Kodustatud narkootikum kohv

Panen selle Ekspressi Tervises ilmnud loo ka netti üles, masside tungival nõudmisel (nali! Tegelikult paar kirja tuli küll ja küsiti, miks pole Tervise-Ekspressi netikujul – ei saa lugu näitéks oma rasedale kaasale forvardida. Palun väga, nüüd saab.

Ise jätsin kah sellele loole materjali kogudes kohvijoomise vähemalt poole võrra vähemaks, asendasin musta teega ja ingverijoogiga.)

Aga muidu olen endiselt blogipuhkusel ja kasvatan läikivat karva 😉

Meie kodustatud narkootikum – kohv
Tekst Epp Petrone

Kui vana on teie esimene kohvimälestus? Kas mäletate seda kummalist aroomi ema-isa hommikutest, tänavalt, poe kohviveski juurest? Kui pikk on teie staazh selle märjukese joomisel? Kas alustasite 10selt või 15selt?
Keskmine eestlane jõi eelmisel aastal veidi üle 61 liitri kohvi. See märjuke on meie argikeeles ja -mõtlemises: ülemus kutsub kohvile, tööl teeme kohvipausi, sõbrannad saavad kokku tassiks kohviks…
Aga kohv ei ole lihtsalt jook. See on sõltuvusaine. Tõsi, see on maailma kõige sagedamini kasutatav narkootikum (rohkem kui alkohol, tubakas või marihuaana) ja küllap sellepärast, et kõik seda tarbivad, vaatamegi kohvisõltuvusega kaasnevaile terviserisikidele läbi sõrmede.
Selle sõltuvuse teke võtab aega vaid paar päeva, ning on tugevam kui paljude keelatud narkootikumide puhul.
Mida see sõltuvus meie kehadele teeb?

Kolesterool

– On rida uuringuid, mis näitavad, et kohvijoomine tõstab organismi kolesteroolitaset. Kindlaks on tehtud, et filterdatud kohv tõstab kolesterooli taste vähem kui kannukohv, ning kõige rohkem tõstab seda keedetud kohv.
– Kolesteroolitaseme tõstjaks ei tundu aga olevat mitte kofeiin, vaid mingi muu aine, mis kohvis leidub. Tee ja koolajookide tarbijate hulgas keskmisest kõrgemat kolesteroolitaset pole tuvastatud! Ka näitas üks hiljutine uuring, et kofeiinivaba kohv tõstab kolesterooli peaaegu sama palju kui tavaline kohv – mis aine seda põhjustab, pole veel teada.

Peavalu
– Kofeiini on sageli lisatud valuvaigistajatesse, sest see kiirendab tablettide verre imendmist ja nende valuvaigistavat efekti. Katsed on näidanud, et ka kofeiinil üksi on mõningane valuvaigistav toime, kuigi pole teada, mil viisil.
– Katsed näitavad, et kohv võib peatada algava migreenpeavalu. Samuti võib tass kohvi aidata pohmellipeavalu vastu.
– Kohvijoomisest loobumine tekitab tõenäoliselt peavalude laine, mis kestab nädal kuni kaks. Need on võõrutusnähud ja mööduvad peagi.

PMS
– On leitud kindel korrelatsioon: premenstruaalne sündroom (naise kuupuhastuse-eelne tujukus ja peavalud) on seotud kofeiini tarbimisega. Teisisõnu: kohvijoojatel, aga ka teejoojatel on PMS nähud tugevamad kui neil, kes kofeiini igapäevaselt ei tarbi.

Rasedus
– Kofeiini tarbimine raseduse ajal põhjustab enneaegseid sünnitusi, lapse madalamat sünnikaalu ja isegi väärarenguid (viimane fakt, tõsi küll, pärineb ülikõrgete kofeiinidoosiega tehtud loomkatsetest).
– Kohvi joovatel rasedatel naistel kujuneb suurema tõenäosusega aneemia, ilmselt on põhjuseks see, et kohv ei lase raual imenduda. Kuna paljud rasedate aneemiad võtavad ohtlikke borme, siis on siin veel üks põhjus, miks raseduse ajal kohvist loobuda.
– On uurijaid, kes oletavad, et paljude pudelitoidul olevate vastsündinurete hingamishäired tulenevad sellest, et nad teevad läbi kofeiinist võõrdumise kuuri – emaüsas olles olid neist saanud kofeiinisõltlased, aga kuna ema neid rinnaga ei toida, siis uut kofeiiniannust ei tule.

Rinnaga toitmine
– Uuringud näitavad, et kui ema on raseduse ajal loobunud kohvi joomisest ning pärast sünnitust hakkab taas jooma, siis tema rinnapiimal olev laps teeb läbi keskmisest raskemad nutuperioodid, gaasivalud ja unehäired.
– Ei emaüsas olevate ega vastsündinud laste ainevahetuses pole veel neid ensüüme, mille abil kofeiini töödelda. Seega jääb kofeiin nende kehasse palju kauemaks ajaks ning võib kuhjuda, tekitades erinevaid toksiine. Eksperdid soovitavad, et vähemalt lapse esimesel kolmel elukuul, kui ainevahetusensüümid on kujunemisel, tuleks rinnaga toitval emal kohvi joomisest hoiduda.

Seedimisprobleemid
– Uuringud on näidanud kindlat seost kohvijoomise ja maohaavade vahel.
– Inimesed, kel on juba tekkinud maohädad, ei tohiks kohvi juua, vähemasti mitte tühja kõhuga peale – see tekitab maohappe kiire reaktsiooni ja kõhuvalu. Ka kõhuvalu leevendamiseks võetud roht ei pruugi siis mõjuda, sest paljud maohavaandite ravimid aeglustavad kofeiini imendumist verre.
– Lisaks maohaavanditele tuleks kohvist hoiduda teiste kõhuprobleemide korral: näiteks kõrvetised ja kõhulahtisus võivad olla seotud kohvijoomisega.
– Suur osa kõhule häda tegevatest ainetest tekib kohviubade röstimise ajal – veel üks põhjus eelistada heledamalt röstitud kohvisorte.

Suitsetamine ja sellest loobumine
– Kofeiin lahkub suitsetajate verest poole kiiremini kui mittesuitsetajate verest, ehk teisiti öeldes: et saada samasugust efekti, peavad suitsetajad jooma poole rohkem kohvi. Küsitlused ka näitavad seda, et suitsetajad reeglina on suuremad kohvijoojad.
– Kui aga inimene üritab suitsetamist maha jätta, siis enamasti ta kohvijoomist samal ajal ei piira. See tähendab seda, et ta saab varasemaga võrreldes kangema koguse kofeiini, see põhjustab omakorda ärevushäireid ja süvendab suitsetamise mahajätmisega seotud probleeme. Niisiis, kui kavatsed suitsetamisets loobuda, siis loobu ka (vähemalt poolest) oma tavalisest kohvikogusest.

Süda
– Südamehaiguste ja kohvijoomise seoste välja selgitamiseks on tehtud palju ja väga vastuoluliste tulemustega uuringuid, mis on avalikkust segadusse ajanud. Kokkuvõttes võiks öelda: kui su perekonnas on südamehaigusi, oleks mõistlik kohvijoomine maha jätta. Ning kofeiinivaba kohv põhjustab mõne uuringu järgi veel suuremat haigestumisriski kui tavaline kohv.
– Kui tunned, et kohvi joomine paneb su südame puperdama või tekitab arütmiat (tunnete, kuidas süda jätab löögi vahele), siis oled kindlasti oma piiri ületamas ja peaksid kohe kohvijoomist piirama.

Unehäired
– Kofeiini tarbimine tekitab rahutut und ja “tõmblevate jalgade sündroomi”. Kindlasti ei tohiks kohvi juua 4-5 tundi enne arvatavat magama minekut.
– On spekuleeritud teemal, et unetuse all kannatavatel inimestel tasub juua üks tass kohvi varahommikul, ning mitte mingisugust muud kofeiini päeva jooksul tarbida. Sel puhul tekib õhtuks võõrutussümptomid, mille üks osa on unisus.

Vererõhk
– Paljud testid näitavad, et kohv tõstab hüppeliselt vererõhku, eriti neil, kes igapäevaselt kohvi ei tarbi. Maksimaalne efekt on näha 15-90 minutit pärast kohvi joomist ning enamasti läheb aega 4 tundi, enne kui vererõhk maandub tagasi endisesse seisu.
– Inimesed, kel on pärilikult kõrge vererõhk, tõstavad oma vererõhku tublisti ka sporti tehes. Seetõttu tuleb neil kindlasti hoiduda kohvi või kofeiini sisaldavate jookide tarbimisest mõni aeg enne trenni või muud füüsilist pingutust!
– Kofeiin vähendab paljude kõrgvererõhutõve ravimite mõju – kui peate vererõhualandajaid võtma, siis peaksite kohvist täiesti loobuma.
– Paljude dieedirohtude ja pohmellileevendajate koostises on aine nimega fenüülpropanolamiin (phenylpropanolamine), mis tõstab vererõhku – ka seda ei tohiks kohviga kombineerida.
– Samamoodi tõstavad enamik antibeebipille vererõhku ning pikendavad kofeiini organismis olemise aega.
– Paljusid inimesi vaevab aga hoopis madal vererõhk: uimasus, pööritus, eriti püsti tõustes. Neile võib – mõõdukas! – kohvijoomine olla õige valik.

Viljatus
– Hiljutine uuring näitab, et naised, kes jõid enam kui tassi kohvi päevas, jäid poole aeglasemalt rasedaks kui mittekohvijoojad naised. Seda maksab teada, kui üritate käima peale jääda.
– Samas aga näitavad uuringud, et meeste spermatosoidilele mõjub kohvi joomine virgutavalt ning seeläbi suurendab mehe viljakust.

Vitamiinid ja mineraalid
– Kohvi ei tasuks juua samal ajal, kui sööte rauarikkaid toite nagu punast liha, tomatit, maasikat, spinatit – raud ei saa kohviga ühel ajal verre imenduda ja tuleb lihtsalt teie kehast välja, ilma head tegemata. Samamoodi ei tasu kohviga sama tunni jooksul võtta vitamiine – te lihtsalt raiskate oma raha, sest ained ei saa korralikult imenduda
– Uuringud näitavad, et kohv viib kehast välja kaltisumit. Sellega peaks arvestama eriti naised, kellel on suurem oht luude hõrenemisele. Kui joote kohvi, siis peaksite kindlasti võtma ka kaltsiumi preparaate – aga mitte samal ajal kohviga, vaid mõni tund varem või hiljem.

Vähk
– On uuringuid, mis näitavad, et kofeiin on kantserogeen ehk vähirakkude kasvu soodustaja. Kindlamalt on see seos välja tulnud pankrease-, munasarja-, põie- ja neeruvähi puhul. Samas aga näitavad uuringud, et kofeiin võib tõkestada või aeglustada kilpnäärme-, käärsoole-, pärasoole- ja rinnavähki. Kuna osa vähiliike võivad olla ka päritavad, võikski mõelda oma suguvõsas olnud haiguste peale. Kui näiteks teie lähedane sugulane on haigestunud rinnavähki, siis tasuks teil tarbida iga päev teatud kogus kofeiini – aga muide, lisaks kohvile saab seda ka teest ning tunduvalt väiksemate kõrvalriskidega.
– Lisaks kofeiinile on kohvis veel palju, otsesemalt vähi tekkega seostatavaid aineid, enamus neist tekkinud sinna kohviubade röstimise teel. Mida tumedama röstiga on oad, seda suuremad on selle kohvi jooja terviseriskid.
– Suur osa kohviubade kasvatajaist kasutab oma põldudel putukamürke ehk pestitsiide, mille pikaajaline tarbimine on inimese tervist kahjustav. Seepärast on soovitav kasutada mahekohvi – inglisekeelse sildiga “certified organic”.
– Valgest, pleegitatud paberist kohvifiltrites on suurem annus dioksiini – see on samuti üks vähki tekitav aine. Soovitav on kasutada pruunist, pleegitamata paberist kohvifiltreid.
– Kofeiinivabale kohvile üleminek võib teid küll vabastada kõrge vererõhu probleemist, aga tekitada muid hädasid. Nimelt kasutakse seal sageli kofeiini eemaldamiseks kemikaali nimega metüleenkloriid, mida peetakse kantserigeenseks aineks. Ohutum on vee abil töödeldud kofeiinivaba kohv, tavaliselt leiab selle kohta ka kohvipakilt märkme (näiteks “water processed”).

Väsimus
– Ühe-kahe tassi kohvi joomine vähendab väsimust ja teeb inimese vaimselt ärksamaks, ta reaktsioonid ning mõte lähevad kiiremaks ja ta saab testides paremaid tulemusi. Sel on aga lühiajaline mõju. Mõne tunni möödudes saabub väsimus, niiöelda pohmell. Sümptomiteks on depressioon, uimasus, peavalu. Enamik kohvisõltlasi lahendab selle probleemi uue tassi kohviga.
– Kohvi kasutamine antidepressandina ja hea tuju loojana on selgelt nõiaring. Sellest välja saamiseks tuleb leida teisi mooduseid endale energiat ja head tuju saada: liikumine, värske öhk, puuviljade-juurviljade söömine tekitavad samamoodi energiat, ilma pohmellita.
– Kui teil aga on vaja kusagile autoga sõita ja olete uimane., siis tass kohvi tõepoolest parandab teie kui autojuhi võimekust, seda näitavad ka testid.

Ärevushäired
– Uuringud kinnitavad, et kofeiin koos emotsionaalse stressiga tõstab adrenaliini taset kehas rohkem kui kofeiin või emotsionaalne stress eraldi seda teeksid.
– Paljud muutuvad kohvisõltlaseks just stressiperioodil. Kohvist loobumiseks tuleks valida võimalikult sttressivaba aeg, näiteks puhkusereis.

Sidebarid:

1)
Nippe kohvijoomise piiramiseks
– Kui tahad päevapealt maha jätta, siis vali selleks puhkuseaeg ja arvestage, et ees võib oodata nädal-kaks uimasust ja peavalusid.
– Üks võimalus tasapisi loobumiseks on hakata iga päev jooma üks tass vähem: näiteks kolme tassi asemel kaks, järgmisel nädalal juba üks tass päevas.
– Paljud jätavad kohvi maha, asendades selle lihtsalt sama koguse teega. Mitmed terviseriskid on sellega ellimineeritud.
– Või proovida piimakohvi? Pool kohvi, pool piima. Või kohvijooki? Pool sellest kuum vesi, pool kohv.
– Zhen-zheni preparaadid on energiapommid, mis aitavad kohvi asendada.
– Hommikune sport – olgu selleks siis jooga, sörkjooks, võimlemine – aitab vereringe käima lüüa sama hästi kui tass kohvi.
– Samamoodi ergutavalt mõjub dushi all käimine, eriti kui nahapinda käsnaga hõõruda.
– B-kompleksi ja C vitamiinid aitavad leevendada võõrutusnähtusid, niisamuti magneesium ja kaltsium.
– Loobumine on lihtsam, kui sul on kaaslane: kas sõber või elukaaslane, kes seda samal ajal teeb.
– Varu koju kohvi aseaineid, näiteks suur valik huvitavaid taimeteesid. Ilmselt on kohv sulle sümboliseerinud lõõgastushetki – leia endale selleks uued sümbolid.

2) Kofeiini sisaldus (milligrammides):

Tass kohvi:
– filtrikohv 146
– kannukohv 110
– lahustuv kohv 66
– kofeiinivaba kohv 2-5

Tass teed:
– 5 minutit tõmmanud – 46
– 1 minut tõmmanud – 28

Shokolaad:
1 keskmine tahvel 25
1 tass kakaod 13

Karastusjoogid, üks purk:
– Coca-Cola 65
– Pepsi-Cola
(ma pole kindel, kas mõni neist nimeiirjas olevatest markidest on veel Eestis levinud? Siis võib skännitud materjalist veel lisada)

Erinevad valuvaigistid, üks tablett:
– olenevalt rohust reegina 100-200 mg, seega on ühes tabletis keskmiselt sama palju kohvi kui ühes tassis kohvis.
3) Kasutatud kirjandus:
Bonnie Edwards “America`s Favorite Drug: Coffee and Your Health”

Stephen Cherniske “Caffeine Blues : Wake Up to the Hidden Dangers of America’s number 1 Drug”

32 mõtet “Kodustatud narkootikum kohv

 1. netiarst

  Lugesin su artikli läbi päikesevõtmisest minuti näpates.
  On punkte, millega ma olen nõus, kuid on paljut, mis on vale.
  Naturaalsel kohvil on mitmeid positiivseid omadusi, mis artiklis olid märkimata jäänud, kuid on ka negatiivseid omadusi, millest juttu polnud.
  Aga kõigest kunagi hiljem kui aega rohkem ja päikest vähem. 🙂
  Mina olen kohvi joonud 40 aastat ja ei kavatse loobuda. Pisut vaid tarbimist vähendada, kuna roheline tee on meil väga moodi läinud ja meil seda mitmetes “Gurmaani tee” hõrgutavates segudes müüakse.

 2. Mari

  Mina ei joo kohvi. Väga harva kui on pikk seminar või väsitav koosolek siis joon väikese tassi piimakohvi.
  Kohv ajab mind higistama ja süda hakkab puperdama. Arst on mulle küll soovitanud kohvi joomist, sest mul on madal vererõhk. Üks tassitäis kanget kohvi tähendab seda, et ma ei saa öö läbi magada ja järgmisel hommikul on meeletu uni. Mis sunnib jooma veel ühe tassi kohvi jne. Parem üldse mitte juua, et mitte sõltuvusringi sattuda 🙂
  Tööl joon hoopis piparmünditeed.

 3. L@SSIE

  jah, kqik, mis on hea, teeb paksuks ja tapab lähima 50 aasta jooksul.
  Kqige tervislikum on toituda omaenese väljaheitest.

 4. netiarst

  Marile
  Kohv ei ole eluliselt vajalik. Seda enam, et tema töötlemine toimub röstimise teel, mis on iseenesest tahmaga seotud.
  Oma madala vererõhu jaoks võid edukalt tarbida rohelise tee segusid. Must e. kääritamisel saadud tee omab samuti vererõhku tõstvat ja ergutavat toimet ja on isegi rohelisest maitsvam, aga teatavasti kaotavad kõik taimed töötlemisel osa oma headest ainetest.
  Seega: roheline tee!

 5. Eppppp Postituse autor

  Kui ilm muutub, siis võiksid, netiarst, küll kirjutada.
  Ma ise pole ka oma sõltuvusest täiesti vabanenud ja on rõõm kuulda, kui selles ka midagi head on leitud (?).
  Shokolaadis on näiteks väga palju head leitud. Ja tees muidugi ka.
  Epp,
  hetkel hommikukohvi rüübates.

 6. triin

  mina vabanesin sõltuvusest Moskvas õppides. Seal oli lihtsalt nii halb kohvi (keedavad koos suhkruga), et ei suutnud juua. Nädal aega valutas hommikul pea. Aga see möödus ja edaspidi polnud kohvi vaja – ilma selletagi oli enesetunne reipam, kui enne kohviga. Hiljem hakkasin uuesti jooma, aga sellest tulnud sõltuvus on kerge ja möödub kergelt – proovitud. Aga hoopis jube pohmell tabas mind kui võtsin zen-zeni preparaate. Olen proovinud ca 3x, erineval eluetapil. Järgmine päev pidin hingeheitma ;-). Ma kardan, et selle pidevast võtmisest tekib ikka veelgi hullem sõltuvus.

 7. luize

  Mina mõtlen juba mõnda aega murelikult oma kohvitarbimisele, et kas ei ole mitte liiga palju? Aga loobuda ma ei taha, muu hulgas mulle kohv ka maitseb. Ja kuna üks võõrutuskuur (sigaretid) veel kestab, siis ootame nati.

  Artikli kohta arvan, et ehk on tõesti ainult negatiivne, liiga. Kõlab natuke sedamoodi, nagu ameerika massihüsteeriale suunatud telesaate tekst. Samas, sain seletuse oma “hüplevate jalgade olikorrale” ehk siis teada, millest see tulla võib.

  Aga see ei pane mind veel loobuma 🙂

 8. triin

  minul tuli rahutute jalgade sündroom raseduse ajal (mõlema lapsega). Hiljem kadus ära. Ise mõtlesin, et mingi hormoon-värk.

 9. VäikeMari

  Hm, muuseas, kui teha üks korralik samateemaline uuring ka tee suhtes, on sama jama (eriti veel musta teega). Ka teiin ( on ikka nii eesti keeles?) teeb palju paha ning molekulaarselt on sarnane kohviga. Seega võib tee olla hea võõrutaja, kuid kindlasti mitte hea. Samamoodi on teiini kõigi palju kiidetud rohelises tees, mis on hetkel pigem moeasi, kui tegelikult hea tervisele.Kellel on vererõhuprobleeme peaks kasutama nt. lagritsat, mina teen tihti tööle kaasa puuvilja-lagritsatee (ok, tõmmise) Kuid vähemalt ühe espresso pean ka tegema hommikul… Ning lagritsjuurt peab laskma keemiseni, ning ka keetma vähemalt 5 min. ( nagu kõiki taimi, millelt mingeid omadusi soovitakse välja keeta, muidu pole tolku midagi) muidu niisama tõmmata lasta, ei suuda toimeained välja tulla…Aga kuna ma hetkel olen hoopis teisel lainel, siis ei tule meelde ei lingid ega täpsem info.
  Ahelsuitsetaja ja kohvisõltlane Mari. (aga ka mahajätmise lainel.. juba ammu)

 10. toivo

  “Kui pikk on teie staazh selle märjukese joomisel? Kas alustasite 10selt või 15selt?”

  kas sa ise mäletad? mulle tuleb seoses kohviga meelde et veel 90-ndatel viid küllaminnes üsna tihti kingituseks kohvipakk

 11. kah Epp

  *Nüüd on teada, miks meestele meeldib kaaslast viia kohvi jooma — kofeiin ärgitab naisi “jah” ütlema.

  Austraalia teadlaste väitel suurendab kofeiin inimeste mõjutatavust, teatab The Sun.

  Sellisele järeldusele jõudsid Queenslandi ülikooli teadlased, kui jälgisid kohvi joonud tudengite käitumist väitluste ajal. /Allikas: Delfi/
  *Kohv vähendab Parkinsoni tõve ohtu /Allikas: Terviseleht/
  *Kohv tõrjub maksavähki /Allikas: Delfi/
  ….arvamusi nii- ja naasuguseid. ise ei leia ma kohvist absoluutselt MITTE MINGIT naudingut (või mida ta peab andma?). kodus ei joo üldse, ainult töö juures niisama “moe pärast”…ja need “avastused” kohvi positiivsete või negatiivsete ilmingute kohta ei pane mind teda rohkem või vähem jooma …asi on maitses…:)

 12. Maria

  Minu lapsepõlves oli kõige tähtsamal kohal viljakohvi.
  Ma ei tea kas seda tehaksegi enam.
  Aga lasteaias anti seda lastele piimaga.
  Ma ei joo ise kohvi. Vahest harva kui on vaja just seda hetkelist ärkvelolekut.
  Üldjuhul piirdub minu kohvi joomine sellega, et söbrannadega väljas käies soovin klaasi piima vähese kohviga. Late on seega minu lemmikjook.
  Aga kui seda pole siis läheb loosi see teine variant. Kusjuures piim võib täitsa vabalt külm olla.
  Aga ma siiski eelistan kas mahla või vett.

 13. Leenu

  hm.. ma ei joo üldse kohvi.. jakiii..
  aga nagu ma su loost aru sain, siis kui ma suicetamisest loobuda tahan, peaks hakkama hoopis liitrite viisi kohvi jooma.. ja siis kui suicetamisest loobutud, siis kohvist minu puhul ilmselt raske loobuda ei ole, kuna see ei maitse mulle..

  päikest!

 14. Tiina

  Möödunud suvel vanaema juures ärkasin ühel kaunil päikselisel päeval millegipärast ülejäänud seltskonnast varem. Esimene asi oli end kohe kööki vedada kohvi tegema. Kohvi purk kannu kõrval oli tühjaks saanud. Ma olin päris kindel, et vanaemal on kuskil kapis või sahtlis varud olemas. Hetk hiljem avastasin, et olin kogu köögi pahupidi keeranud kohvi otsides. Jätsin endale kõrvalt vaadates tõelise narkomaani mulje, kes paaniliselt järgmist annust oli otsinud. Siis ehmatas küll korraks ära, aga joon ikka siiamaani. No mis teha… maitseb. Kusjuures ikka must ja mõru.

 15. huvilinõ

  Ravimtaimede tõmmiseid soovitatakse kasutada järjest mitte üle kahe nädala. Aga ka kohvi on ju tavaline taime tõmmis, aga seda kiputakse jooma iga päev ja eluaeg. Sama kehtib ka rohelise tee kohta. Vähe, ravim-palju, mürk. Arvestade veel seda, et tava põllumajandusest tulnud kohv on täis taimekaitse mürgi jääke. Aga see on kõik lihtsalt minu mõte, ega pruugi tegelikkusele vastata.

 16. fiilsiil

  Vajab unenägudest täisärkamiseks kohvi. Kanget kut kurat. Pääle kahte pääval pääle kolmekümneseitsmendat es taha — eip lase magada. Magamine aga vajadus.

  Tarbib üldse tunde ajel, kõike –>

 17. melanhoolik.

  Joon päevas 5-10 tassi lahustuvat kohvi. Vahel sekka mõni tass lattet või piimakohvi kuskil kohvikus. (Musta kohvi ma ei joo üldse, ikka piima ja suhrkuga.)
  Sõltuvus on tunda andnud. Üks päev ei saanud kuni lõunani kohvi ja pea hirmsasti valutas. Kui kohvi lõpuks sain, hakkas kohe parem.
  Kui hommikukohvi ei joo, siis on terve päeva kuidagi halb enesetunne. Isegi, kui saan lõunal oma kohvi lõpuks kätte.
  Kohvijoomisest loobuda ma sellegipoolest ei taha. Lemmikjook.
  Šokolaadi armastan ka väga palju süüa. Ja varem, kui veel kohvi ei joonud, olin Coca-Colast sõltuvuses. Nüüd seda tarbin harva.
  Teed armastan ka palju juua. Teed ellkõige kohvikutes, sest kohviga on palju suurem võimalus alt minna. Erinevates kohtades on ju nii erinev kohv.

  Tee kohta lugesin aga kunagi sellist asja, mis ei lähe selles artiklis esitatuga kokku:

  “Järelikult kui soovitakse saada ergutavat teed, tuleb sellel lasta tõmmata kõigest 1–2 minutit. Nii lühikese aja jooksul ei jõua parkained veel lahustuda, küll aga suurem osa kofeiinist. Nii-öelda rahustava tee saamiseks tuleb teelehtedel lasta tõmmata 5–7 minutit, siis jõuavad parkained lahustuda.”

  Kumb siis õige on? Kummas tees siis on rohkem kofeiini?

 18. muhv

  Eluaeg jõin hommikuti kohvi, sest muidu ma lihtsalt ei läinud käima ja olin hirmus pahur. Ühel päeval dieedi ajal otsustasin, et hakkan kohvi asemel teed jooma. Joon siiamaani. Meega.

 19. Meril

  Kohvi ei joo ja tõenäoliselt ei hakkagi jooma. Lihtsalt ei maitse. Joon hoopis rohelist teed mündi või jasmiiniga.

 20. Eppppp Postituse autor

  Melanhoolik – minul on see ka meeles, et kusagilt kunagi lugesin, et vähem aega tõmmanud kohv on egutavam. Selles raamatus aga väideti vastupidist. Aus vastus – ma ei tea. Ise lasen täiesti suvaliselt tõmmata, kuidas juhtub.

 21. sk

  mis ühikutes seda “rasedaks jäämise kiirust” mõõdetakse? minutites?

 22. Kristel

  Huvi pärast: palju selles Pepsis on siis…?
  (PS: “elimineerima” kirjutatakse ühe l-ga)

 23. Kiiska

  Hmm. Just õige märkus, et ‘vähe-ravim, palju-mürk’! Ma tean küll, et kõlab külamuttide kuulujutuna, aga ntks piparmünditee pidada meeste viljakust langetama kui seda pikalt ja palju tarbida.

  Aga kohvi joonud…. kohvi joonud olen regulaarselt vast sellest ajast kui ülikooli läksin, seega oma 12 aastat. Enne oli see rohkem nii ‘piduväevane’ jook. Ja lapsepõlvest mäletan ikka seda kohvijahvatamise lõhn ja heli, kui suvekodus isa vanaaegse kohviveskiga jahvatas, käsitsi 🙂

 24. webxan

  Tass kohvi:
  – filtrikohv 146
  – kannukohv 110
  – lahustuv kohv 66
  – kofeiinivaba kohv 2-5

  No kuidas saab selliseid fakte siia ritta panna? Kas mitte ei olene koferiinisisaldus siiski 1) kohvimargist, 2) tarvitatava toorme ja vee vahekorrast ning 3) ilmselt isegi valmistamise viisist?

 25. Eppppp Postituse autor

  See on refereering raamatust. Vahepealse kolme aastaga olen nii palju targemaks saanud, et raamatuid pimesi ei usaldaks (see oli targa väljanägemisega raamat küll 🙂

 26. anonymous

  I got this web site from myy friend who told mme about this website and
  aat the moment this ttime I am browsing this site and reading very informative articles or reviews here.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.