Kanasupist te ei nakatu

Lugu www.greengate.ee-s avaldamiseks.

Linnugripi teema on tasapisi hakanud imbuma ka ameeriklaste peavoolu-meediasse. Eile sattusin vaatama ühte telekanalit, kus reibas reporter küsitles teadlast.
“Nii et me võime olla täiesti kindlad, et supermarketist ostetud kanad ei ole nakatunud?” uuris ta. Teadlane kinnitas, et võime olla kindlad ja küsimus pole poes müüdavates kanades… Kogu uudisteloo taustaks näidati aga mingit kanade tapmise tehast, kus sajad võikad lihakehad keerlesid lintide kohal.


Paar minutit istusin ma teleri ees, täiesti pahviks löödud. Lubage mulle mu oma arvamus: see reporter ei olnud ju ise asjale pihta saanud. Ilmselt oli ülemus käskinud tal teha kajastuse linnugripist ning selle asemel, et rääkida rändlindude kevadmigratsioonist ja viiruse võimalikust muteerumisest inimeselt-inimesele, pajatas tema kanasupist. Tal vist läks linnugripp natuke salmonelloosiga segamini, sest oma uudisnupu lõpus rõhutas ta: “Niisiis, kuni me tarbime korralikult kuumutatud kanaliha, oleme me siin ja täna kaitstud.”

Mida ameeriklased teavad

Linnugripi alase info levimine Ameerikas on üks omamoodi huvitav teema.
Enamik siinseid inimesi ei ole siiani mu meelest lasknud linnugripi pandeemia võimalikkust enda pähe. Põhjus selleks on väga lihtne. Telekanalid jahvatavad siin praegu turvaliste sadamate lepingust Araabia Ühendemiraatidega ja enne seda oli kõigi jututeemaks see, kuidas asepresident Dick Cheney jahil käies kogemata oma sõpra haavas.
Meie pere ilmselgelt ei ole tavalised ameeriklased. Selleks loeme mehega liiga palju Euroopa päritolu uudiseid ning teiseks, ammutame suure osa infost internetist, mitte neist kummalistest telekanalitest, kus võetakse ette üks teema korraga ja sealt tulev vaht kipub sageli ülejäänud infolugusid ära lämmatama.
Kolmandaks, mu abikaasa töötab biotehnoloogia ajakirjanikuna ja oma töö tõttu teab ta, et selle planeedi helgemad pead võtavad inimkonda ohustavat gripiepideemiat väga tõsiselt ning ravimifirmad tegelevad meeleheitlikult vaktsiini leidmisega ning iga nädal tuleb välja uusi võimalusi gripiviiruste diagnoosmiseks. “Linnugripp oli vaieldamatult kuumim teema, millest paljud rääkisid, nii lobbis kui ka ettekannetes,” meenutab Justin oma viimast konverentsi.
Internetis on peidus USA valitsuse lehekülg, kus eksperdid jagavad soovitusi linnugripi asjus – kõige olulisem punkt siin on valmisolek koduseks karantiiniks ehk teisisõnu, toidutagavara ja ravimite koju ostmine.
Ja viimasel kahel nädalal olemegi astunud uude ettevalmistuste faasi – käisime nimekirjadega kohalikus hulgilaos. Nagu soovitatud, tuleb osta toitu, mis ei sõltu külmkapist – seega konservid ja kuivtoiduained.
Meie ümber on, nagu nädalavahetustel ikka, suur rahvamass. Mõtlen omaette: kas keegi neist on samamoodi linnugripiks valmistumas? Palju kohtab hulgilaos hiiglasuurte kehamassidega kodanikke, nemad käivad siin vist igal nädalavahetusel ja söövad nädala jooksul need suured kolmpakid ja kuuspakid tühjaks…
Igasuguseid naljakaid asju jääb hulgilaos silma. Kes küll ostab oma koerale suure vaadi suuvärskendamise pille, mis lõhnavad piparmündi järgi? Näen oma silmaga, et ostetakse. Aga kui oma nimekirjas jõuame punktini “tikud ja küünlad”, siis selgub, et siinses tsivilisatsioonis ei olegi tikke, ja küünlad on kõik aromiseeritud.
Päeva lõpuks leian ühest internetipoest tavalised suured valged küünlad, mille funktsioon on see, milleks küünlad kunagi loodi – valgust anda. Aga tikke ei suudagi leida, otsing “matches” annab kümnete kaupa internetitutvuste lehekülgi. Tellin siis tikud ameeriklaste moodi – pisikesed plastmassist gaasiballoonid, millest tuleb nupule vajutades leek välja.

Mis ameeriklastega juhtuks?
Nimetage seda ülearenenud fantaasiameeleks või osaks ettevalmistustest, aga loomulikult olen viimasel ajal oma peast lasknud läbi konkreetsed stsenaariumid: mida me teeks ja mis meie ümber juhtuks, kui saabub See Päev?
Minu kujutelmades saabuks see päev uudistega kusagilt Aasiast, kus linnugripp on tapnud mitukümmend inimest ning päeva lõpuks saabub WHO hoiatus, et viirus tõepoolest on muutunud inimesi pidi käivaks.
Sellel päeval muutuks ameeriklaste telekanalite toon. Ameeriklased on sellega tegelikult harjunud, et nende televisioon nopib välja ühe teema ja siis kajastab seda tohutu andumusega. Rahvas on telekanalite poolt kergelt manipuleeritav ja kui nad sel päeval saavad aru, et on vaja hakata ostma koduse karantiini jaoks toitu, siis… Võite ette kujutada, milline kaos valitseb sel päeval hulgiladudes ja poodides.
Edasi hüppab mu fantaasia aega näiteks nädal või paar hiljem. Tegelikult ei tea me keegi, mismoodi võiks reaalelu pandeemia korral välja näha, kui paljud meie ühiskondlikud lepped on kriisiolukorras lõpetanud kehtivuse… Telekanalid, kas need veel töötavad? Kas elekter veel on?
Kui lugeda linnugripi teemalisi foorumeid, siis hakkad üsna lihtsalt ette kujutama elu ilma meid ümbritseva sooja ja armsa infratsruktuurita. Kujutan niisiis ette, et televisiooni ja elektrit pole…
Meie oma väikese kolmeliikmelise perega oleme esimeste uudiste saabudes ladunud kogu oma toidutagavara auto peale ja sõitnud, ummikuid ja kaoseid ennetades, mehe vanemate juurde, et olla ühiselt karantiinis. Nüüd elame suures äärelinna majas. Elektri asemel küünlad ja tagaaia grill – esialgu veel kütust natuke on, samamoodi toitu. Kraanivesi on samuti koos elektriga ära läinud, aga õnneks on meil ostetud vee puhastamise tabletid ja filtrikannud – saame ammutada vett ämma-äia tagaaia basseinist.
Aga kõige huvitavam osa mu fantaasiast on jälgida mu ämma ja äia muutumist uues oludes. Nemad on see õnnelik põlvkond, kelle elus pole olnud ühtegi tõeliselt rasket aega, Vietnami sõda ja 11.september 2001 on olnud vaid varjud nende päikselisel eluteel.
Nad on harjunud olema võitjad ja tarbijad, kes näevad ennast hoopis kõrgema kategooria inimestena kui vaesed kolmanda maailma kodanikud. Nad on harjunud hüppama oma autosse – vabaduse sümbolisse – iga hetk, kui see neile pähe tuleb. Hops, ja veerand tunni kaugusele supermarketisse, sest shokolaadi isu tuli peale. Siis tagasi koju ja natukese aja pärast hops, videolaenutusse või veini ostma, sest seda tuju enne ei olnud, aga nüüd on. Ja tujude impulsil tuleb ju tegutseda.
Väga oluline osa nende elust on ka puhtus. Nad on harjunud igal hommikul oma juukseid dushi all pesema ja igal õhtul vannis mõnulema. Pesumasin vuriseb praktiliselt kogu aeg: linu pestakse iga paari päeva tagant, ka samu riideid teist päeva järjest selga ei panda, sest need on ju mustad…
Mismoodi nemad muutuksid? Kui nad enam oma autosse hüpata ei tohi, isegi kui millegi isu peale tuleb – kas mõistuse hääl, mis käsib jääda kodusessse karantiini, on suurem kui hellitatud lapse isud, tujud ja harjumused?
Mis juhtub pereemaga, kes ei saa enam pesta WCsid ühekordseks kasutamiseks mõeldud harjakestega, sest neid ei saa juurde osta; kes peab oma ihu ja linu pesema nüüd kolmanda maailma rezhiim kohaselt ehk “nii vähe kui võimalik”.

Kõige huvitavam küsimus
Ja need ameeriklased, kes gripilaines ellu jääksid, kas nad tunneks pärast seda, et kolmas maailm on neile kuidagi lähemal?
Kas sellest võiks sündida uus ameeriklaste teadvus ja südametunnistus?

259 mõtet “Kanasupist te ei nakatu

 1. Heler

  Selle kohta olla uurimusi, et kogemused suurendavad empaatiavõimet. Et kes on hädadest läbi käinud, see oskab teisi hädalisi rohkem mõista. Nii et see küsimus loo lõpus on päris omal kohal.

 2. Tiina

  Praegu on hea mõelda sellele, et vähemasti soojad aasta-ajad on ees: ei pea muretsema külma pärast, kui elu hulluks läheb! Aga tikke peaksid küll leidma tavalisest toidupoest, küsi järele, mis osakonnast täpselt. Ainult et neid müüakse hulgim korraga. Ja küünalde jaoks see idee, et külasta Ikeat!

 3. Eppppp Postituse autor

  Seal hulgilaos (BJ Wholesale Club) igatahes tikke ei müüdud, küsisin. Ja Justin oli ka võhik, ütles, et ta pole elu sees tikke ostnud, aga vahel on mõnes restoranis neid suveniirina kaasa antud arvele ja sestap ta ikka onm oma vanematekodus mõnda õhukest tikupakki näinud…

 4. kriitik

  kas te tõsiselt usute, et vesi võiks kraanist ära minna, kui linnugripp inimestele levib?
  mina nimetaks sellist mõtlemisviisi paranoiaks (mõeldes selle all meditsiinilist diagnoosi)
  igatahes kui nii juhtuks, ei saaks enamik tänapäeva inimesi mingis koduses karantiinis olla, sest vesi on elamiseks hädavajalik ja isegi üks päev veekatkestust lõpetaks karantiini.

 5. Siiri

  Meie ostame tikke 99 sendi poest, seal on nii puust (karbis 300tk.) kui vanapaberist (neid vist on 500 tk pakis) tehtud tikke müüa.

 6. Petka

  Eh, ka mina ei saa aru, miks peaks gripipandeemia tõttu vesi ja elekter ära minema. No mitte ei saa. See on ju ainult viirus, samamoodi kui tavaline gripp. No mingi 30% jääb haigeks. No mis siis, suvel, puhkuste ajal on 50% tüüpe töölt ära, aga vesi ja elekter ei kao kusagile. Ja ega see toit ka ei kao kusagile, sest 70% inimestest elab ja töötab nagu muiste, järjekorrad on ka sama pikad 🙂

  Eh, teid ameeriklasi küll.

 7. Sille

  ma olen juba oma mõtetes leppinud sellega, et SEE PÄEV on millalgi käes. kas just sel aastal, aga küllap ta millalgi muteerub, see gripiviirus siis. samas, ka mina arvan, et tänapäeval on võimatu panna inimesi oma koju garantiini. kohe, kui majadest vesi otsa lõpeb, läheb lahti ränne kuhugi vee järele. söögiga sama lugu. ma ei kujuta ettegi, et ma kuhugi oma korterisse koguksin 5 täiskasvanud inimese ja suure koera söögi (need teismelised söövad nigu obesed). pealegi koeraga koos garantiinis toas olla??? ma arvan, et selleks hetkeks kui vesi on ära ja korahunnikuid ei saa põrandalt ära pesta (ja prügikotti välja visata), oleksid mu teismelised nõus riskima gripiga, et koer välja viia. ja kõigele lisaks, ma kardan, et mu ülemus ei pea gripiohtu, vähemalt esialgu eriti suureks ja eeldaks, et me kõik tööl käime. 😛

 8. Sille

  ohh, sorry, eeldasin vist mõttes, et karantiinil on midagi ühist garantiiga :S piinlik, piinlik…vaat mis juhtub, kui kasutad sõna harva.

 9. kärt

  sa epp, oled ameerikas veel nii uus, et ei tea, et neid paanikaid ja paranoiasid on ameeriklastele ikka mingi aja tagant pähe määritud. siin ju soovitatakse tagavarasid varuda kasvõi lumetormi jaoks. ka maailmalõpust on siin vahelduva eduga ikka mingi aja tagant räägitud.
  enamus muidugi ei pööra sellele mingit tähelepanu.
  ja ma ei usu, et sinusuguseid palju on, kes nimekirjaga tõepoolest ennast pandeemia puhuks hulgilaost varustama tõttavad:))

 10. Eppppp Postituse autor

  Ma ütleks nii: looda parimat, valmistu halvimaks.

  Oleme Justiniga kokku leppinud, et sellesama toidutagavaraga saaksime vajadusel kunagi matkale minna!

  Mis ameeriklaste maailmalõpu-tundesse puutub, siis seda on Justin mulle värvikalt kirjeldanud, kuidas tal paar kolledzhikaaslast läks hulluks millenniumi lõpu puhul… Näiteks võtsid nad raha pangast välja, sest levisid kuulujutud, et pangasüsteemid lähevad hulluks. Tagantjärgi hea muheleda.

  Aga mina tänases USAs küll paanikat ei näe. Ma arvan, et seekord on paanika (või valmidus, mis iganes sõnaga seda nimetada) Euroopas suurem.

 11. Leo Kessler

  Võiks kihla vedada, et ei ameerika ega eesti territooriumil ei sure mitte ükski inimolend linnguripitüvesse või sellest muteerunud viirusse. Kihlveo kaotaja peab minema ja puhastama oma koduse ümbruse metsa, kandes seljas särki: “olen loll ameeriklane ja otsin oma ajusid”

 12. merxs

  Tere Epp!
  Tänu Sulle olen ma enamiku oma siinseist tuttavaist selle linnugripi jutuga närvi ajanud. (Tänu Sulle sellepärast, et enne ma lihtsalt ei mõelnud selle riski peale.)Tundub, et see farm meist paarsada kilomeetrit eemal, kus üle 8000 linnu tapeti inimesele ohtliku tüvega linnugripi pärast, ei näi kedagi kottivat ning tavapärane elu läheb edasi.
  Mõtlesin siis, et ehk on viga selles, et suhtlen põhiliselt noorte, ilma perekonnata inimestega. Ometigi ka oma naabritelt (35-aastane paar koos 3-aastase lapsega) pälvisin sama üllatuse, kui küsisin, kas nad näomaskid on ostnud. Ei tea tõesti, kas olen mina paranoiline või teised liiga lihtsameelsed..

 13. Eppppp Postituse autor

  Selle valiku teeb igaüks ise. Ja mina ju ei tea, mis on tõde. Küllap ma olen midagi “lolli ameeriklase, kes otsib oma ajusid” ja “jumaliku tõe” vahepealset.

  Ja minu, pisikese inimese isiklik valik on osta koju karantiiniks valmisoleku tagavarad ja pärast seda rõõmsaste edasi elada.

  Huvitav on vaadata, kuidas kommentaarides jutulõng läheb. Ma enda jaoks olen küsimused “kas vesi võib ära minna” läbi mõelnud ja seetõttu eeldasin-lootsin, et jutt hakkab siin jooksma hoopis neil teistel teemadel, mida ma tänases jutus puudutasin (vt loo lõpp).

 14. kaur

  Leo ja kriitik ja teised. Te võite samamoodi kihla vedada, et te ei tee järgmise kuu aja jooksul autoavariid ega sure infarkti. Ilmselt võidate. Sellegipoolest ei ole liikluskindlustus ega haigekassa/sotsiaalmaks kasutud asjad – sest KUI teed avarii või jääd grippi, siis on ilma nendeta häda suur. Epu tagavara on samasugune kindlustus – kulu sellele on suhteliselt väike, tõenäoliselt/loodetavasti jääb see kasutamata “rumalaks” väljaminekuks, aga KUI seda peaks vaja minema, siis läheb seda vaja VÄGA.

  Ja praegu ei ole asi meedias ega meediapaanikas. “Millenniumi” ajal olid spetsialistid rahulikud ja irvitasid meediapaanika üle. Praegu on eriteadlased palju rohkem mures kui tavakodanikud.

  kaur / värske autoavarii süüdlane, õnnelik oma kasko üle

 15. kaur

  Epp, New Orleans näitas hästi, mis ameeriklastege juhtus. Loomulik loomalikkus tuli kenasti tagasi, ei olnud kadunud kuhugi.

  Huvitav oleks teada küll, kuidas SuperDome’s öid ja vägivalda üle elanud inimesed muutunud on. Aga milline meediakanal sellest kirjutaks? Need artiklid, mida mina olen N.O. praeguse olu kohta lugenud, sellest ei räägi, pigem on toon “on jah hallitus ja kõnts, aga ME SAAME HAKKAMA”.

 16. Sue

  veest:
  http://www.fluwikie.com/index.php?n=Consequences.WaterSupply
  võimalikud probleemid, mis võivad tekkida seoses veega

  Problem 1
  Approximately 94,000 people work in water and wastewater treatment plants in the United States (ref). During a pandemic, it is expected that a third of these workers will be seriously ill at the same time. In some places it will be less than a third, and in other places it will be more, always for a limitted time (perhaps one or more weeks).

  Problem 2
  Electricity is essential for operating pumps that move water and to work the feeder systems to add chemicals for purification. During a pandemic, the electrical supply to water treatment plants may be interrupted. This would stop the flow of clean water to homes and businesses.

  Problem 3
  Transport of supplies of chemicals used to treat water may be disrupted.

  ehk: kurb küll, aga üpris tõenäoline, et probleeme võib tulla

  (vt sealtsamast ka pakutud lahendused, samuti muid jutte veega seonduvatest probleemidest)
  isiklikul tasemel peaks olema varutud:
  – hulk tühje anumaid (mul on keldrisse laotud ca 40 tühja viieliitrist veepurki :D), mida siis tuleks nobedalt täita, kui probleeme paistma hakkab,
  – keemiline veepuhastus, mida siis kasutada ühelt poolt vee säilitamisel ja teiselt poolt hädaolukorras suvalise vee töötlemiseks (spetstabletid, jood, kloor)
  – veefilter, mis siis selle keemia veest välja võtaks..

 17. Eppppp Postituse autor

  New Orleans huvitab mind ka.
  Kui maailm ja biotech-maailm edasi kestavad (see siin oli ebaõnnestunud nali), siis tuleb Justinil sügisel New Orleansis konverents ja ma tahan sinna kaasa minna. Seal elab ka üks eestlanna, kellega olen põgusalt maile vahetanud.

  Eriteadlased on mures. Just nimelt. Minu jaoks oli see Justini jutt viimane tilk karikasse.

 18. Sue

  Kaur ütles hästi – varud on üks kindlustusliik 🙂
  ma olen maksnud aastate jooksul kümneid kordi rohkem igasugu kindlustusseltside kaukasse 😀 – kui ma praegu olen varudele kulutanud

 19. Sue

  kuidas inimesi muudab?
  mh, noh, ma siiski usun siiralt, et inimesed on kriisiolukorras võimelised tunduvaks eneseületuseks 🙂

  ja muudab kindlasti .. sõja üleelanud inimesed eestis – no tuletage oma vanaemasid meelde? neil olid ikka toiduvarud ja olid väga kokkuhoidlikud, oskasid eimillestki kõike vajalikku teha 🙂

  praegused vanaemad on juba sõjajärgne generatsioon :p

 20. Siiri

  Igor Mang räägib eelmise aasta viimases Maalehes, mis ootab Ameerikat 🙂 : On loomulik, et maailmas uue korra, novus ordo loomise eesotsas on Ameerika Ühendriigid. USA vaimne eliit ja ka osa poliitilisest eliidist on seotud okult-esoteeriliste traditsioonidega, mille juured ulatuvad Atlantise aegadesse. […] Jah, tõesti siirdusid lihtrahva näol Ameerikasse eelkõige vabameelsemad, ettevõtlikumad ja seiklushimulisemad inimesed, kes oma usulistelt vaadetelt enamikus olid protestandid. Kuid koloniaalseisusest vabanemine, omariikluse loomine osutus võimalikuks tänu okult-esoteeriliste vennaskondade olemasolule, kelle suundumine Ameerikasse oli palju teadlikum: eesmärgiks ehitada üles uus Atlantis.
  Terve jutt http://www.maaleht.ee/?page=&grupp=artikkel&artikkel=4698

 21. nastja

  aga kas ei ole siis äkki midagi muud, kui et ikka: oma särk… ses suhtes, et enamik inimesi ükskõik mis kriisiolukorras püüab ise ellu jääda, nii et muutuvad küll loomalikeks, aga siis selleste enamusest omakorda enamus midagi ka õpib sellest, aga peamiselt käibetõdesid (no nii umbes 10 käsu stiilis. ega ma neid küll täpselt ei mäleta, aga sinnakanti)
  no umbes nii, et et hakkad järsku vanasõnades sisu nägema? ja siis suudavad 10st tõest 3 edasi anda ka oma lastele. koduste harjumustega.

  ja siis väike osa nendest (kes nagunii on rohkem suutelised iseseisvaks mõtlemiseks) teevad sügavaid ja põhjapanevaid järeldusi, mida suudavad edasi anda ka järgmisele põlvkonnale?

  ma ei tea, aga üks varinat positiivseks edasiminekuks on sellise inimese/grupi tekkimine, kes suudab piisavalt siiralt ja karismaatiliselt lahendusi pakkuda ja ühtlasi ka süvaväärtusi atraktiivselt inimestele õpetada? (no ma mõtlesin Gandhi peale;)

  võibolla soosib öine aeg pessimismi;)

  aga muidu: ma ei tea küll Ameerika elust midagi, aga kui palju njuujorklane puutub lindude ja nende elutegevusega kokku kui ta linnas elab? äkki siis ongi olulisem küsimus, kuidas vältida salmonelloosi v linnugrippi nakatumist toore liha käitlemisel? a no võibolla on mingi oluline point minust mööda läinud.

 22. Aivar

  Kogu see linnugripi teema teeb mulle ainult nalja. Võibollka, et olen kiiksuga või lihtsalt fatalist või po..uist, aga igatahes mina näiteks olen loobunud muretsemast asjade üle mida ma niikui nii muuta ei saa. Kui on surm siis on surm. Nikaua kui ei ole siis tuleb elada. Paanitsegu need kes elanud ei ole või siis elada ei oska.

  Saabusin paar tundi tagasi Eestist. Ja teate mis? Mul on TOHUTULT hea meel et ma tagasi olen. Ja ometi oli mul TOHUTULT hea kaks nädalat seal. Mälestuseks nohu ja köha või mingi muu linnugripp saunas käimisest ja jääaugus suplemisest, mingid peas keerlevad fragmendid vestlustest sugulaste sõpradega isa juubelilt kus oli umbes sadakond inimest. Fantastiline. Eesti on fantastiline. USA on fantastiline. Elu on fantastiline. F linnugripp! 🙂

 23. Eppppp Postituse autor

  Ma jõudsin juba mõelda, et huvitav, mis meie Aivariga juhtus. Ah et käisid Eestis.
  Jätkates su jada… Linnugripp on ka fantastiline, selles mõttes, et ergutab fantaasiat 😉
  Ja kui sureme, siis surm on ka ilus. Ja kuni ei sure, siis… oled sel nädalal oodatud ohtralt kommenteerima, täiendama ja parandama, sest ma lubasin kirjutada sel nädalal palju Ameerikast. Aga ma olen siin ju ainult kaks aastat elanud.

 24. Petka

  Kaur, juhul kui Epu tagavara vaja läheb, siis pole enam teha midagi. Milleeniumi ajal oli oodata mõnepäevast segadust lihtsalt. Gripi efekt on hullemal juhul kolmandik inimesi rivist väljas. Ja see EI parane kahe päevaga. KUI neid tagavarasid hakkab VÄGA vaja minema, siis peaksid hakkama inimesed lisaks gripile ka massiliselt janusse ja nälga surema ja see samuti EI paranda olukorda. Elad 2 nädalat kauem kui teised. Mis elu see selline oleks?

  Ja noh, kõige halvem on osta neid asju hulgilaost. Screw the väikepoodnik, screw! Paras talle rajakale, tema jääb niiehknaa oma klientides esimesena ilma, tema pood rüüstatakse niiehknaa esimeste seas, milleks talle veel see paanikapapp. Olgu ilma, külakurnaja. Elagu ladu! 🙂

 25. kaur

  Aga pärast seda 2 nädalat võid elada ka 20 aastat kauem kui teised. Või on sinu (ja Sue) lapsed need, kelle peal kohalik kogukond üldse alles jääb. “Taga oma järglastele teistega võrreldes suhteliselt soodsad olud” on meie elueesmärk number üks, kindlustused ja valmisolek hädaolukorraks on üks selle saavutamise viise.

 26. Sue

  kuule Petka – kes see väikepoodnik veel on? 😀
  ma ei tea enam küll pea ühtegi, Tallinnas võimutsevad absoluutselt igasugused prismad-selverid-rimid ja arvukad säästu/t/co- marketid ..

 27. triin

  Kui tõesti tekib see inimeselt inimesele tüvi. Kõik me “teadjad” tõmbume karantiini. Hakkame sööma tamiflud ja oma varusid. Aga ta ei tule siia nende mõne nädala jooksul. See, et ta levib mõne tunniga üle maailma on ju ainult üks oletus, mis peab silmas erakordseid kokkusattumisi.
  Ja meil siis varud otsas ja 6-nädalat (maksimum tamiflu võtmise aeg) läbi ja …
  Küsimus selle, et kas meil õnnestub ajastada oma aktiivset gripitõrjet tõelise gripi haripunktiga?

 28. Sue

  hm, no küll sa tead millal tuleb peitu pugeda 😀

  kui ajalehed on täidetud laibakuhjade piltidega ja peaminister on näost hall ja hoiab pead kätega kinni
  icic

  lisaks ma loodan sellele, et internet vähemalt algul töötab 🙂

  tamiflud profülaktikaks jagub reaalselt (ja on mõtet selleks kulutada) ainult medtöötajatele, kes reaalselt neid haigeid põetavad
  muidu .. haiguse korral, ja siis ka vaid kui kohe alguses jaole saab

  mis puutub varudesse, siis keegi ei keela sul soetada rohkem varusid kui 2 või 6 nädalaks .. 😀
  mormoonidel on kombeks aasta toiduvarud kodus hoida :p

 29. triin

  Pole mul nii suurt kodu. Elada ka veel vaja. Aga eks siin Eestis, kus linnad väiksed ja enamikul mingi maaeluvõimalus ka säilinud, ongi lihtsam. Ma väga ei muretse, vähemalt ette mitte. Aga eitusfaasi ei ole enam takerdunud tänu sulle Sue ;-).

 30. 313

  aga kas te siis SEDA UUDIST polegi lugenud, et varsti kukub terve läänemaailm kokku? see eeldab juba suuremaid varusid. minu tädi igatahes kuulis külanaistelt, et targad mehed internetis kirjutasid ja on nõutu, kust oma suhkruvarusid võimalikult odavalt täiendada..

 31. triin

  vaata 313, selle asja vastu lihtsalt ei oska valmistuda. Anna aga näpunäiteid, küll järgijaid leiad ;-).

 32. Sue

  jaa, ja lisaks saab nafta otsa, ja meteoriit tuleb, ja golfi hoovus jääb kohe seisma, ja siis oli veel jutt pooluste nihkest 😀

  ühesõnaga – kogu see värk on nii segane, et paari nädala toiduvarud peaks igatahes kasulikud olema :p

 33. L@SSIE

  http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/article.php?id=12452049

  Surmagripp mängib inimestega loteriid

  Linnugripi muutumine inimeste vahel levivaks haiguseks nõuab samasugust tõenäosustabamust nagu kolme järjestikuse Viking Loto jackpot’i võitmine, leiab Tartu Ülikooli viroloogiaprofessor Andres Merits.

  Viking Loto jackpot’i võitmiseks tuleb kuus numbrit õigesti ära arvata. Et lindude seas laialt levinud linnugripp suudaks inimeste seas levima hakata, on vaja kahtekümmet õiget kombinatsiooni, kirjutab Postimees.

  Reklaam

  Merits ei välista, et selline asi võib juhtuda. “Kolmesaja aasta pärast või järgmisel nädalal, kui õnnetud asjaolud peaksid kokku langema,” ütleb ta. “Lindudelt inimesele kandumiseks peab viirus siiski tegema väga suuri pingutusi.”

  Et linnugripp suudaks inimeste seas otse levida, on viirusel vaja teha korraga paarkümmend nukleotiidimuutust. Selliste muutuste tõenäosus on üliväike, kuid Meritsa sõnul siiski mitte olematu.

  Linnugripp hakkab praegu inimestele lindudega otsekokkupuutel külge, kuid inimeste vahel edasi ei nakka. 1958. ja 1967. aasta Hongkongi gripipandeemia sai alguse sigadest. Mõlema pandeemia ohvreid loeti paari miljoni kanti.

  Üks laialt spekuleeritud võimalus on otse linnult inimesele nakkava gripi muutumine inimeste seas nakkavaks. Selleks peaks linnugripp tugevalt muutuma, alles siis on võimalik, et linnult haiguse saanud talunik nakatab omakorda naabrit ja epideemia läheb liikvele.

  Ameerika teadlased on laboris äratanud gripiviiruse, mis 1918–1920 tappis miljoneid inimesi Hispaania gripi nime all. Meritsa sõnul on selle puhul mitmed uurimisrühmad jõudnud järeldusele, et see viirus võis olla inimeselt linnule üle läinud. “Mida rohkem inimesi nakatub lindudelt saadud grippi, seda suurem on tõenäosus, et inimese ja linnu gripp seguneb inimesel.”

  Meritsa sõnul on sadadest tuhandetest loomade seas levivatest viirustest vaid mõni üksik, millel on viimase saja aasta jooksul õnnestunud inimesele üle kanduda. Sars on pärit nahkhiirtelt, samuti ebola, HIV ahvidelt ning hantaviirused ning Sin Nombre närilistelt.

  Vat seda juttu ma usun, mitte mingit massimeedia halamist.

 34. viagra

  Owing to its superb effects against erectile dysfunction as well as its efficient treatment of Multiple Sclerosis, Priapism and Crohn`s Disease, you should go for viagra only once you are afflicted with male impotency.

 35. cialis

  The latest ED pill cialis gives you the liberty of enjoying your sexual life, you can order Cialis now using your internet, so buy Cialis now, eat, drink and be merry!

 36. Pingback: roulette gambling

 37. Pingback: cash advance today

 38. Pingback: pink floyd ringtones

 39. Pingback: cash advance boston

 40. Pingback: cash advance kansas city

 41. Pingback: fast easy payday loan

 42. Pingback: online payday cash advance

 43. Pingback: guaranteed cash advance

 44. Pingback: faires spiel

 45. Pingback: online gewinnspiele

 46. Pingback: georgia payday loan

 47. Pingback: cash advance fort worth

 48. Pingback: bright eyes ringtones

 49. Pingback: tavoli multigiocatori poker

 50. Pingback: cash advance oklahoma city

 51. Pingback: faxless payday loan for savings account

 52. Pingback: fast approval payday loan

 53. Pingback: the flaming lip ringtones

 54. Pingback: online payday loan instant approval

 55. Pingback: allied cash advance

 56. Pingback: cingular ringtones

 57. Pingback: cash advance houston

 58. Pingback: juego pagina internet

 59. Pingback: ameriloan cash advance

 60. Pingback: check and go cash advance

 61. Pingback: la fran?aise des jeux

 62. Pingback: add your link payday loan

 63. Pingback: cash advance san antonio

 64. Pingback: ics payday loan

 65. Pingback: n sync ringtone

 66. Pingback: cash advance paydayloans

 67. Pingback: cash advance milwaukee

 68. Pingback: internet gewinnspiele

 69. Pingback: cash advance tulsa

 70. Pingback: cash advance sacramento

 71. Pingback: emergency cash advance

 72. Pingback: cash advance now

 73. Pingback: relient k ringtone

 74. Pingback: cash advance san jose california

 75. Pingback: reba mcentire ringtones

 76. Pingback: 30 day payday loan

 77. Pingback: gioco gratuito

 78. Pingback: download giochi

 79. Pingback: cash advance detroit

 80. Pingback: nevada payday loan

 81. Pingback: no limit texas holdem

 82. Pingback: gundam ringtones

 83. Pingback: poker game online

 84. Pingback: cash advance philadelphia

 85. Pingback: no checking account payday loan

 86. Pingback: jeu pc

 87. Pingback: instant faxless payday loan

 88. Pingback: tina turner ringtone

 89. Pingback: cash advance riverside

 90. Pingback: quick easy payday loan

 91. Pingback: cash advance payday loan software

 92. Pingback: born lyric ringtones

 93. Pingback: verizon ringtones

 94. Pingback: sprint ringtones

 95. Pingback: download free ringtone

 96. Pingback: verizon ringtones

 97. Pingback: free nokia ringtone

 98. Pingback: madonna ringtones

 99. Pingback: dave hollister ringtones

 100. Pingback: the flaming lip ringtone

 101. Pingback: free verizon ringtones

 102. Pingback: butterfly ringtone

 103. Pingback: black eyed pea ringtone

 104. Pingback: cell phone ringtone

 105. Pingback: internet poker software developer

 106. Pingback: take my breath away ringtones

 107. Pingback: quik payday loan

 108. Pingback: online poker room review

 109. Pingback: free online blackjack game

 110. Pingback: tropicana casino resort

 111. Pingback: craps game

 112. Pingback: learn how to play poker

 113. Pingback: lil scrappy ringtones

 114. Pingback: internet poker game

 115. Pingback: madonna ringtone

 116. Pingback: free mp3 ringtones maker

 117. Pingback: free online blackjack game

 118. Pingback: download free ringtones nokia

 119. Pingback: jeu blackjack gratuit

 120. Pingback: internet spiele

 121. Pingback: casinos en ligne

 122. Pingback: internet spiele

 123. Pingback: free casino online free casino games

 124. Pingback: jugar poker omaha gratis

 125. Pingback: jeux de casino a telecharger telecharger jeux casino

 126. Pingback: casino craps gambling online craps online free online casino game craps

 127. Pingback: cash advance now

 128. Pingback: bank card credit household secured household bank credit card

 129. Pingback: offizielle poker regeln

 130. Pingback: gioco keno inlinea

 131. Pingback: lg cell phone ringtones cell phone ringtones

 132. Pingback: Cricket Free Phone Ringtones

 133. Pingback: kostenlose casino spiele

 134. Pingback: salidores ruleta

 135. Pingback: casino sans téléchargement

 136. Pingback: download free music ringtones

 137. Pingback: advance loan payday software? ?cash

 138. Pingback: debt interest credit card consolidation

 139. Pingback: acceptance card credit guaranteed uk

 140. Pingback: card credit interest lowest uk

 141. Pingback: advance cash car title loan

 142. Pingback: soittoäänet kännykkään

 143. Pingback: virgin mobile usa ringtones

 144. Pingback: free lg ringtones tracfone

 145. Pingback: klingeltöne herunterladen

 146. Pingback: samsung a800 polyphonic ringtones polyphonic ringtones samsung

 147. Pingback: pay day cash advance advance cash day in loan pay uk advance cash day loan pay payday

 148. Pingback: motorola keypress ringtones keypress motorola ringtones

 149. Pingback: free motorola ringtones code

 150. Pingback: free logo nokia ringtones

 151. Pingback: mobile phone ringtones t

 152. Pingback: all slots casino

 153. Pingback: ericsson polyphonic ringtones sony

 154. Pingback: motorola ringtones composer

 155. Pingback: trucchi casino on line

 156. Pingback: mobile credit card wireless service

 157. Pingback: le jeu du poker

 158. Pingback: poker gratis multiplayer

 159. Pingback: card credit processing service card credit merchant processing service credit card processing service

 160. Pingback: www roulette de

 161. Pingback: nickelback ringtones free nickelback ringtones

 162. Pingback: application card credit unsecured

 163. Pingback: cheap credit card rate

 164. Pingback: le poker apprendre à jouer

 165. Pingback: roulette de la souris

 166. Pingback: texas holdem wertung

 167. Pingback: jugar interactivo web

 168. Pingback: hour loan one payday

 169. Pingback: advance advance america cash center inc advance advance america cash center

 170. Pingback: poker pc spiel download

 171. Pingback: info nextel remember ringtones info nextel remember ringtones wav

 172. Pingback: how to play three card poker play poker

 173. Pingback: jeu de poker mac

 174. Pingback: pay off credit card debt credit card debt card consolidation credit debt pittsburgh

 175. Pingback: régles des jeux poker

 176. Pingback: merchant services credit card processing merchant credit card processing credit card processing

 177. Pingback: online roulette spiel

 178. Pingback: poker spiel zum downloaden

 179. Pingback: free cellular phone ringtones cellular free game phone ringtones free ringtones for audiovox cellular phone

 180. Pingback: pokerstars bonus

 181. Pingback: streep poker online

 182. Pingback: la règle du texas holdem

 183. Pingback: jouer o poker gratuitement

 184. Pingback: texas holdem pokerset

 185. Pingback: casino online liste

 186. Pingback: gioco poker online gratis

 187. Pingback: poker no limit holdem

 188. Shane Pellow

  I’m really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog audience have complained about my site not operating
  correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any solutions to help fix this issue?

  My blog – Shane Pellow

 189. chetnickl19.newsvine.com

  I drop a comment whenever I appreciate a post on a website or I have something to contribute to the discussion. It is caused by the fire communicated in the article I looked at.
  And on this article Kanasupist te ei nakatu | Elust kirju: Epp Petrone ajaveeb.

  I was actually excited enough to drop a leave a responsea response 😉 I do have 2 questions for you if you do not mind.
  Could it be simply me or do a few of these remarks come across like
  written by brain dead folks? 😛 And, if you are writing at additional online social sites, I
  would like to keep up with anything new you have to post.
  Would you make a list every one of all your shared pages like your
  linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.