E-de välimääraja pressiteade, panen siia ka

Ohtlike E-ainete määraja aitab ohutult tarbida

Kirjastus Petrone Print andis koos Angelika Eriniga välja „Ohtlike E-ainete määraja“. See on rahakoti vahele mahtuv väike ülevaatlik voldik, mida on lihtne kaasas kanda ning kus on ära toodud kõige ohtlikumad lisaained, mida leidub toidus, jookides, ravimites, kosmeetikas jne. Voldik on tasuta ning seda saab kõigist Apollo ning Rahva Raamatu poodidest, alates veebruarist ka kõikidest Selveri keti kauplustest üle Eesti.

E-ained on säilitusained, toiduvärvid, maitse- ja lõhnatugevdajad, paksendajad-vedeldajad, kunstlikud magustajad jmt – ehk kõik need ained, mida meil on vaja ainult silmailuks või toidu maitse parandamiseks ning säilivusaja suurendamiseks, aga mis tegelikku toiteväärtust ei oma.

„E-ainete määraja on hea ja lihtne moodus oma tervise hoidmiseks, selle voldiku abil on poes liiklemine palju lihtsam ning saab hoiduda tervisele ohtlikest ostudest,“ ütleb Epp Petrone, idee autor ja voldiku kirjastaja. Ta julgustab tarbijaid teadlikumalt valima, mida nad poes korvi panevad. „Me saame oma valikutega mõjutada tootjaid, boikoteerides kõige hullemaid ja tervist kahjustavamaid E-aineid.“

Idee voldiku koostamiseks tuli Petronel pärast oma raamatu „Roheliseks kasvamine“ välja andmist. Raamatu jaoks uuris ta , millised on kõige ohtlikumad E-ained, ning pani need leheveerule pisikesse kasti kirja. „Hiljem kuulsin, et inimesed paljundavad seda lehekülge ning lõikavad kasti välja, et seda saaks rahakoti vahele panna.“ Enam pole raamatut paljundada vaja, E-ainete voldikut saab iga soovija tasuta võtta kõikidest Apollo ja Rahva Raamatu poodidest.

1. veebruaril jõuab tasuta voldik ka kõikidesse Selveri kauplustesse. „Olen õnnelik, et Selver oli nõus voldikut laiali jagamiseks võtma: see näitab, et Eestis on jaemüüjaid, kes hoolivad tarbija tervisest,“ kiidab kirjastaja Petrone ja möönab, et pakkus voldikut ka mõnda teise toidupoodide ketti tasuta jagamiseks, aga need keeldusid.

Voldiku põhiautor on Angelika Erin, kellelt ilmus äsja samal teemal ka pikem käsitlus: raamat „Saladuslikud E-ained meie igapäevatoidus“. Kui E-ainete voldikus on kirjas vaid kõige ohtlikumad lisaained, siis raamatus on kirjas, millised on hinnangud teistele ainetele, milliseid toiduvärve ei pea kartma ning muud põnevat. Tegemist on Angelika viienda toiduteemalise raamatuga ja selle koostamiseks kulus tal poolteist aastat põhjalikku uurimistööd. Et pakenditele sageli imepisikeselt kirja pandud E-aineid lugeda, kannab Angelika igapäevaselt kotis kaasas väikest luupi.

„E-ained võivad tervisele kahjulikku mõju avaldada aastatepikkuse kasutamise tulemusena või tekitada tundlikel inimestel, eriti lastel kohest negatiivset reaktsiooni, mis avaldub kas allergialööbe, astma, hüperaktiivsuse ja muude tervisehäiretena,“ selgitab Erin. „Suurimaks probleemiks pean aga neid lisaaineid, mille tervist kahjustav mõju ei avaldu mitte koheselt, vaid pikaajalisel kasutamisel. Need võivad põhjustada näiteks vähki või geenikahjustusi.“

Töödeldud toitu, kus lisaaineid üldse ei leiduks, ei olegi saada. „Seega pole võimalik neid täiesti vältida, küll aga on võimalik säästa ennast ja oma peret kõige ohtlikumatest lisaainetest, lugedes pakendilt hoolikalt koostisainete nimistut,“ räägib Angelika Erin.

E-ainete määraja väljaandmist toetab Keskkonna Investeeringute Keskus. Voldiku tiraaž on 90 000 eksemplari ja see on tasuta.

Rohkem infot voldiku kohta:

http://petroneprint.ee/ohtlike_e-ainete_maaraja.php

www.meediatera.ee

4 mõtet “E-de välimääraja pressiteade, panen siia ka

  1. Pofanne

    Kas seda e-ainete voldikut kuhugi riputada ei saaks? Prindiks endale ka välja. ei ela Eestis, muidu jalutaks raamatupoest läbi.

  2. Eppppp

    Jah, alates esmaspäevast, 1. veebruatist tuleb Petrone Printi kodulehele välja korralik hea resoga pdf, mida saab välja trükkida.
    Saad ka tellida meie kodulehe poe kaudu välismaale, aga postikulud pead ise maksma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.