Kus on estofiilide stipendium?

Uus aasta on meil alanud niisiis paraja rahateemalise ragistamisega. USA valitsusele tuleb maksta maksud, jah, ei pääse me neist, kuigi me siin ei ela. Lisaks see summa, mis tuleb maksta Tartu Ülikoolile õppemaksuks (sestJustin õpib seal, ingliusekeelses Baltic studies magistriõppes). Nii et täna üle pika aja veetsin ma paar tundi taas oma mehe sekratärina ehk netis stipiprogrammidega tutvudes.

Nagu juba kunagi kurtsin, on Balti riigid must auk nagunii – Ida-Euroopa programmid meid ei kata, slaavi programmid ka mitte, skandinaavia programmid ka mitte.

Suur lootus oli meil 2006. aasta sügisel USA valitsuse Fulbrighti programmil, aga ei sobinud Justin sinna – sest seal on juures meede, et inimene ei tohi seal maal, kuhu ta õppima minna tahab, elanud olla üle kuue kuu (samas on aga, paradoksaalselt, kandideerimiseks kasulik antud maa keelt osata).

Rotary stpiendiumiks ta ka ei sobi, sest on juba antud maal kohal ja õppimas, teda ei saa sinna lähetada. Just helistasime. “Ah juba alustasite õpinguid omal käel. ei, siis ei saa me aidata!”

Rida USA stipendiume on samamoodi out, sest nõuavad seda, et ta hetkel USA ülikoolis õpiks.

“Ma olen lihtsalt selline ebatavaline kuju,” kommenteerib ta ise.

Mina aga kammin igaks juhuks ka eestikeelse netiruumi üle.

Siin on stipendium Eesti-alase uurimistöö tegemiseks, aga selleks peab taas õppima välismaal – Eesti ülikool ei sobi.

Siin on Eesti välisministeeriumi pakutav, seda vaatasime ka mõni nädal tagasi – ei sobi, see on eestlastele ja Balti õpinguid pole ka nimekirjas.

Siin on Tartu Ülikooli pakutav – aga see on ainult eesti keele ja ajaloo õppimiseks.

Inglisekeelse Baltic Studies õppimiseks Tartu Ülikoolis pole veel vist stippi välja mõeldud. Millest on kahju. (Näiteks Leedus on sama ala õppimiseks võimalik välismaalastel stippi taotleda.) Sellised Justinitaolised Eesti-huvilised ja Eesti-fännid võiksid meie riigilt rohkem toetust saada.

Ahjaa, teadmiseks – Justini KÕIK selle semesteri eksamitööd on tehtud hindele “A” ehk viis pluss! Ja tema Eesti-blogi on www.palun.blogspot.com ja ma olen lubanud talle, et ma ei uhkelda, kes kõik teda loevad ja talle vahel toetuskirju kirjutavad… Igasugu olulised tegelased nii Eestis kui maailma Eesti-huviliste hulgas.

Me teame, et ta ajab õiget asja.

Võibolla saab tema enne oma õpingud ära lõpetatud ja siis kunagi disainitakse see stipendium, millega mõni teine noor estofiil tuule tiibadesse saab.

Üks mõte “Kus on estofiilide stipendium?

  1. Linda

    Kirjuta otse Eesti Instituuti einst@einst.ee, kirjelda probleemi ja küsi, kas on mingeid võimalusi, et Justin saaks Estophiluse stipendiumile kandideerida. Võibolla see välisülikooli nõue polegi nii kardinaalne.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.