Tänasest loost

“Epp, vaata, vaata, sinu elu-unistus on täide läinud, sa oled Sawyeri kõrval!” hõiskas Justin eile öösel värsket online-Postimeest lahti tehes.

(See, et me “Losti”-Sawyeri teemal flirdime, on siin peres vana nali. Ja tõepoolest, Josh Holloway ja minu näolapid ilutsesid värskes lehes täpselt kõrvuti, ühest saanud  lõhnanägu ja teine saanud raamatuarvustuse osaliseks.)

Jah, ma teadsin, et Pullerits võib “Minu Ameerikast” kirjutada, ma ise jätsin talle kuu tagasi PM valvelauda raamatu kingiks. Mitte ainult lobitöö mõttega, vaid ka tõesti lihtsalt kingiks. Pullerits on minu vana õpetaja ja kolleeg, kuigi oleme vaid ülipõgusalt kokku puutunud pärast seda, kui meie ühine “Favoriidi”-periood lõppes.

Kui siis Josh Holloway kõrval seda teist artiklit klikkisin ja lugema asusin, siis vist lausa punastasin. Seda ma ei osanud oodata, et Pulleritsult nii väga kiita saan. Nagu oleksin ära surnud ja see oleks järelehüüe 😉

Oma õpetajalt kiita saada, sellel on ikka vägi sees. Isegi kui ta oli õpetaja rohkem kui kümme aastat tagasi. Värske, lääne ajakirjanduse koolkond TÜ zhurnaosakonnas. Kes teavad, need mäletavad elu lõpuni kõiki neid Pulleritsu veidrusi ja samas ka seda, kuidas me tõepoolest ninapidi supi sisse olime surutud ja neelama pidime hakkama.

See tänane arvustus tuletas mulle meelde ka sama kooliaasta lõpu, kui Pullerits hakkas koos kirjastaja Kalle Mülleriga korraldama “Eesti Vanity Fairi” ehk tulevast “Favoriiti”. Kuidas ta küll nende sinnani kirjutatud uudisnuppude põhjal võis ära arvata, et mul võib olla soont pikemate lugude jaoks, ma ei tea. Ma ise ei teadnud siis üldse, et mul sellist soont on. Aga ma ei kahelnud, kui ettepanek tehti. 18aastaselt on elu lihtne. “Kas tahad ajakirja asutada?” – “Võib küll!”

Sellest suvest on mul palju mälupilte. Näiteks Elmo Nüganeniga Linnateatri ukse ees pingil jalgu kõigutamas ja mu peategelasest Rain Simmulist rääkimas. Mul ei olnud intervjuuaeg kokku lepitud, lihtsalt hääletasin Tallinnasse ja kõndisin teatrisse ja küsisin valvelauast Nüganeni. Sõrad mustad, sandaalid tolmused, triibuline meremehesärk seljas ja juuksed ka umbes nädal pesemata, sest Tartus oli soe vesi ära läinud. Ja kui vahepeal keegi Simmuli-tundja trepil meist mööda kõndis, hõikas Nüganen: “Hei, tule ja räägi ka!”

Alles tükk aega hiljem tuli teatud kramp. Need esimesed Favoriidi-lood sai kõik kirjutatud veel sellises lapsemeelses mängus. Ja Simmulite pere on mulle siiani kõige tähtsam ja armsam kõigist neist peredest, keda kunagi olen portreteerinud. Ei teagi, kas see kontakt oleks tekkinud ka siis, kui ma neile aasta pärast ja veidi rohkem professionaalselt oleks lähenenud. Ka Raini otsisin ju toona üles lihtsalt Vanemuise ukse taha küsima minnes. Miks niimoodi? Ma vist lihtsalt ei mõelnudki sel ajal kategoorias “kust leida telefon, millega helistada?”

Ja lood kirjutasin paberi peal põlve otsas, sellesama puu all, mis siiani Tartu Kaubahalli taga alles on. Sügiseks tekkis toimetuseruum ja üks arvuti ja üks telefon ka.

Tänase PM loo juurde tagasi.

Ma korjasin äsja oma kirjastuse kodulehe jaoks kokku linke, mis sinna mingis süsteemis tulevikus üles panna. Need on siin praegu kaootiliselt, lihtsalt kõik see, mis otsinguga välja tuli – kajastus www.petroneprint.ee poolt siiani välja antud raamatutele.

http://www.ekspress.ee/viewdoc/EF3C99F9E2F6EC1AC22572F700328A7A/rss Minu Ameerika

http://www.blogger.ee/kala/2007/07/minu-ameerika.php Minu Ameerika

http://www.triip.ee/index.php?ID=tooted&selection=8 Minu Ameerika

http://www.postimees.ee/140707/esileht/kultuur/272234.php Minu Ameerika

http://www.postimees.ee/150707/esileht/arvamus/272243.php blogindus ja blogiraamatud

http://www.ekspress.ee/viewdoc/6C972B26B8F248F2C22572EB0060055D Kirjastusest

http://www.epl.ee/artikkel/389169 Kirjastusest, Minu Ameerika ja daki.elab.siin

http://metsatagune.blogspot.com/2007/05/see-nende-ameerika.html Kirjastusest, Minu Ameerika ja daki.elab.siin

http://www.ekspress.ee/viewdoc/AECE92D90A050887C22572F1002BB4FD Kirjastusest, Minu Ameerika ja daki.elab siin.

http://kaja.ekstreem.ee/?ID=1969&s=com Kirjastusest

http://blog.caro.pri.ee/?p=41 Daki.elab.siin

http://sjgelle.blogspot.com/2007/06/epp-ja-ameerika.html Minu Ameerika

http://www.naisteleht.ee/node/3021 Minu Ameerika

http://daki.tahvel.info/2007/07/06/raamatust-natuke-ja-muust-distantsilt/ daki.elab.siin

http://www.naisteleht.ee/node/3057 daki.elab.siin

http://kiirnuudlid.blogspot.com/2007/07/daki-ja-epu-raamatutest.html 

http://unekott.blogspot.com/2007/05/epust-dakist-ja-muust.html

http://www.epl.ee/laupaev/393033 Tähe tänav

8 mõtet “Tänasest loost

 1. sille

  ostsin ka eile Su raamatu. lugema pole veel jõudnud hakata, aga juba sirvides tundus, et on hea. 🙂

 2. Eppppp Postituse autor

  Neid Õuna-raamatu kajastusi on vist veel ka blogides olnud, aga Õuna-raamat pole mitte Petrone Print, vaid Pegasuse kirjastus, nii et seda ma oma kodulehe jaoks ei kogunud.
  Muidu ma ise olen Õuna-raamatuga rahul, antud tingimustes (iga pisike osa vaja nn naelaga lõpetada ja pinget üleval hoida jne) just see, mida me alguses tegema hakkasime.
  Ning minu jaoks on seal küll sees teine tasand, mille epiloogid avavad. Aga iga lugeja ei pea seda teist tasandit niimoodi kätte saama, nagu mina selle (kirjutades) sain. Igal lugejal on õigus oma arusaamisele.
  Aga. Mis puutub kriitikasse, et niisuguseid asju ühe välismaareisi ajal ei juhtu, siis – mul on andmeid, et juhtub küll, ja just ahelreaktsioonina võib üks asi viia teiseni.

 3. Tiia

  Wow, arvustus oli tõesti vinge. Ja punastamise sortidest peaks see vist kõige parem olema. Rahval tundus olevat ka palju öelda, aga komme lugeda väga kaua ei kannatanud – arvustus käis vist väga inimestel “kurat-tal-läheb-hästi” närvi pihta 😛

 4. syl

  Ostsin raamatu ja sama päeva õhtuks oli see ka läbi (Y) Väga super. Nüüdsest ka selle blogi andunud lugeja 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.