Koerajunnidest ja lagast rannas

“Epule küsimus – kuidas näevad sinu Ameerika kodukandis tänavad välja? Eestis on praegu jube, milline saast ja sitt (sõna otseses mõttes… meil on toredad koeraomanikud) lume alt välja sulab. Sul seal on vist sutsu puhtam olukord?”

Eile ma ei vastanudki sellele, võtsin mõtlemisaega.

Praegu, just neid ridu kirjutades, näen ma enda arvutiaknast kahte koera ja koeraomanikku. Ühel on käes ajalehetuustakas ja teisel kilekott. Võib arvata, et seal juba kas on junnike sees või kummardab koeraomanik varsti ja korjab üles, mille ta koer maha poetab.

(Uitmõttena vahele – minu jaoks on seda nii kummaline vaadata, kuidas noored inimesed koos koeri jalutavad ja romantilisi suhteid arendavad, ise vahepeal junnikesi korjates. Eks kõik ole harjumuse asi.)

Kas Belle Harbor on puhas? Võrreldes paljude teiste Brooklyni ja Queensi kohtadega on siin puhas. Aga võrreldes Hobokeniga (see siis see rikas linnake, kus ma enne elasin) on siin räpane. Kui Hobokenis koristas igal varahommikul linna palgal olev kojameeste armee ära ka pargid ja avalikud tänavad, siis siin ei ole kohalikku omavalitsust – oleme ju suure New Yorgi üks osake.

Iga majaesine koristab siin oma tänavalõigu ning õnneks on levinud puhtuse ja korra mentaliteet.

Aga on tänavalõike – näiteks meie kodu kõrval asuva pargi juures – , mis ei kuulu eraomandisse, mis ei kuulu seega justkui kellelegi. Kui üheksa koerajalutajat korjavad oma junnid üles, siis kümnes jätab ikkagi maha. Nii on minu teekond oma kodu juurest poekeste juurde ääristatud päris mitme koerajunniga.

Juba mitu päeva mõtlen ma, et mida teha.

Need junnid häirivad mind – jah! Kohutavalt häirivad! Kas nii palju, et ma läheks ajalehe või kilekotiga ning korjaks need junnid kokku? Siiani veel mitte.

Aga randa olen ma juba omapäi koristamas käinud.

Rand on siin suur ja lai ning mitte sugugi kõige räpasem, mida kohanud olen. Siiski, eriti 2aastase lapsega, kes kõike valges liivas peituvat tahab vaadata ja uurida…

“Mis see on?” – “See on pudelikork.”

“Mis see on?” – “Päikseprillid”.
“Mis see on?” – “Kommipaber.”

…Koerajunne pole me rannas õnneks kohanud. Ametlikult ei tohi koeri rannas jalutada, nii et küllap need, kes ikkagi seadusest üle astuvad, koristavad oma koera järelt eriti hoolega.

“Muide, kes seda randa hooldab?” küsisin ma ükspäev naabrinaise käes.

“Mis mõttes hooldab? Vetelpäästet mõtled?”

“Ei. Ma mõtlen, kes prahti koristab?”

“Ma ei tea, võibolla on siin mõni koristaja palgal, ma pole kursis.”

Need on hetked, kus ma tunnen, et New York on nii suur ja mina olen nii väike. Kui meil oleks siin kohalik omavalitsus, kuhu saaks kaebekirja või ettepaneku esitada. Kui oleks mingi struktuur ees, kellega koos korraldada kevadisi talgusid. Ma ei ole ilmselt sündinud mänedzher, igatahes ei meeldi mulle mõte panna poe juurde üles talgude kuulutus ning kõndida kõik majad läbi ja esitada isiklikud kutsed… Eestis kujutan ma end seda tegemas ette, aga siin ei kujuta. See viib meid tagasi mu sisseelamise-komplekside juurde.

…Aga vähemasti võtan nüüd randa lapsega hulkuma minnes kilekoti kaasa, kuhu kõik silma alla jääva prahi viskan. Kui seda iga päev teha, siis ongi rand, vähemasti see meie tänava ots, lõpuks enamvähem puhas.

PS. Lisatud hiljem: … puhas ilmselt kuni suve ja rannahooaja saabumiseni.

Järjekordselt niisiis tuuleveskitega võitlemise teema.

53 mõtet “Koerajunnidest ja lagast rannas

 1. helen

  oma koerajunnijutu ma juba siin ykskord mingi teema alla vist kirjutasin ka. et sildid on olemas igal pool: trahv 25-200$, aga eriti siiski ei koristata. vahemalt kortermajade ymber. eramajade rajoonis on ikka peaaegu igal koerajalutajal kilekotike napus. suures jaos ilmselt ka selleparast, et seal yldse aiast valjas mingit muru pole, koik hadad oiendadakse asfaldi peale. aga minu maja ymber on nagu Eestis, pimedas parem ara muru peale astu.
  mis randadesse puutub, siis siin Key Westis ma rannas ei kai. liiga reostunud, ja paevitada siin ilma ujumata ei suuda. no tegelikult on vesi ikka nii reostunud, et ykski terve moistusega kohalik siin rannas eales vette ei lahe. turistid muidugi lahevad ja siis parast imestavad, et oioi mis imelik loove neil on. aga kui reklaammaterjale vaadata, siis jaab mulje nagu Florida Keyd on nagu yks suur paradiisirand. yks sober, kes on siin eluaeg elanud, raakis et veel 10 aastat tagasi voisid igal pool saare ymber vees varvilisi kalu naha, nyyd on koik surnud, ainult roheline vetikas vee all ja sodi hulpimas pinnal. kuigi et siin sadamas on kyll naha turistide poolt saiaga toidetud hammastavalt vastupidavaid kalu. elusaid siis.
  Miamis olen aga South Beachi randa sattunud monel korral, seal jai kyll mulje, et seda keegi ei korista. tegelikult toenaoliselt ikka koristab, aga lihtsalt pealelounaks on see uuesti yhtlaselt kattunud suitsupakkide, konide, papptaldrikute ja muu sodiga. ma olin tookord vaga imestunud, et ah see siis ongi see nii yles haibitud South Beach. paevitamata igatahes seekord jaigi.

 2. Ants

  Teema väga huvitav ja aktuaalne!! Aga kuidas te pesete talve jooksul mustunud aknaid? Minu oma juba niisugune, et vaevalt näeb välja. Ja õues kogu aeg üle 10 kraadi külma. Mida teha? Siiski paistab, et NÜÜD hakkab soojemaks minema!
  Muide – kas on õige, et kanadalased on hakanud hülgepoegi tapma?

 3. Tessa

  Tere,

  mina olen ka koeraomanik, kas sedasorti tore, nagu seal jutu algusotsas üldistavalt kirjutatud, ei tea. Aga selline küll, kes korjab oma koera junnid ilusasti ära. Ja vahel teiste koerte omad ka. Aga see on siin, Eestis, tuuleveskiga võitlemine. Muust prahist rääkimata.
  Minu jaoks on junnide korjamine täiesti loomulik, sest ega mulle endalegi, hoolimata sellest, et koerad meeldivad, ei meeldi koeras…a sisse astuda. Kohe üldse mitte. Ka vanemate kodus, suures eraaias korjan jääkproduktid kokku.
  Kuigi Tallinnas, siin linnaosas, kus mina enamasti oma loomaga koperdan, on see junnikorjamine päris põnevaks tehtud. St et ei ole prügikaste, ehk siis otsi kohta, kus sa saad oma kotikese visata… Niiet vahel jalutan rõõmsal meelel, kilekotike junniga näpu otsas, tund aega prügikasti otsides. Oi, kuidas teeb tuska. Ja lisaks ma arvan, et ka see prügikastide vähesus on nii mõnegi junni korjamata jäämises (ja prahi maha loopimises) süüdi…
  On ju tehtud küll need koera jooksutamise aiad, millede juures prügikastid olemas enamasti, aga suure saladuskatte all võin öelda, et minu koer küll ainult seal aia juures ei s..u.
  Aga mina tahaks hoopis Epult küsida seda, et kas ta rohelistes foorumites ei ole kohanud häid mõtteid, kuidas junnikorjamine loodussõbralikumaks teha? Kas on ehk mingeid loodussõbralikke kotikesi vms. Sest, mis mind junnikorjamise juures häirib, on need kilekotid, mida päevas ikka mitu tükki prügikasti rändab. Ja nii iga päev.
  Olen ka paberkoti peale mõelnud aga sellega võivad teinekord tehnilised probleemid tekkida… ei taha detailidesse laskuda, ehk saate aru, mida ma silmas pean.
  Niiet kui kellegil on häid mõtteid või soovitusi, siis andke aga teada!

 4. präänik

  Lasnamäe noored (noortekeskuse kaudu) olla korraldanud koerajunni vastase kampaania, kus noored jagavad temaatilisi märke koertega jalutavatele inimestele ja seletavad probleemi… ma täpselt ei ole kursis ka. Probleem pidi laste/noorte jaoks suur olema, sest kõik mänguväljakud jm. ajaveetmiskohad on just kevadeti eriti trööstitus olukorras. Lume alt tuleb palju saasta esile ja kõige rohkem koerajunne.

 5. luize

  Minule koerad meeldivad, aga ise ma neid ei ea, sest minu meelest ei ole linnas väikeses korteris koos koeraga hea elada. Ei inimestel ega koeral.
  Kuna ma nüüd elan mugavalt pargi ääres ja rõdu vaatab kenasti pargi poole, siis on kohe näha, kes koera jalutab ja kuidas. No eile üks kokkerspanjel küll kükkis lähedalasuva puu all ja omanik jooksis temaga pärast kiiresti minema, junnid jäid puu alla maha. Ja see Karu park ongi koerajunne täis kogu aeg, ma arvan, et osad on ka nn vabakäigu-koerte poolt maha jäetud, kelle järelt keegi nagunii koristamas ei ole. Linna park, tegelikult peaks linn ju koristama, ma ei usu ka, et asi neile teadmata oleks. Üks mu sõber, kes ka selle pargi ääres elab, ütles, et kui trahve peaks sisse nõudma, saaks tema küll väga rikkaks, sest näeb kenasti ära, mida koeraomanikud parki maha jätavad.
  Millegipärast on Tartus paljud koeraomanikud soomlased. Eriti kui on mitu koera, siis on kindlalt põhjanaabritega tegemist. Ei tea, kas nemad koristavad oma loomade järelt hoolsamalt kui eestlased? Võibolla, neid näeb ka vanalinnas liikumas ja sinna nii naljalt juba hunnikuid ei jäeta.
  Aga ma usun, et selliseid inimesi, kes oma koera järelt ei korista, leidub igal pool ja pole see Eestis nii palju hullem ka midagi. Olen kuulnud näiteks lugusid Hollandi ja Saksamaa linnadest, kus õhtuks on päris kõvad hunnikud igasugu rooja maas. Vahe Eestiga on ehk selles, et seal on hommikuks kõik korda tehtud jälle.

 6. Mutt

  Aitäh Epule, et vastasid mu küsimusele 🙂
  Eile sadas siin terve päeva vihma ja nüüd on lausa kohutav mööda kõnniteid käia. Bussipeatused on paksult konidega kaetud, olgugi, et prügikast on kohe kõrval. Aga nii hea on ju bussiukselt veel suits maha visata, ikka viimanegi mahv tuleb kätte saada.
  Üldse on mul siin tallinnas pisike kultuurishokk vist, see mul esimene kevad siin ja see räpasus ikka ehmatab kõvasti. Tartus ja minu kodukülas on olukord palju parem (olgugi et ka seal sulab kevadel lume alt igast asju välja.) Käisin siin pühapäeval jalutamas ja märkasin ka kahte süstalt, mis teepeal vedelesid. Võttis seest kõhedaks natuke…
  Õnneks pudeleid siin eriti ei vedele, sest kodutud korjavad kõik vähegi terved pudelid ära. Pandisüsteem motiveerib ka tavalisi inimesi pudeli pigem koju kaasa viima kui tänavale maha viskama (ja kui ka ei viitsita koju viia, siis pigem pannakse tervelt prügikasti kõrvale, et kodutud saaks selle ära võtta.) Asi seegi…

 7. mio

  pudeleid jah mitte, aga kilde küll, tänagi koukis minu 1,5a kibekähku lume seest ühe pudelikaela välja:( aga õueskäimisesse väikelapsega tuleb paus teha. mänguväljak on vee alla uppunud, pidin oma röökiva lapsega kuidagi sealt tulema saama. junn on junnis kinni – kogu aeg vaatad ja hoiad pöialt, et laps s… sisse ei kukuks. elan marja poe taga ja siin on selline suurem haljasala (mis ilmselt varsti täis ehitatakse), jagub nii koeri kui joodikuid kuhjaga ja rohkem. seega ikka rohkem s… ja rohkem pudelikilde. perekooli foorumis tehti ettepanek, et õue minnes võiks paar kotikest tasku panna ja kui näed mõnda ignorantset koeraomanikku, siis suruda talle kott sõbralikult pihku:) prügikast on siin lähedal poe juures ka olemas.

 8. merxs

  Eesti pargid ja mänguväljakud on junne täis, kuid Prantsusmaaga, eriti Lõuna-Prantsusmaaga ei ole siiski võimalik võrrelda.
  Elan vaikses eramajade linnaosas vanalinna lähedal. Üks kord kooli minnes loendasin hommikul junne, mis 15 minuti jooksul ette sattusid. Kokku tuli neid üle 50.. Samuti on see lõhn lihtsalt jube. Ma vaatan vihaga peenelt riietatud daamikesi, kes oma koerakesega jalutavad ja viimasel keset tänavat rahulikult kakada lasevad ise lihtsalt minema jalutades. Parkides on pea võimatu murule istuda, kuid ka tänavad on eranditult junne täis. Harjumus on saanud kõndides kogu aeg maha vaadata. Kurb, aga laisad prantslased ei näe ise vist selles mingit probleemi..

 9. Mariann

  Aga meie linnaosas (Belgias) nägin silti: “Tänu oma peremehele osalen ka mina meie linnaosa puhtana hoidmises”. Juures oli koera pilt. Milline peen vihje, kas pole, prantsuse keelele nii omane. Siinjuures ruttan ka kohe kinnitama, et koristan alati oma koera tagant (erinevalt paljudest kohalikest). Pissiloikudega on raskem, kui ta juhtub neid asfaldile tegema …
  Samas, kui öko-seisukohast võtta, siis laguneb niisama jäetud hunnik oluliselt kiiremini kui kilekotti mässitud nutsak (ma ei taha nüüd sellega öelda, et tulekski jätta need vedelema). Paberkotid oleks ehk lahendus, aga nagu Tessa märkis, siiski mitte ideaalne. Paberkotid pluss kilekindad ehk? 😀

 10. Raina

  See koerajunnide asi on ikka masendav… jalutasin mõne nädala eest lapsega Kakumäe rannas, mis on ürpis suur ja lai ja kordatehtud aga
  roostikku ja võsa on ka veel ikka alles jäetud ja tulevad kaks noort naisterahvast ja nende koer s….b otse laste mänguväljaku keskele (seal kus on kiiged ja ronimisredelid).

  Kui neile märkuse tegin, et nad oma koera tagant koristamata jätsid, siis kihistasid ja pobisesid midagi (kindlasti polnud see midagi vabanduse sarnast).

  Hakka või tõesti kilekotid taskus ringi jalutama… muideks prügikastid on Kakumäe rannas täiesti olemas.

 11. Aivar

  Selle junnide korjamise koha pealt aint niipalju, et kui näiteks tulnukad saabuksid maapealset elu uurima siis jälgides koera ja teda jalutavad peremeest võib neile jääda täiesti vale mulje eluvormide arengutasemest ja evolutsioonist.

 12. helen

  kuskilt lehet jai kunagi silma, et Pariisis on lugu nii hull, et linn on palganud koerajunnikoristajad. tyybid kimavad ringi mopeedidega ja mingi tolmuimeja taolise masinaga koristavad tanavaid.

 13. Tessa

  Tere,

  Luize – kuna olen ise elanud nii maal, kui linnas, siis julgen väita, et koera seisukohalt ei ole vahet, kas ta elab pisikeses korteris või aiaga majas. Määravaks on pigem, kas seda looma armastatakse, kas ta tunneb ennast turvaliselt ja kas temaga tegeletakse piisavalt.
  Iseasi, kui sulle endale ei meeldi koos koeraga korteris elada.

  Mio – näedsa, me elame ju üsna ühes kandis. Ja see Marja poe tagune haljasala on vägagi tuttav koht. Ma mäletan, et seda kanti reklaamiti meile õega, kui me korterit otsisime, meeldiva rohelise piirkonnana. Siiani naerame, et oleneb, kas sulle meeldivad joodikud (see on minu arust seal poe taga päris suur probleem), konid, pudelikillud, muu prügi, koeramust… Meile justkui ei meeldi, aga võibolla maaklerile meeldib. Aga see kilekoti pihku surumine on tegelikult hea mõte, ma usun enamusel koeraomanikel hakkab piinlik ja teist korda nad junni koristamata ei jäta. Muidugi ei pruugi nii hästi minna. Ma olen ise kord proovinud, pakkusin kilekotti vene mammile, kelle puudel juhtus minu koera kõrval junnima. Sain äärmiselt valjuhäälse sõnavalingu osaliseks, milles anti mulle teada, et olen häbematu ja kasvatamatu ja mida kõike veel. Sedasi siis…
  Ja üks prügikast kusagil poe juures ei ole lahendus. Miks ei võiks olla prügikastid enam-vähem kõikjal – haljasalal, pargis (Löwenrue pargis ei ole ühtegi), kontorihoonete ja elumajade ees?

  Aga mind kõige rohkem hämmastabki see, et kas neil koeraomanikel, kes ei näe vajadust looma järelt koristada, endal paha ei ole jalutada taolisel “miiniväljal”, kus tõepoolest on junn junnis kinni? Niigi peab laveerima klaasikildude vahel, mis on koera jalale suurim oht. Et siis lisapõnevusena on ülesanne läbida takistusriba (ehk haljasala) nii, et ei sina ega su koer s..a sisse ei astu…

  Ja lõpetuseks nii palju, et ma saan aru küll, et koeramust teid pahandab, pahandab ju mindki, aga võibolla tohin paluda natuke tolerantsemat suhtumist koeraomanike suhtes? St kõik koerajalutajad ei ole ühe vitsaga löödud, mõned meist koristavad oma looma järelt ikka ära.
  Lihtsalt kurb on, kuna peaaegu iga päev pean kuulama (tavaliselt venekeelset) sõimu, et siis ohkega taskust jälle kilekott (mul neid alati varuga kaasas) välja tirida ja selgitada, et näete, ma ju koristan… Rääkimata kurjadest kõõrdpilkudest näiteks lastega emadelt.

  Mina arvan, et asi on ikka inimeses ja tema kasvatuses, mitte selles, kas ta on koeraomanik või mitte. See kes viskab maha nii suitsupaki, joogipudeli või kommipaberi jätab sama süüdimatult koristamata ka oma koera mustuse.
  Mulle on aga väikesest peale õpetatud, et mitte kunagi ja mitte mingisugust prügi maha ei tohi visata/jätta. Nii ei tule mul pähe visata maha kommipaberit ega “unustada” oma koera junne haljasalale vedelema.

  PS. Mariann – idees on iva. Millegipärast kangastus mulle kohe kuidas ma oma junniva koera kõrval võtan kohvrikesest respiraatori, paigaldan selle, siis kummikindad ja tõmban need tähtsal ilmel, plaksatuse saatel, kätte (nagu kirurgid igasugu seriaalides) ja asun “opereerima”…

 14. Kristel

  Jutt kisub nüüd küll junnidele, aga… ju on siis vaja.

  Olen koeraomanik olnud nüüdseks poolteist aastat. Enamuse ajast oleme elanud Mustamäel ja tunnistan puhtsüdamlikult üles, et pole oma koera järelt seal kunagi koristanud. Pole koristanud sellepärast, et ka ükski teine meie kandi koeraomanik ka seda ei tee… Oeh, nii piinlik sellest rääkida.

  Vahepeal elasime kuus kuud kesklinnas ning siis korjasime küll. Sest seal jalutasime lastega pargis ja oli justkui enesestmõistetav.

  Eile seda blogi lugedes haaras mind aga viimaks ometi südametunnistuspiin ning läksin jalutama lausa kahe kilekotikesega, igaks juhuks :o) Nii et ümbersünd on toimunud ja vajadus teadvustatud. Parem hilja, kui…

  Tänades!

 15. luize

  Tessa, mulle tõesti ei meeldi koeraga ühes korteris elada. Majaga võiks see veel kõne alla tulla. Ja kui mulle ei meeldi, siis ei ole loomal ka mugav, ma arvan.

 16. Tessa

  Luize, sellest ma räägingi. Aga kui inimest ei häiri koeraga koos korteris elamine, kui ta tegeleb selle loomaga piisavalt jne siis mina ei näe küll, miks see loom peaks õnnetu olema. Õnnetum kui nt koer, kes elab suure aiaga majas. Sageli kipub just sedasi olema, et sinna aeda võetakse pikemalt mõtlemata koer, arvates, et kui on aed, siis on ju koer iseenesest jalutatud/hoolitsetud/õnnelik. Tegelikkuses aga on seal suures aias üks õnnetu loom.
  Ja maal elavad koerad on sageli terve oma elu ketis ja tegeletakse nendega ainult nii palju, et visatakse kord päevas söögikauss ette.
  Ja kui ma siis kuulen, kuidas öeldakse, et koer ei sobi linna, koer peab ikka maal olema, seal on tal hea olla, siis tahaks vastu vaielda. Ma ei usu, et ketikoeral hea olla on.
  Niiet ikkagi, loom on õnnelik siis kui temaga piisavalt tegeletakse, ta tunneb ennast turvaliselt ja teda armastatakse. Kas elab see loom maal, linnas, majas või korteris ei ole oluline.
  Offtopic jutusaba küll nüüd…

 17. VäikeMari

  Eluaegne koeraomanik, maal ema juures elades viskasime alati junnid õunapuu alla labidaga, nüüd linnas käin kilekotid taskus. Kasutan tihti uuesti puuviljakilekotte ( et mitte kasutult ära visata). Itaalias on paljude supermarketite läheduses loodusliku ( tee jäägid, toidujäägid jne) prügi jaoks kast ning kõrval ka võimalus võtta biodegradeeruvaid kilekotte ( krt vot, see on uus sõna, loodan, et ka eesti keeles sama?), need kotid, mis on maisist tehtud. Kui muud kilekotid saavad otsa, siis kasutan neid, siis pole karta seda paberikotiga tekkivat tehnilist probleemi. Olen ka poes märganud müügil neid maisit tehtud kotikesi…Muidu Itaalias linnas võid trahvi saada vabalt munitsipaal politseiniku käest, kui junne ei korja, ning linnast väljas saab vabalt sõimata naabrite käest!

 18. ieska

  Röögiti siin hirmsalt nagu kõri võttis, et kui kole-koledad ja paha-pahad on kõik koeraomanikud in corpore, koerad nagunii murdjad ja ei koristata mitte 1 teps oma koerte tagant, kõik kohad koerte väljaheiteid täis jne. Eks ma ju ka näinud ühtteist koeraomanikku ja mõnda parkigi, mõtlesin siis kolme suure koera omanikuna rehabiliteerimise mõttes oma koristamispanuse igaks juhuks ühiskondlikus korras ka anda. Võtsin osa saksa lambakoerte ühingu kevadkampaaniast ühe ühiskondliku pargi koristamiseks, kus pidid eriti ropud koeraomanikud käima, kohalikud elanikud pead kohe valutavad jne.
  Sa tule taevas appi, mida kõike koerad söövad! Klaas, kumm, betoon igapäevamenüüs! Õlifiltrid, plastaknad, kilekotid, kõikmõeldavad autodest pärinevad rauakolakad, mis ka dogist kordi suuremad! Kuidas see küll koerte seedesüsteemist läbi käib?
  Ühingu tellitud suurest nn. ehituskonteinerist ei moodustanud isegi mitte kümnendikku koerasõnnik vaid lihtsalt parki toodud rämps. Ja ei usu mina siiani, et olmejäätmeid kilekotis viitsiks keegi kaugemalt süstemaatiliselt mingisse eramajarajooni parki tassida. Mina näiteks pidin sinna parki kaardi järgi sõitma ja isegi ei teadnud, et seal on ka mingi park.
  Hiljem hakkasin vaatama kuidas teises parkides on. Ja seis on samasugune. Inimrämpsu on kordades rohkem. Seega mitte ainult koeraomanikud ei korista, vaid ka kõige koeratum inimene kipub “laskma kuhu juhtub”. Ning see on tõeliselt masendav.
  Koristuskampaaniatel pole ka mõtet.
  Miks?
  Sest kaasaegse eestlase pealuuehitus ei võimalda aru saada, et kampaania ei tähenda seda, et peab kogu olmerämpsu päev enne toimumiskohta vedama, sest siis viiakse tasuta ära. Ja et avalik prügikast ei tähenda seda, et sinna võib oma igapäevast olmesodi ka vedada ning siis maha põletada.
  Peaks mingile sisemisele arusaamisnupule vajutama vist, aga ma küll ei tea, kas tänapäeva inimesel sellist üldse ongi.

  Ieska läheb nüüd oma koera käppa tohterdama, astus teine maja taga metsas JÄLLE klaasi otsa. Ja alles ma seal prükkarit mängisin.

 19. Pingback: free us cellular audiovox ringtones

 20. Pingback: motorola ringtones v170 free motorola ringtones v170

 21. Pingback: casino poker gratis

 22. Pingback: poker on line italiano

 23. Pingback: strip poker pc game

 24. Pingback: video poker on line gratis

 25. Pingback: scarica poker

 26. Pingback: video poker da scaricare gratis

 27. Pingback: casino jeux en france

 28. Pingback: poker hold hem en ligne

 29. Pingback: asian poker tour

 30. Pingback: full tilt poker

 31. Pingback: tv ringtones 24 free tv show ringtones tv ringtones

 32. Pingback: 30 day faxless payday loan faxless payday loan for savings account faxless loan payday

 33. Pingback: motorola ringtones v170 free motorola ringtones v170

 34. Pingback: video poker gratuits

 35. Pingback: texas holdem regeln

 36. Pingback: play casino game online online casino game card casino free game online

 37. Pingback: blackjack online practice online blackjack

 38. Pingback: jeux pc casino

 39. Pingback: juegos de poker para descargar gratis juegos de poker gratis juegos de poker online gratis

 40. Pingback: blackberry free mp3 ringtones

 41. Pingback: regles poker kicker

 42. Bill

  soundtrack for dirty dancing havana nights
  nickelback too bad
  recipe baked pork chops
  holly madison nude pic
  godzilla king kong vs
  crip walk steps c
  cock cravers mega
  women s roles in ww1
  battery rbc7 ups
  free pattern for sewing purse
  meaning of suri
  programs for student loan forgiveness
  winchester 357 cal trapper carbine
  robin wright penn
  search for amelia earhart
  crossroads lyrics bone
  accessory cherokee grand jeep
  money tree cheats neopets
  greyhound motorcoach prevost
  lance myspace com site

 43. Heel

  carrie ann inaba porn
  view laci peterson autopsy pictures
  runescape auto woodcutter
  ithaca hammerless double barrel 16 gauge
  scary internet pranks jokes
  eli manning drunk pictures
  xo so binh duong
  glerys desnuda
  miko sinz myspace
  miley cyrus photo scandal
  descuidos de galilea montijo
  zshare cherokee and pinky phat
  4d2u malaysia
  cikgu sex
  google a list synonymsynonyms
  examples of poems
  avdepot net rating
  printable bunko score sheets
  ultimate mugen characters
  mary kay intouch login consultants

 44. Arnie

  sierra oil filter cross reference
  walmartbenefits online paystub
  alvin s glenn detention center
  put your name in gangster writing
  jd byrider inventory vehicles columbus
  camaras ocultasxxx
  mainplace movie theatre
  deos porno caseros gratis
  mamis ricas de puerto rico
  bibingka recipe using bisquick
  rate my cum facial
  ben gals cheerleader tara wilson pics
  ls land bd magazine
  allen and roth outdoor furniture
  280 rem ballistics caliber
  el show de erazno y la chocolata
  ammo 7mm mauser
  bullet size is measure by
  amniotic fluid measurement chart
  kari digimon on imvu

 45. Aron

  30 caliber cartridges chart
  1990 s hairstyles
  36 volt ezgo wiring diagram
  1550 grams ounces
  amox k clav
  01 meter how many centimeters
  200 ford escort zx2 fanbelt diagram
  7 grams to teaspoon
  4 mils equals how many teaspoons
  2005 6 8l ford serpentine belt diagram
  amy smith nude
  american pitbull terrier kennels in colombus indiana
  1000 lb galvanized game feeder
  erb and test practice 2nd grade
  ninitas follando
  athena cage you
  1 2 cup convert to grams
  american heart associaiton dallas tx
  alpo and rich porter harlem
  8 ounces how many ml

 46. Halo

  ben taub nurse internships
  223 semiauto rifles for sale
  centros de mesas mickey mouse
  address of the gwinnett correctional facility
  bright red spotting between periods pill
  15ml equals
  40 smith wesson hodgdon reloading chart
  1800 rolltop desks
  big ear pitbull
  bullet caliber chart
  aniversarygift ideas
  can a quick weave be protective style
  1200 cc is how many ounces
  15 year oldsnaked
  black rump shaking
  204 caliber ballistics
  14 1 kg to ft pounds
  6 8 lead bullet molding
  22lr trajectory
  benny hannas seattle

 47. Arnie

  cheerleaders on undress
  arreglos de centro mesa elaborados con toallas
  craigs lists dfw autos
  anekee photo free
  selena open casket funeral pictures
  kristy alley my big life
  definition of self care by orem
  avengers mc motorcycle club jackson michigan
  micro x vsr 2500
  661cj030 e
  gun caliber comparison
  carson furniture incorporated
  intertec 22 30round magazine for sale
  artistas mexicanas des
  crosman hawthorne pellet rifle
  passkey ignition systems
  camden county tribune georgian newspaper
  donde puedo ver free online peliculas cristiana
  www craiglist com in florida
  public bralessness

 48. lipitor claims

  whoah this blog is great i love reading your posts. Keep
  up the great work! You understand, lots of persons are hunting around for this information, you can help them greatly.

 49. LastDane

  I see you don’t monetize your website, don’t waste your traffic, you can earn extra bucks
  every month because you’ve got high quality content.
  If you want to know how to make extra $$$, search for: Mertiso’s tips best adsense alternative

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.