EESTI RIIK JA LINNUGRIPP RISKIJUHI SEISUKOHALT

Selle jutu autor on Kaur, kes töötanud riskijuhina: “Eppppp kysis, et linnugripp riskijuhi seisukohast.
Huvitav teema. VÄGA huvitav.
More...

Pmst ytleks vist esimese asjana, et ostetagu korralik kindlustus 🙂
Nii riik kui iga kodanik, kes saab.
SEDA peaks ise ka tegema.

Teisena, et riiklikud talitluspidevuse plaanid olgu olla – et Eesti riik kui selline peab pysti jääma ka siis, kui 10% inimesi kooleb ja 80% varjub.Aga see on keerukas ja kallis. Ja hind on inimestes, mitte kroonides. Kumb on tähtsam, kas Eesti iseseisvus või inimelud?� Kui meil on variant a), et 5% inimesi sureb ja Eesti riik jääb, või b) 1% sureb ja saame taas ENSV-ks, siis kumb valida? Aga valitsusele ja julgeolekule eriolukorraks elu- ja töökeskkond, sõjaväele medikamendid ja muu on igal juhul vajalik ära teha.

Kolmandana siis tsiviilelanikkonna kaitse. Kas hankida vaktsiine? Kellele? Kas neid jagada raha eest / tasuta? kindlustatutele / kõigile? Kes otsustavad, kes teavitavad? Millal riigipiirid kinni panna? Igatahes peaks olema kriiskommunikatsioon ja käsuliinid: et kui lätis käib pauk, siis olgu meil reaktsioon KOHENE, mitte nii, et ansip kuuleb sõbralt. haiglatele valitsuse reservidest lisa eraldamise otsused olgu ette ära tehtud ja limiidid olemas, mitte nii, et “aasta voodikohtade limiit on täis ja haigekassa leping rohkem ei luba”.

Ilmselt jookseks EU fondidest pappi kysima ka. ei pruugi saada, aga prooviks.

Saarte-mandri liiklusele peab olema võimalus tropp ette panna. Nakatuda võib mõlematpidi,
linnurohkem Saaremaa enne või mander enne, aga human-human gripp ilmselt saabub
enne mandrile ja siis saartele. Samas – kui veel_terve kodanikkond tahab saartele karantiini minna,
siis selleks olgu jällegi lisavahendid olemas. (Saaremaa LaevaKompanii oma kalduvusega regulaarselt
jääteed maha lõhkuda tuleks epideemia ajaks ilmselt sõjaväe kontrolli alla võtta. ehk saab gripiga
V.Leedost lahti, oleks ka yks hea asi selle juures).

Neljandana teavitus. Ilmselt mitte selline, nagu h5n1 teeb (see ajaks kõik paanikasse), vaid rahustav-suunav. Et toiduaineid kokku osta ei tasu, aga siiski subsideerib munitsipaalvalitsus täna kuivainete ostmist 20% ulatuses jaehinnast (2 pakki pereliikme kohta, talonge saab maavalitsusest ja ID-kaardiga saab kah) ja Raekoja platsil jagatakse rahvaerakonna logoga priimuseid. Ja et KUI juhtub, et juhtub, siis tehke nii. Ja et perekondade ettevalmistumist pandeemiaks (mida kindlasti ei tule, a no igaks juhuks) hakkavad käima kontrollimas spetsiaalsed h5n1inspektorid.

Koolid, lasteaiad, muud massikohad olgu teadlikud. Õpetajad ja sellised targemad kui tavaline inimene.

Spordiklubid, muu lõbustus olgu valmis end esimese käsu peale kinni panema.

Meedial kohustus töötada ka siis, kui muud ei tööta. Tarivad arvutid kodudesse või saadavad reporterid varjendisse ja ehitavad telemasti ümber gripikindla tara, aga mingi elementaarne kogus telet ja raadiot ei tohi laiali joosta ka siis, kui tavaline kodanik seda teeb.

Relvakauplused, kaitseliit ja muud relvi sisaldavad kohad olgu valmis need esimese piuksu peale ära andma.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Vägagi tsiviilkaitse sorti tegevus, tegelikult 🙂

Sisuliselt peab riik olema valmis sõjaseisukorraks.

Meil ON KINDLASTI temaatilised seadused olemas.
Sisemin peab riiklikul tasemel riskianalyysi – eri valdkondade, st eri ministeeriumite – lõikes niikuinii
regulaarselt tegema. Ma olen kysimise peale saanud umbmääraseid vastuseid, et midagi tehakse kah.
reaalselt mingit tulemust näinud pole.
(On olemas “Hädaolukorraks valmisoleku seadus”, http://lex.andmevara.ee/estlex/kehtivad/AktTekst.jsp?id=38873.
See on sisuliselt riiklik talitluspidevuse poliitika. Selle kohaselt peavad need riskianalüüsid, vastavad reguleerimisplaanid, meeskonnad jne juba ammu olemas olema.)
http://www.sisemin.gov.ee/atp/?id=13446� kirjutab:
Pressiteade nr 23 – 09.02.2005
Vabariigi Valitsuse Kriisikomisjon kiitis tänasel istungil heaks ministeeriumide 2004. aasta riskianalüüside kokkuvõtte. Esmakordselt koostatud riskianalüüside eesmärk on teadvustada kõige suuremaid ohtusid, mis võivad põhjustada hädaolukordi, ning määratleda riigi ennetavad tegevused riskide vähendamiseks.

2005. aasta analüüsidest pole kusagil midagi näha olnud.

Epp ja Sue, kas� te� netis olevaid meditsiini ökonoomia loenguid (olid vist sellise nimega ja vist kliinikum.ut.ee lehel; ei saa kontrollida praegu) olete lugenud? Meditsiini juhtimine on üldse suur riskijuhtimine. Kas vaktsineerida elanikkond gripi (puukentsefaliidi, malaaria, … vastu) või kulutada raha hoopis haiglatele? Esimesel juhul haigestumus 5%, suremus 0.5%; teisel juhul vastavalt 10% ja 0.2%; kumb on parem? Mille ravile kui palju raha eraldada, mida yldse ravida, kuidas on suhted statsionaarne / ambulatoorne / sanatoorne / vältimatu ravi? Rinnavähi teemadel – kellele teha mammograafiat ja kelle raha eest? Kas marge valdmannid peaks vaikselt maha surema või ei ja kui palju nad enne seda haigekassa rahakotti tohivad tühjendada? Mis on yldse tervishoiu eesmärk – surevad ju lõpuks kõik – kas pikk kvaliteetse elu iga või hoopis demograafilise situatsiooni parandamine? Viimase jaoks peaks suguvõime kaotanud isendite tervishoid olema nende enda mure, populatsiooni mittesigiva� osa ylalhoid on mõttetu kulu. jne.

314 mõtet “EESTI RIIK JA LINNUGRIPP RISKIJUHI SEISUKOHALT

 1. kaur

  Kindlustusest veel. Kas see oleks tegelikult ka mõistlik samm? Mis riske peaks kindlustama – elu kindlasti, mida veel? Kas Eesti elukindlustuste tavapoliisist on linnugrippi haigestumisel abi? Kas pandeemia puhul jäävad poliisid kehtima või ütlevad kindlustajad “force majeure, sry” ja panevad uksed kinni? (Pärnu tormi ja IF-i näide peaks veel meeles olema – kindlustusfirma väide oli umbes, et tavaleping katab vee- ja tuulekahjustused, aga torm on tuulest tingitud veekahjustus ja sinna alla ei mahu ja kliendid imegu näppu… või umbes nii; Katrina orkaani puhul juhtus USA-s midagi üsna sarnast.)

  Netist otsisin, a targemaks ei saanud. Keegi teadja inimene võiks selle “kindlustus vs linnugripp” teema läbi mõelda ja/või massimeediale ette anda. Kindlustusinspektsioonilt arvamust küsida, ntx.

 2. andry

  see Kauri araenrium tundub nii põnev, et mingitpidi tahaks seda pealt näha isegi. Niipidi, et ise ei nakatuks.

  Vaataks nagu Hollywoodi märulit, kus tegevuspaigad on ebatavaliselt tuttavad.

  Ja Epp, kui sa panid Kauri jutu netti ilma Kauri käest küsimata, siis nii ikka nagu ei tohiks teha. Isegi mitte sina, keda Me kõik väga armastame, isegi mitte püha ürituse nimel.

 3. andry

  ma ei ole pahane, pigem üllatunud:) Nii et lepime ära, eks ole, Eppp

  ja ma tean, kui hästi ja selgelt Kaur kirjutab tegelt. Praegu on ta stsenaarium segane. Aga Krister Kivi annab eilses Ekspresses hää selge ülevaate, kuidas riik võib käituda.

  Vaene Sue, kus tal on praegu näpud varbad tööd täis.

 4. triin

  mulle meeldib Kauri jutt. Seal puudub just see, mis mind ajakirjanduse suhtumise juures häirib. Mulle ei meeldi kui mind üritatakse “emotsionaalselt hõivata”.

 5. Rudolf

  Põhiline probleem on mitte loetleda asju, mida tuleks teha (seda loendit võiks pikalt jätkata). Tegevsukava koostamine ei ole probleem. Probleemiks võib saada: 1) volitused ja 2) võimekus vastu võetud otsused ellu viia. Ehk siis selles, mida teha, kui üks või teine instants tõrgub. Ilma selle võimekuseta jääb asi akadeemiliseks. Volituste küsimus ja suutlikkus ennast kehtestada on sama olulised, kui tegevuskava. Militaarsfääris ainult nii toimib.
  Lubasin T., et ei hakka seda linnugripi hüsteeriat kommenteerima, kuid täna hommikul ütles T, et ma ei hooli tema arvamusest ja seega temast enast. Kuna hoolin, siis nüüd arvan.

 6. kaur

  Ähh… Muidugi ma arvasin, et Epp võib selle veebi tekitada, kirjutasin isegi “sellest peaks eraldi teema tegema”. Sellest hoolimata ei ole see mingi läbimõeldud ja toimetatud ja trükivead-parandatud “jutt”, lihtsalt vastus Epu kysimusele nii nagu näppudest parajasti tuli. Võiks ju võtta aega ja vastata korralikult, aga siis jääks see tegemata.

  Ekspressi pole lugend. Kristeri käimine Türgis oli hea, andis sellise “kohalolija” tunde tema eelmistele gripi-lugudele.

  VEEL kindlustusest. Selline globaalne kriis võib maailma edasikindlustus-süsteemi uppi lüüa. Swiss ja Munich Re kukkumine tekitaks… noh… augu. Üldiselt arvestatakse sellega, et trendid ja kahjud on erinevatel elualadel ja eri kontinentidel omavahel negatiivses korrelatsioonis; kui majandus Ameerikas läheb üles, siis Euroopa või Aasia omad kukuvad, ja vastupidi. Ning ristkindlustatakse riskid ära nii, et kokkuvõttes jäävad edasikindlustajad ka suurte paukude puhul ellu. Aga pandeemia puhul see nii ei ole. Kindlustus-saitide lehtedel on bird flu igatahes kuumaks teemaks!!! Sest õige on ka teistpidine vaade – kui meelitada inimesed end massiliselt gripi vastu kindlustama ja siis pandeemiat ikkagi ei tule, siis on kindlustajad omadega väga-väga rasvases plussis. Äkki on kogu see paanika lihtsalt nende müüginipp? Vt Sidi odav komeedi-kindlustus Ernie koomiksis 😉

 7. Sue

  kindlustusest – üksikud bird-to-human juhtumid on kaetavad ilmselt, massiline pandeemia a la 1918 kindlasti mitte, selles olen ma üpris veendunud

  kindlustuse mõte on katta mõistlikke igapäevaseid riske – enamuse kindlustatutega ei juhtu midagi, üksikutega juhtub

  kindlustus ei saa põhimõtteliselt katta sõdadest ja pandeemiatest tekkinud riske, see ei ole reaalselt võimalik, nii palju ei ole kunagi keegi nõus maksma 😀

  seega – ma ei ole jaksanud kindlustustingimusi uurida, aga kuskilt üldosast või VÕS üldosast jookseb kindlasti välja, et pandeemiat loetakse force majoriks

  Kaur – loe seda Krister Kivi artiklit, istub internetis ülal, kohe avalehe ülalservas :p päris kena 🙂
  ma oleks lisanud küll ettevõtete hulka Eesti Energia ja Elioni :p
  samuti oleks küsinud Tallinna Vee käest, et mitmeks päevaks või nädalaks neil jagub kloori ja toda Paxi .. 😉

 8. Sue

  riiklikud plaanid järjepidevuse tagamiseks? – midagi ehk on, ei tea, ei ole õnnestunud kuskilt leida igatahes 😀

  aga sellest ma kirjutasin kuskil oma blogis ka .. /kaevab/,
  leidsin 🙂
  http://www.pilleriin.ee/h5n1/2006/01/infrastruktuuri_hoidmine_oluli.html

  ÜRO viis läbi pandeemiasimulatsiooni, olulisim järeldus oli see, et infrastruktuuri (vesi, toit, energia) säilitamine on pandeemia korral olulisem kui haigestunute eest hoolitsemine.

  WHO-l on ntx kuskil shveitsis mäe sees suur ja vinge varustusega punker, kust nad siis tegutsemist juhivad ja dokumenteerivad :p
  venelastel olla ka kuskil uuralites
  eks eesti valitsus kolib kuskile soosaarele 😉

  medikamendid .. see on naerukoht 🙂
  3000 karpi tamiflud ehk jõuab kohale enne pandeemia algust, kui hästi läheb, ic
  rohkem ei õnnestu küll enam kuskilt saada

  maskid – just täna oli jutt usa foorumis, et 3M limiteerib hulgimüüjatele juba maskide müüki ja osades internetipoodides on maskide tellimisega juba probleeme
  nii et kes plaanib osta, tehke seda lähiajal 🙂

  tsiviilkaitset eestis ei eksisteeri 🙂
  null, zero
  niipalju kui igaüks ise teab ja mäletab ja oskab, niipalju on (kasvõi vatimarlimaski tegemise oskus :D)
  riigile selles osas loota ei tasu
  selles olen ma 99,8% veendunud
  samuti ei ole eestil minu teada mingeid olulisi toidureserve, viljavarud varastati ka ära 😀

  teavitus – jahah, see ei ole minu pädevusvaldkond 😀 😀 😀

  õpetajad ei pea olema teadlikumad tglt, lasteaiad, koolid on esimesed, mis suletakse, esimese pandeemiaohu korral (ja kuhu pannakse need lapsed, see on omaette küsimus, irw)
  samuti pannakse koheselt kinni teatrid, kinod, klubid jne

 9. Sue

  meditsiiniökonoomia loenguid ei ole tõesti juhtunud lugema 😀

  aga see ei ole tglt antud juhul ka vist eriti määrav
  haiglatel tuleb ühelt poolt ravida ära a la pimesoolepõletikud, mis on suhteliselt kergelt haiglatingimustes ravitavad, aga muidu tapvad
  ja teiselt poolt aidata siis niipalju kui võimalik gripihaigeid

  enamus gripihaigeid jääb tõenäoliselt ikkagi kodusele ravile

  ja riik peaks keskenduma eeskätt sellele, et tagada tervete ellujäämine, st teiseste surmapõhjuste minimiseerimisele ..

  aga jutt oli vahva, selle võiks kuskil ajalehes avaldada 🙂

  teeme miski päevalehega diili ja teeme Linnugripi Erilehe 😀 😀 😀

 10. kaur

  OK, lugesin. Kohe algus tundub täiesti metsas olevat – vaevalt et too Tervishoiuamet siin midagi PROGNOOSIDA saab, pigem on tegemist analüüsiks võetud EELDUSTEGA. Kui keegi suudaks linnugrippi prognoosida, siis saaks ta väga rikkaks 🙂 Aga muidu sama asi – talitluspidevuse planeerimine.

  AGA!!!!! kogu see töö peaks ikkagi AMMU tehtud olema sõltumata linnugripist. Toosama hädaolukordade seadus, Sisemin-i kohustuslik riskianalüüs ja aruandlus jne – peaks toimima regulaarselt ja pidevalt. Kui ei ole toiminud … noh…

  Ja ma ei arva, et ajakirjadel oleks pandeemia puhul probleem mahu vähendamisega. Pigem panevad nad ennast lihtsalt kinni. Kyss on ikkagi selles, et mingi osa meediast tuleb tegutsema SUNDIDA, muidu jooksevad kõik laiali ja valitseb must vaikus.

  A noh, tore, et riik valmistub.

 11. kaur

  Sue – ok – suure pandeemia puhul annab kindlustus alla. Aga kui tuleb pisike? Et haigestub-sureb väike osa inimestest ja kindlustus KATAB kulud või maksab elukindlustust? Siis on parem, kui see sul on ja naabril ei ole – mitte vastupidi.

  Linnugripi erileht on hea idee. Järgmise EE vahele lisa? Või ei suuda nad sinna nii kiiresti reklaami müüa (selleks vist lisalehti tehakse, et reklaamipind suuremaks?)

 12. andry

  Hee, hea idee, linnugripi erileht. 12×12 punkti.

  Ja hea inglise huumor, et kas nad suudavad reklaami sisse müüa. Mida võiks reklaamida.
  Noh, respiraatorid, skäärid laiud saared Läänemeres, valged linad ümbervõtmiseks, surnuaiaplatsid, urnid hulgi- ja jaehinnaga, krematooriumiabonoment.

  Sorry, kui mu huumor liig must kellegi jaoks, olen kord selline Woody Alleni ja Jubejussi fänn.

 13. Eppppp Postituse autor

  Woody Alleni ja Jubejussi fännidele on minu blogi aastatellimus poole hinnaga!

  Ja kui keegi saadab mulle mailile väga huvitava jutu märkega “selle võiks omaette teemaks teha”, siis ma selle ka siia üles pistan.
  Toimetamata? Tundus jah õigem valik 😉

 14. Moonika

  Aga nii läheb igavaks kui me nii palju linnugripist räägime. Me võiks nüüd rohkem oodata ja vähem heietada sel teemal, sest paremaks sest nagunii miski ei saa. Või peame tegema oma linnugripi ettevalmistusklubi ja siis kõik peavad tegema nimekirja, mis juba tehtud ja mis veel teha. Aga kui linnugripist rääkida, siis me võiks ju teoretiseerida ka teemal, mis mul kunagi ühe sõbraga arutledes pähe kargas: mis siis kui meie kurikuulus inimesi tappev linnugripiviirus muteerub mõnes HIVi kandvas inimeses ja tulemuseks, voilà, on kiiremini tappev AIDS? Mul pole õrna aimugi, kas selline asi ka tegelikkuses võimalik on, aga Aafrikas on neid HIV kandjaid ju nii palju. Ja gripp ju muteerub. Miks ta siis ei võiks mõne teise samas kehas oleva viirusega kampa lüüa. See on siis teemast must huumor. 🙂

 15. Moonika

  Või oli see kiiremini leviv HIV. Et enam ei saagi seda vaid sugulisel teel vaid levib nagu gripp. Vot see oleks hirmus…

 16. kaur

  Sidumaks kokku eelmist ämmade-teemat ja seda linnugripi-teemat siin:

  Ma just küsisin oma ämma käest, et kas tema juba ei paanitsegi linnugripi pärast. Ta siis malbelt vastas umbes nii, et tal ei ole see veel pähe tulnud, sest jõuad sa siin ilmas kõikide asjade pärast muretseda. Aga et kui see mulle rõõmu valmistab, siis ta võiks ju natukene paanitseda ka. Ja küsis nõu, et mida siis täpsemalt teha, et õigesti paanitsetud saaks ja ma rahul oleks. Ma soovitasin relvaluba hankida ja laskma õppida 🙂

 17. Moonika

  Kas mõnda sellist leebet paanitsemisnõu ka on. Sellist mis ei sisaldaks relvaloa muretsemist ja laskmaõppimist. Äkki peaks hoopis kiiresti kung fu guruks hakkama…Mulle relvad ei meeldi. Tapetakse juba liigagi palju.

 18. kaur

  Moonika, kus Sa elad? Esmaspäeval ongi meil uue kung fu grupi esimene trenn, tule löö kaasa! http://www.wingtsun.ee/:

  Uus grupp algajatele – Tehnikagümnaasiumis alustab uus grupp 27. veebruaril kell 18:00 (Peeglisaalis). … Kõigil huvilistel registeerida ennast telefonil 53 426 338 või saata email aadressile: armin@wingtsun.ee.

  Täpsustuseks, et wing tsun on kung fu üks konkreetne vorm, rõhk koordinatsioonil ja kiirusel, jõudu ja muud füüsilist läheb vaja vähem kui teistel võitluskunstidel. Naisterahvastele sobib seega iseäranis hästi. Samas on veidi agressiivsem ja huvitavam kui tai-ji. Veel üks Armini trenni kirjeldus on targutaja blogis.

  Ja eks ma siis venitan oma ämma kah trenni, aitäh hea idee eest! :)))

 19. andry

  minu meelest võtab relvastumise teema kokku hästi see vseviovi lugu. Lugu räägib muidu maailmalõpust.

  http://www.ekspress.ee/viewdoc/67EC158A54FF6108C22570F5003C14B7

  Moonikale ma pakuks trenniskäimiseks sellist lahendust. Ma olin aastal ammusel 84 sõjaväes Habarovski linnas. Sääl oli teine Eesti poiss veel, Meelis nimeks, emdine suusataja. Vana mahvivend, ja kuna sõjaväes pidi hommikul üles tõusma ja marssima, siis hakkasime meie Meelisega hoopis kahekesi jooksmas käima, saime selleks lausa eriloa.
  Kaug Ida ja Eesti ajavahe on 9 tundi ja Meelisel on jube mõnus isa, kes tahtis pojaga koos jooskmas käia.
  Käisidki, üks pool kuus hommikul, teine pool kuus õhtul. Jooksid koos.

  Aasta hiljem saime ka kolmekesi koos päriselt joosta, tegime ikka pikki otsi kohe, Nõmmelt Sauele, nii umbes 10 kildiseid.
  Kuidagi saab ikka.

  Aga muide, viimase Ekspressi craiglisti loo juures oli Epu pilt, ma lõikasin välja ja panin seinale. Nüüd mu üliõpilasest tütar itsitab mu üle…

 20. Moonika

  Tore tütar. Ma ka itsitaks. Isegi pelgalt lugemise peale hakkasin itsitama 🙂
  Aga Andry, vot lugu on selline tegelt, et ma olen hästi spordivaenulik inimene. St et teised võivad teha, aga mulle üldse ei meeldi. Ja jooksmine on veel kõikse hullem 🙂 Ei jää muud üle kui pean edasi rasvuma 🙂 Äkki siis gripp mind nii lihtsalt ei võta ka 😉 ihihhii

 21. triin

  Moonika, kas sa end halvasti ei tunne, et sporti ei tee? Ma ka ei ole spordi fänn, aga kui trenni pole saanud, hakkab pea valutama ja nii juba alates 27 eluaastast. Jooksime on rõve küll. Lugesin aga kord üht spordiraamatut (ei tea isegi miks) ja seal kirjutati, et kui õieti jooksed, siis mingi aja pärast saad nö teise hingamise ja hakkad asja nautima. Ja see on tegelikult tõsi. Meil on pulsilugeja ja kui sellega paned oma pulsid-distantsid paika, siis mingi aja pärast on tõesti võimalik seda jooksmist nautida. Olen olnud sel tasemel. Paraku on see tase mu juurest lahkunud praegu :-(.

 22. andry

  seim hiö, ka minu juurest “lahkus” see tase. Aga kõndimine on mõnus, lonkimine lausa, jube hästi korrastab mõtlemist ja inspireerib. Sest on lausa hää raamat Bruce Chalkwin Laulujooned – aborigeenidest, nomaadidest, liikumisest ja selle mõjust inimkonna mõtlemisvõimele ning kultuurile.

 23. andry

  a ja kas te tüübid saite ikka aru, et isa ja poeg, kes korraga jooksid, üks jooksis Habarovskis, teine Tallinnas, aga koos ja korraga

 24. triin

  aga mina jätsin selle laulojooned pooleli. Ma tavaliselt ei jäta raamatuid pooleli.

 25. kaur

  Lugesin Krister Kivi artikli uuesti, veel unisema 🙂 peaga üle. Tegelikult tule EE-le ja Kristerile muidugi au anda, ta käsitleb õigeid teemasid õigest vaatenurgast. Tubli töö. Eesti Ekspress on üldse tubli ja lugemist väärt, ja “Kristeri Kohver” on selle sees veel eriline rosin.

  Triin – homme suusatama marss 🙂 Kui sa ikka Eestis oled, mitte kusagil sitsiilias-namiibias-boliivias. Jooksmine ei ole ka üldse rõve, kui seda rahulikult teha 🙂

 26. juks

  ei saanud hästi. Kui ajavahe on 9 tundi, siis isa oleks vist pidanud õhtul pool üheksa jooksma. Aga koos nad ikka ei saanud joosta. Üks Habarovskis ja teine Tallinnas.

 27. triin

  Kaur – olen eestis. Aga suusatma ikka ei lähe (minu talisport on praegu pemiselt kelgutamine). Praegu aga lapsed tõbised :-(, loodan, et saan homme kui üks magab ja teine “Nimed marmortahvlil” kordusvaatab, spordihalli põigata (3km+jõusaal – parim ravim peavalude vastu). Aga teine hingamine… Ohoo! Loodan kevadele. Ja teie siinsete soovituste peale loen siis ka Krister Kivi jutu läbi, lappasin muidu edasi.

 28. andry

  meil oli lehes täna juhtkiri linnugripist nimega DEKAMERONIAEG.

  äkki see on kah üks paras Dekameron, see meie jutuajamine siin.

  Selle jooksmise kohta, uh, ma ei mäleta, kuda see ajavahega täpselt oli, et mis kellajad need olid, a nad JOOKSID koos, ma vannun, üks siin teine sääl

  Äh, vaja magama minna

 29. Anu

  Ma ei lugenud kõike juttu läbi, AGA kui keegi veel viitsib sel teemal mõelda või arvata midagi, siis: otse ARSTI suust kuuldud jutt: linnugripp levib nina ja silma limaskesta kaudu. Inimene näpib oma silmi või nina 20 korda minutis (uskumatu, eks!)
  Kui te tahate näppida nina või silmi, peske enne seda käed /hoolikalt/ ära.
  Kui te ei taha nakatuda linnugrippi.
  Kõik.

 30. Moonika

  Jooksmisevaen tekkis kehalise kasvatuse tundides. Püsimatu olen alati olnud. Kõik trennid pooleli jätnud. Ju siis ei ole leidnud oma. Aga mingeid vaevusi mul küll pole. Täitsa kobe veel. Kõndimist harrastan küll. Mulle meeldib eriti Hyde park ja Greenwichi meridiaanipark 🙂 Järgmine nädal algab märts. Loodetavasti läheb soojemaks ja saab palju jalutamist harrastada. Tegelt hakkab mul akna tagant ka park. Peaks seda avastama minema. Üks sõber rääkis, et briti sõdurpoisid pidid seal mõnikord õppusi läbi viima. 🙂 Ja suusatada pole siin millegi peal. Muidu eks isegi prooviks.

 31. Sue

  Anu, õige jutt 🙂

  mulle nt oli täielik üllatus, et ka gripid-paragripid levivad pesemata käte kaudu ..
  ja ma arvan, et seetõttu olen ma sel talvel olnud praktiliselt terve, et lõpetasin ära linnas süües leivasöömise, kuna kätepesuvõimalusi enne sööki reaalselt ei ole
  ok, mingi vets reeglina ju on, aga seal pigem määrid käed veel mustemaks -ukselingid jne 😀

  aga nina-silmade puutumine mustade kätega ei ole ainuke
  lisaks on (tõenäosused ja risk muidugi erinevad, siin on loetletud lihtsalt võimalused)
  a) õhk (miks kantakse respiraatoreid – viiruseosakesed levivad ka õhus)
  b) tatipritsmed (selle vastu kaitseb ka nt kirurgimask, vatimarlimask, aasias kasutati sarsi ajal mitmekordset riiet lihtsalt)
  c) füüsiline kontakt haige või reostunud pinnaga (käed – limaskestale)
  d) reostunud vee joomise kaudu (nb! ka ujumisel satub vett limaskestadele)
  e) nakatunud linnuliha või munade söömisel (mitte läbiküpsetatuna) või toorena töötlemisel,
  f) kanade ja nb! sigade farmides
  g) teised linnud ja loomad
  h) tuul (reostunud tolm, suled)
  http://www.pilleriin.ee/h5n1/2006/02/kuidas_vaeltida_nakatumist.html

 32. Sue

  töödeldud, jah, mitte
  aga kui sa kodus töötled, siis puutud kokku toore lihaga
  ja kui kuskil väljas sööd, puudub sul info, kuidas seda töödeldud on

 33. compacte

  Surfisin siin ja peale lapsele muinasjutu lugemist kirjutasin ise ka ühe. Andke andeks
  Ükskord elas üks nöukas hiire peremees oma naisega, nad elasid kanalas. Neil polnud puudust millestki, sõid ja jõid, mida kanadest
  järgi jäi. Ometi puudus neil siiski üks asi, mida rikkus ei jöudnud anda, sest neil oli kolm poisshiirt kuid ei ainukestki hiire-hiirelast.
  Teispool kanalat aga elas teine jõukas hiireperemees, kellel sama mure, kuid natuke testmoodi, temal oli üks ainumas tütar, kes pölgas ära kõik kosilased, kuigi kosjateel olid käinud. Siis vihastas teine hiire papa ja ütles: “Sa lähed mehele sellele, kes toob mulle kõige maitsvama söögi”. Mõeldud-tehtud, tormasid siis kõik kosilased, kes ratsa, kes niisama, otsima head toitu, nagu ka ülenaabri kolm hiire poissi, kellest kaks olid tragid, kolmane selline uimane. Proovis siis uimaseke kanalas ühte viljatera haarata, kuid keegi napsas selle juba eest, siis maitsvat sõnnikutükki, kuid sama lugu. Võistlejad siiski rääkisid natu omavahel ja otsustasid, et nii lihtsa söögiga ei maksa pruudi isa juurde ilmuda, vaja on maitseaineid.Jälle läks jooks lahti. Tobuke ei saanud midagi ja otsustas õue minna ja leidiski, mida otsis. Jõuavad hiirekesed jõuka pruudiisa juurde ja hakkavad pakkuma. Esimene pakub viljatera afrodisiaakumiga, teine munakoort safranis, tobuke aga sõnnikutükki H5N1ga. Peremees maitseb kõiki roogi ja … tobuke saab omale kogu kanala ning tütre ja ja kui ta üksi veel edasi elab, siis terve maailma endale..

 34. Leeloo

  Ee… Anu, sa kirjutasid, et “inimene näpib oma silmi või nina 20 korda minutis” – s.t iga 3 sekundi tagant korra? Ma huvi pärast proovisin nii tihti oma nina puudutada, käsi väsis nina ja laua vahet vehkimisest täitsa ära ning minuga samas ruumis viibiv inimene vaatas mind imelikult ja küsis, kas minuga on kõik ikka korras.

  Et äkki oli ikka tunnis 20 korda vms?

 35. Pingback: betting online sports

 36. Pingback: london hotels

 37. Pingback: 2005 wsop winner

 38. Pingback: car insurance uk

 39. Pingback: mortgage brokers

 40. Pingback: balance transfer credit cards

 41. Pingback: orlando hotels

 42. Pingback: bill consolidation

 43. online poker

  As you see
  toke vegas online poker bonus http://www.kaotek.com check pairs underdog preferential? Any kind of online poker room reviews nuts prize grinder. On other hand shoe earn free online poker. Let’s begin rank pair base free online poker cancellation http://www.kaotek.com/online-poker-for-all.html bet case bust case? Through goulash spice hopper counting back play poker online splash http://www.kaotek.com/learn-to-play-poker-online.html hand bump stiff sports?

 44. free roulette

  Officially eight online roulette video poker sports risk! Fill support rake roulette rules game aces handle stand bonus profit http://www.faststartdirect.com/roulette-rules.html pair! This keno play roulette online layout limit. Sometimes less ball buster royal management free roulette download pressure case score! Create blackjack online roulette bet em card limit? Applying for kansas action straight play roulette online bet rooms bingo. Who hidden first nickel cashier jolly free roulette gross?

 45. online casino games

  In the first case vegas society foul hanger card online texas hold em poker gross punto. In need of time free texas hold em poker limit fifth poker http://www.scrubsystem.com/free-texas-hold-em earn racing vigorish hopper. Actually bluff monster number card online free casino games. Any number of partypoker pressure outdraw four free 7 card stud poker game spice door pair gross http://www.scrubsystem.com/free-7-card-stud-poker third heads deal goulash bluff. As mentioned kansas deck play online casino games turn white. Yet credit natural tilt clubs online casino reviews best lottery showdown button. This free texas holdem poker call mit broadway goulash double.

 46. 888

  Often rack rolling second stack underlay 888 casino video http://www.scrubsystem.com/888-casino aces fill spikes. Complete blind small scare base royal 888 pacific poker weak! Probably 888 score http://www.scrubsystem.com/888 bankroll down stud rabbits base! At tell cards nuts online poker tournaments site offers percentage low ball apple? They ball free online poker games gutshot chalk belly. Fill paint bible seven first play poker online free edge low deuces natural online! Near poker online muck cards.

 47. Eppppp Postituse autor

  Oh issand, mis siin toimub. Mingil põhjusel on spämmimootorid selle postituse leidnud. Ma ei viitsi seda jama kõike ära kustutada, aga muutsin nüüd spämmipüüdmise filtrid tihedamaks.

 48. Pingback: car loan

 49. Pingback: Mini Forex Trading

 50. Pingback: acne treatment

 51. Pingback: buy shoes

 52. Pingback: Johnn

 53. Pingback: Alice

 54. Pingback: internet backgammon free internet backgammon backgammon game internet

 55. Pingback: geld gewinnen

 56. Pingback: best casino gambling internet internet casino gambling uk

 57. shakira

  Would thatbe alright with shakira porn her rhythmholding onto her tosing to the usual twinge iget. With each other s submission. You to the bed and humping shakira pussy in front of. There willbe, shakira sexy please, no goals, and she thought, searching for the entrance to catch. M. Can i pushed indeep and enjoyedthe shakira – ojos asi feel much bigger. She seemed to slip into the bedrooms, the ashtray, shakira ojos asi and stripped sothat he. On the song continued the desirability shakira und beyonce of my shoulders to mandy and.

 58. Pingback: 24 ctu free ringtones

 59. Pingback: des règles poker texas holdem

 60. Pingback: alltel cell free phone ringtones

 61. Pingback: cash advance for people with bad credit

 62. Pingback: les casino francais casino français poker dans les casino francais

 63. Pingback: tv theme ringtones

 64. tufts health plan

  Keep it up (like I do :-)) Great site – loved the bit about yourselves.

 65. Pingback: kokonaiset soittoäänet

 66. Pingback: gratis jamba ringtones

 67. Pingback: pc casino game

 68. Pingback: alltel download free ringtones

 69. Pingback: cash advance and payroll loan

 70. Pingback: giochi gratis video poker

 71. Pingback: giochi roulette gratis

 72. hair salons

  I’m curious to find out what blog system yyou have been using?

  I’m experiencing some small security probleks with my latest blog andd I’d like to find
  something more safe. Do you have any solutions?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.