Saatsin Eesti maksuametile sellise kirja –

– hoian teid siis asjadega, st vastusega ka kursis, äkki läheb veel kellelgi vaja tänapäeva globaalkülas.


Me elame Eestis ja mu abikaasa Justin Carroll Petrone on Eesti resident (tal on elamis-ja tööluba). Samas on ta USA kodanik ja ta töötab lepingu alusel (contractor) USAs asuvale firmale. Lisaks kirjutab ta ka Eestis ajakirjandusele ja saab Eestist ning ka Lätist honorare.

Kuidas me peaks makse deklareerima? Kas ta peaks oma USA firmalt saadud tulud deklareerima USAs või Eestis?
Kas ta peab USAs üldse deklareerima, kui ta ei ela USAs?

Ja ütleme nii, kui selgub, et ta peab need tulud USAs deklareerima (ta esitas sama küsimuse ka USA maksuametile), mis siis saab Eestis saadud tuludega? Kas lisaks võime-peame siis esitama ühise tuludeklaratsiooni Eesti maksuametile, kuhu lähevad kirja tema Eesti firmadelt teenitud honorarid?

Ning – kui me esitame Eestis tuludeklaratsioonid perekonnana (saades maksusoodustust), kas me võime seda siis samal ajal teha ka USAs (esitades ainult USAst makstud rahade kohta deklaratsiooni, aga tehes seda perekonnana?)

13 mõtet “Saatsin Eesti maksuametile sellise kirja –

 1. blonde

  NB! Uus! Alates 01.01.2007 jõustunud muudatusest tulumaksuseaduse § 44 lg-s 13 on residendist füüsiline isik kohustatud välisriigist saadud välislepingu alusel maksuvaba tulu Eestis füüsilise isiku tuludeklaratsioonis deklareerima, kuigi täiendavat tulumaksu tasuda ei tule.

  Tabel
  see siis tolli ja maksuameti kodulehel.

 2. blonde

  no ju neil Ameerikas ka mingi maksuvaba osa on, vastavalt ülalpeetavate arvule jne. Aga see osa pidavat olema erinev osariigiti ja erinev ka ametite/ tööde lõikes mida on tehtud.

 3. blonde

  tegelikult on vist mõttekam kui ta arvleks firmadega mitte eraisikuna vaid firmana. Ja töötasu saaks siis sellest (oma) firmast ja olenevalt sellest kus see firma registreeritud on.

 4. Eppppp Postituse autor

  Ühelt välismaal elavalt eestlaselt kommentaar-arutelu…


  tuludeklaratsiooni IRS-ile tuleb esitada s6ltumata kus te resideerite, kodanikul ja green card’i omanikul v6rdselt vähemalt 10-e aasta jooksul alates kolimise aastast (kui kavatsetegi v66rsile j22da, kui vahepeal tagasi kolite, hakkab aastate lugemine otsast peale). ma saan ka aru, et
  on topeltmaksustamise vastu seadus. kui oleks eestis teenitud tulu nagu Sul, saan aru, et deklareerid ja maksad eestile ja siis deklareerid ka IRS-ile ja kui eesti tulumaksud on väiksemad kui oleks IRS-i omad, siis
  maksaksid usale vahe kinni. aga teil on keerulisem situatsioon – Justinil tulu nii ameerika kui eesti allikatest ja nt sotsiaalmaks/’self employment’ (mis pole tulumaks) tax – kas see jookseks ka m6lemal pool
  edasi?

 5. Siiri

  Muidugi on võimalus, et tulevikus (pensionärina) on isegi kasu sellest, et kunagi on USA-sse makse makstud 🙂 Kui teaks ette, mis USA majandusest saab ja mida tuevik toob…

 6. blonde

  no kui 10 aastat oled ära töötanud või ameeriklasega abielus olnud, hakkab kasu kah paistma.(icIc)abieluga suht teine lugu küll, abielu peab olema kestnud 10 aasat, ta peab olema siit ilmast lahkunud ja sa ei tohi abielus( enam olla .. mõne teisega siis vahepeal)

 7. Aivar

  Vot Epp, see siin on minu meelest yldse yks k6ige-k6ige asjalikum ja reaalsem teema mida sa oma blogis oled yles v6tnud ja millest kavatsed l2bi n2rida. Edu. J2lgin huviga. Kui teie olukord on keeruline, siis … eh, eh … minu oma on veelgi keerulisem (ma ei uhkusta, ma nutan). Aga noh, ma ei hakkaks siinkohal praegu sind detailidega l6bustama.

  aga jah, muideks, 2rge lootkegi, et v6tate ja maksate m6nele advokaadile v6i taxide tegijale, et nagu vaeva v2hendada – need inimesed ei ole tavaliselt mitte iialgi millegi nii keerulise situatsiooniga kokku puutunud ja on yksnes varmad teie raha vastu v6tma, et siis hiljem vaid lolli n2gu teha ja 6lgu kehitada.

 8. CV

  Aivari kommentaar on üliasjalik!!! Raha maksmisega kellelegi selles olukorras ei pääse. Tavaliselt ei ole nad nii keerulist situatsiooni enne näinudki ning karta on, et võivad teid veel suuremassega jamasse mässida.

 9. Hundi ulg

  Veidi ehk asjatundmatu soovitus – päris mitmeid aastaid möödas, kui teemaga kokku puutusin.

  Minu arvates oli Eesti ja USA vaheline leping topeltmaksustamise vältimiseks suhteliselt arusaadav. Kui juriidiline tekst “tõlkida” eesti keelde ning näpuga järge ajada, ei ole suurt eksimise võimalust.

 10. kmr

  Ma ei ole mingi tax attorney aga pidin hiljuti ise sama teemat uurima.

  Oletan, et USA tööandja (tellija) on juba withholdingut teinud, ja selles osas ei ole valikut — seda peab IRSile deklareerima (kui sissetulek on rohkem kui mingi $7000 aastas). Igal juhul ei maksa riskida Social Securityst ilmajäämisega (peab elu jooksul olema piisav arv töötatud kvartaleid ). Eriti kui Eestis pension puudub.

  Mina isiklikult maksan nii palju kui võimalik Eestis, kus maksumäär on väiksem.

  Eestis teenitud tulu peab tegelikult ka IRSile deklareerima (kuigi ilmselt ei saaks nad kunagi sellest teada). Kui õigeaegselt (so 15. aprill) USAs tulu deklareerida saab exemptioni kogu välismaal teenitud summa eest. Tagantjärele saab ka, aga refundi korras.

 11. kmr

  Lisaks see, et kui on kavatsus iseseisvalt (ilma sponsori abita) green cardi taotleda — mitte et sinna kolida, vaid niisama, igaks juhuks — tuleb pidada silmas et kogu asja arvutamine käib vimase kolme aasta esitatud USA maksudeklaratsioonide põhjal (varade väärtus korrutatakse mingi näruse koefitsiendiga, nii et rahast-kinnisvarast ei ole palju kasu).

 12. usku

  hei!

  kõigepealt ütlen, et su raamat meestest (lihtsamas variandis) oli äärmiselt hea lugemine 🙂

  aga siis tahaks lühidalt kommenteerida seda maksuteemat. üldine point see, et tulu maksustakse selle tekkimise riigis. mõnede riikide vahel on kokkulepped, et veel maksustamata tulult võib maksu maksta ka selles riigis, kus oled resident. muidu on nii, et kui oled siin maksu tasunud aga muidu ameerika kodanik ja maksumaksja, siis võtad siit tõendi, et maks makstud ja kui liiga palju oled maksnud, saad osa tagasi küsida. värskema peaga kommenteerin pikemalt, aga juhuks kui ära unub, siis mingi “seeme” nüüd idanema pandud

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.