiline haigus veelindude (haned-pardid)
  hulgas aga ilmselt mingil moel ka muude lindude hulgas – seda siis umbes
  nii kaua, kui linde on olnud olemas. Ameerikas inimesi kõvasti tapvat
  “Niiluse palavikku” (Nile fewer) kannavad varesed, kust nad inimestesse
  tulevad sääskede kaudu. Kui nüüd seda H5N1 täpsemini vaadelda, siis
  tasub mõelda selle peale, et:
  – kümne aasta jooksul, mil seda H5N1 on maailmas esinenud, inimesi on
  surnud ainult 100 (muud gripid tapavad aastas 50-200 miljonit inimest
  aastas – WHO-i ametlik statistika). Suurim osa haigestumisest on
  juhtunud küll 2004. aastal, mil viirus levis laialt kanafarmides.
  – kõik H5N1 tõttu surnud inimesed on väidetavalt saanud haiguse
  kanadest, mitte looduslikest liikidest
  – H5N1 on võinud vabalt esineda riikides, kust seda ametlikult pole
  leitud – asja pole lihtsalt uuritud varem, H5N1 nagu muudki gripid ei
  üldjuhtudel tapa looduslikke linde massiliselt – kui nad seda teeksid,
  grippe poleks ju olemas.
  Seniste teadmiste põhjal inimeste suremus praktiliselt ei muutu, kui
  vältida täielikult kokkupuuteid looduslike lindudega.

  ps. vaadake asjalikku informatsiooni:
  http://www.newscientist.com/channel/health/bird-flu

 13. kaur

  Midagi väga sarnast kommenteeris üks arst 2004. aastal, kui ma Nepaali hakkasin minema, SARS-i kohta. Mingi uus huvitav nakkushaigus? Neid tekib ju kogu aeg nagu seeni pärast vihma. Meedia lihtsalt puhub mõned neist suuremaks mulliks kui teised.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.