Ameerikat igale maitsele – reisisoovitused

(Illustratsioon on pärit aadressilt www.superstock.com.)

Nüüd loen ma oma “kustutatud stseenid” avaldatuks. Ja raamat ise peaks ka kohe-kohe teie öökappidele ilmuma. Aga seniks, juhin tähelepanu värskele ajakirjale “Anne ja Stiil”, seal on minu sulest reissoovituste lugu USA-s reisimiseks. Ja panen üles selle loo nüüd ka siia, pikemas ja toimetamata, nö minu versioonis. Loodetavasti on sellest siin netis abi, sattuge siia edaspidi otsingusõnadega “USA reis, Ameerika reis” :).

Niisiis, lugu ajakirjale:

Ameerikat igale maitsele

Minu isiklikud kokkupuuted USA-ga on kestnud kaheksa aastat ja julgen sel teemal reisisoovitusi jagada. Esiteks peaks küsima: kui Sul on plaan reisida Ameerika Ühendriikidesse, siis miks? Mida sa loodad? Kui sa tahad näiteks…

…abielluda

Seda saab teha Las Vegases, nagu tegi näiteks Elvis Presley. Kõik käib kiirelt, isegi varem internetis registreerima ei pea (aga võib). Tseremooniaga paaripaneku keskmine tasu on 250 dollarit, saab ka  lihtsa teenusena viis korda odavamalt.  Vanade peerude jaoks on Las Vegases oma äriharu: renewning the vows ehk abielutõutuse uuendamine. Võimalik on teha oma tseremooniai mis iganes stiilis ja võid ka lasta selle otseülekandena internetisõpradele. Las Vegas on reisina omamoodi kogemus, „täiskasvanute lõbustuspark”, täis kasiinosid ja stripiklubisid. Räägitakse kurbi lugusid inimestest, kes Vegasesse kogu oma raha jätnud.

…Inglismaa hõngu

Soovitan lennata Bostonisse, aga võib alustada ka New Yorgist. See on midagi seletamatult ilusat, mida kogeb eriti sügisel, lehtede kolletamise-punetamise ajal, kui sõita ringi ajaloolisel Uus-Inglismaal  (kasutades näiteks trassi nendesamade kahe linna vahel, aga kindlasti kiirteelt ka end aegajalt maha keerates). Väikesed kirikud, jalutamistänavatega linnakesed, rahulik elutempo… Toidusoovituseks on New England clam chowder, kreemjas merekarbisupp.

…matkata

Suur Kanjon, see on maailmaime, mis hingamise igas mõttes sügavamaks teeb. Paljudel mu tuttavatel on elus-vaja-ära-teha asjade nimekirjas see hiiglasügav jõeorg üle kaeda.  Kes tahab näha, millised on ees ootavad punakuldsed vaated, neile soovitaks filmi „127 tundi vangis kaljulõhes”, sealt saab ka hea reaalsuselaksu olemasolevate matkaohtude kohta. (Eesti keeles olemas ka samanimeline raamat, tõestisündinud lugu.) Rahvusparke on USAs muidugi teisigi, ja palju, neist saab ülevaate aadressil us-national-parks.net.

Kui aga küsida, millises linnas turistina ringitrampimine kõige tugevamat koormust annab ja pulsi kenasti kõrgel hoiab, siis ma vastaksin: San Francisco. Mägedest üles ja alla, ja jälle üles… See linnake on nimelt ehitatud 53-le mäele. Kui ära väsid, võid sõita unikaalse kaabelrongikesega järgmise mäe otsa.

Aga igasugune suurlinnas kõndimine läheb koormusmatka eest arvesse, iseasi, kui hea on sellise „matka” õhukvaliteet. Kui vaadata New Yorgi õhusaastatuse kaarti, siis selle järgi tasuks oma sammud seada igatahes Manhattani saare keskele, Central Parki. Pargi põhjaosa on metsikum ja looduslikult põnevam, aga sinna ei tasuks päris omapäi hämaras minna, see on paraku ka kriminogeensem kui trimmitud lõunaosa.

…lugeda

Julgustan külastama kohalikke raamatukogusid! Vahel on tegu arhitektuurimälestisega, ja kui ka mitte, siis kindlasti saab seal lisaks lugemiselamustele ka omamoodi hõngu kohalikust elust: teatud tüüpi inimesed, raamatukogu-kasutajad, ajavad tavaliselt kusagil eesruumis ameerikalikku lobajuttu hetkel aktuaalsetel teemadel.

Mu lemmikraamatupoed on samuti  raamatukogude moodi, seal on oma urkad istumiseks iidsete riiulite vahel ja seal on lademetes vanu kummalisi raamatuid. Üks mu lemmikutest on New Yorgis asuv Strand ja teine on San Franciscos asuv City Lights.

…lastega reisida

Igas suures linnas on lastemuuseum, loomaaed ja akvaarium. Meie pere lemmikuks on panoraam- ja 3D-kinod, need on sageli akvaariumite juures ja näitavad populaarteaduslikke filme. Eelistame uusi linnu vallutades ka bussituure lahtistes kahekorruselistes bussides: linnast saab vähese jalavaevaga hea ülevaate, lapsevanem saab giidi kuulata ning lapsed saavad teise korruse vaateid ja tuult nautida.

Ja veel üks meie pere nipp: mis iganes maailma kohas tasub astuda juurde kohalikele lapsevanematele ja julgelt küsida, mida siinkandis lastega teha võiks. Nii saab vähemasti mõne hea kohaliku mänguväljakusoovituse, aga võibolla ka infot mõne raamatukoguürituse või festivali kohta. Samalaadset infot leiab ka gocitykids.com aadressilt.

Kindlasti pean siinkohal märkima ära ka Disney Worldi Floridas ja Disneylandi Californias. Minu lemmikute hulka nad ei kuulu, aga kuuldavasti lapsed armastavad neid hüpesuuri teema/lõbustusparke. Kui minna, siis soovitan ajastada oma külastuse neile päevadele, kui Ameerika lapsed on koolis, sest muidu võib teil minna pool aega järjekordades seismisele.

…vibratsiooni

Tavaliselt on kõige odavamad piletid meiekandist ikka New Yorki, ja paljud kahtlustavad, et maapind just seal, Manhattani saare all väriseb, eriti hullusti teeb ta seda õhtuhämarusest südaööni Times Square’i kandis.

Minu lemmiktegevus New Yorgi öös on kullaotsimine komöödiaklubidest ehk comedy club’idest (samasuguseid klubisid leiab ka igast teisest suurlinnast): püstijalu-naljamehed ja –naised, kelle abiga saab aimu sellest, mis on hetkel õhus, aga on ka universaalseid nalju, igatahes võid end ühel hetkel naeruhoo käigus laua alt leida.

…muuseume väisata

Siis soovitan sul seada suund Washington, DC-sse. Seal on peaaegu kõik muuseumid tasuta, võid veeta neis kasvõi nädala või kaks. (Hinnatundlikele: soovitan vaadata järgi kodulehtedelt, suurel osal muusemitest on valitud üks nädalapäev, mil nad on pärastlõunal avatud tasuta. Siis on küll rahvast rohkem.)  Üldinfo muuseumite kohta on kokku kogunud museumca.org/usa. Minu lemmik on New Yorgi moodsa kunsti muuseum.

…Aasia hõngu

On palju põhjuseid, miks lennata San Franciscosse (ilm nende hulka ei kuulu, nagu ütles Mark Twain: „Kõige külmem talv, mida ma kogenud olen, oli San Francisco suvi”). Üks põhjuste reast võib olla ka see, et külastada USA suurimat Hiinalinna ja Jaapanilinna ning anduda seal etnilistele toiduelamustele. Üldse on läänerannikul Aasia lähedalolu rohkem tunda, aga oma Hiinalinnad on kõigis suuremates USA linnades. Kui tahad odavalt ja hästi süüa, siis vali seal toidukoht, kus istub ees palju Aasia nägu inimesi.

…kulinaarseid elamusi

Maitse üle ei vaielda, eks. Kasutan võimalust ja soovitan enda lemmikuid: austraalia toitudele ja spetsialiseerunud restoraniketti „Outback” (outback.com), eriti nende kookos-krevette ning „Bone Fish” ketti (bonefishgrill.com), eriti nende grillkalu mangokastmes.  

New Yorgis on minu kogemuse kohaselt eestlastel kombeks ja kohustuseks ära proovida õhukese taigna ja ohtra juustuga kohalik pizza, see on enamvähem kõikjal väga hea.  Aga kindlasti soovitan New Yorgis  väisata vanaaegset imposantset raudteejaama Grand Central Station ja süüa selle keldrikorrusel asuvas India kiirtoidukohta, mis on läbi aastate ülihea olnud. Bostonis tasub kindlasti minna suurte etnolettidega  Quincy turule, Philadelphias samasugusele Reading turule ja Seattle’is Pike turule, nautida sealseid rahvaid ja maitseid, kõik ühe suure katuse all sumisemas. Ja kus iganes, soovitan ära proovida ka mõni kohalik mehhiklaste toidukoht, neid on kõikjal üle USA: kiired, odavad ja head.

…ostelda

Sel juhul tasub reis ajastada allahindlusperioodile, näiteks vahetult pärast jõule. Aga tasub ka meeles pidada, et Made in China toodete hunnikutel on laiem taust… Mina pigem soovitan leida väikeseid vintage poode, osta huvitavaid teise-käe-riideid.

…ameeriklaste kodusid näha

Kus iganes sa oled, tasub võtta ette kohalik leht ja vaadata kinnisvarasektsiooni alt open house, need nn lahtiste ustega majad on eeskätt mõeldud võimalikele ostjatele, aga avatud sissemarssimiseks kõigile uudishimulikele. Rohkem on lahtiste ustega maju-kortereid nädalavahetustel.

Samad sõnad käivad ka yard/moving sales rubriigi kohta. Viimaseid on rohkem äärelinnades, ja ma ei saa garanteerida, et te ikka majja sisse saate: mõnikord on väljamüügid tubades sees, mõnikord ühes toas või garaazhis, aga sageli hoopis eesaias. Kindlasti on seal võimalik odavalt igasugust teise-käe-kaupa kokku osta.

Olen oma külaliste pealt märganud, et inimestele meeldib lihtsalt sõita autoga ringi huvitavates naabruskondades. (Muidugi on jala veel mõnusam, aga rikaste elurajoonis on villad nii suurte kruntidega, et jalgsi ei jõua eriti mingit ülevaadet saada, pealegi on ühistranspordiga linnadest väljaspool kehvad lood.) Huvitav ilulosside piirkond on Hamptons-regioon New Yorgist idas, kus rannikut palistavad rikaste, kuulsate ja ilusate suvemajad, ka mõne „Seksi ja linna” episoodi tegevus on seal toimunud; Floridas soovitaksin vaatamiseks aga rikkurite miile, mis jäävad Fort Lauderdale’is põhja, kuni Palm Beachini.

Teine põhjus autot jalgadele eelistada on aga hirm. Näiteks kurikuulus Harlem, mustade linnaosa New Yorgis, Manhattani saare põhjatipus, sealt saab edasi sõita sama kurikuulsasse Bronxi linnaosasse. Tegelikult ei ole need linnaosad nii hirmsad midagi, eriti kui päevasel ajal käia – näiteks soovitan peatumiskohaks Harlemi pühapäevaturgu, Bronxis aga asub suur loomaaed ja autentne „Little Italy” linnaosa nimega „Arthur Avenue”, kus elavad (ja söövad!) päris itaallased, erinevalt Manhattanil asuvast samanimelisest kohast, mis on tänapäeval kitsukeseks kuivanud ja eelkõige turistidele suunatud.

…rannapuhkust

Paljud eurooplased kombineerivad praegu, odava dollari ajal, mõne USA suurlinna külastuse ja supluspuhkuse, näiteks Miamile lisaks muu Florida. Aga arvestage oma plaane tehes, et ametlik orkaanihooaeg on juuni algusest novembri lõpuni. Kindlasti ei soovita ma plaanida ei Florida ega üldse Kariibi mere puhkust augustist oktoobrini. (Viimase hetke piletid on teine asi, õnneks on orkaanid nädala-paari jagu ette ennustatavad.)

Aasta läbi hea rannailmaga on imeline saarestik Vaikses ookeanis… Havai. Seal on filmitud menusari „Lost / Teadmata kadunud”, selle põhjal võite ette kujutada sealset paradiislikku loodust ja kliimat. Hinnatundlikumad meist küll  ei jõua osta piletit maakera teisele poole, aga  – tasub silmas pidada oma lennupiletite boonuspunkte, osa liine lennutab Havaile sama suure punktiarvuga  kui mujale USAsse. Palju ilusaid randu on muidugi California rannikul, lõunaosas on soe märtsist novembrini ja orkaane sealkandis pole.

„Lähemalt” ehk idarannikult võib veel soovitada, et New Yorgi suurlinnapuhkus tasub plaanida perioodi maist oktoobri alguseni  ja võtta päev või paar ranna jaoks. Ka New York avaneb ookeanile, selleks peab sõitma metrooga suurlinna südamest lõunasse, näiteks Brighton Beachil venelaste linnaosas saab nautida lisaks mereveele ka häid pelmeene-vareenikuid ning nõuka-nostalgiat; aga niisama retrot saab kogeda Coney Islandil asuvas vanas, ent siiani toimivas lõbustuspargis. Autoga või rongiga pääseb ka kaugematesse randadesse, linna südamest idasse, Hamptonsisse, kus on mitmel tuntud näitlejal ja rešissööril suvemajad.  Teine kuulus koht on nii New Yorgist kui Bostonist autosõidukaugusele jääv, Uus-Inglismaal asuv poolsaar Cape Cod ja selle läheduses asuvad saared, kus käivad suvitamas ka tuntud poliitpered nagu Clintonid ja Obamad.

…midagi ökomeelsetele

Kindlasti võib soovitada, kus iganes USA-s te reisite, Whole Foodsi suure maheda toidu-ja muidupoe külastamist, asupaigad leiab wholefoods.com.  Ülemaailmse õiglase kaubanduse võtab kokku aga kett, mille poekeste kontaktid leiab aadressil tenthousandvillages.com. Minge ja satute justkui teise maailma: eksootiline, värviline, idamaiselt või ladina-ameerikalikult lõhnav… tõsi, keegi pole öelnud, et puhta südametunnistuse  saaks odavalt osta.

Aga kui soovite kogeda midagi keskkonnasõbralikku ja samas kummastavat, siis minge ja vaadake, kuidas kohtub Ameerika turist ja amiš (religioosne kogukond, kes kunagi Euroopast USAsse pages). Siiani elavad amišid enda maailmas, kannavad riideid, mille stiil on pärit sajandite tagant, ei kasuta elektrit, bensiini ega muid moodsaid leiutisi… Omal kombel suhestuvad  nad siiski tarbijaühiskonnaga, nimelt on nad endast teatud külje välja pannud turistidele. Võib minna (näiteks New Yorgist või Philadelphiast rendiautoga Pennsylvania osariigi südamesse) ja süüa amišite toitu, osta käsitööd ja moose, vaadata hobukaarikuid ja muuseumilaadseid tegelasi tänavatelt ning imestada kontrasti nende maailma ja ülejäänud ameeriklaste vahel.

..Gay’dele ja gay-huvilistele

Kui satute New Yorki, siis otsige üles Gay tänav Greenwich Village’is, just see tänav andis sõnale gay uue lisatähenduse, sest seal olid aastal 1969 kuulsaks saanud tänavarahutused. Seal lähistel asuvad ka tänapäeval seksuaalvähemuste klubid-kohvikud. USA  gay-pealinnaks peetakse aga San Franciscot, täpsemalt Castro linnaosa, ja gay-paradiiisiks mitmeid Los Angelese randu.

Aga minu enda lemmikelamused gay-maailma nägemisel on olnud mujal. Uus-inglismaal, Cape Codi poolsaare tipus asub linnake nimega Provincetown. Pärast pikka liivadüünde vahelist sõitu jõuate imeilusasse valgete majakeste ja lillaedadega linnakesse, kus kõnnitakse käsikäes ja valitseb mõnusalt dekadentlik meeleolu. Linnas on oma rand, oma teatrid, kunstisalongid, raamatupoed, kõik muidugi…  omamoodi. Umbes samasuguse „maailma lõppu” sõitmise meeleolu osaliseks saab Florida lõunatipus, Key saarestiku kõige tagaotsas, kus asub saar ja linn nimega Key West, täis lõunamaist erootikat ja hullust.

Key West pole tuntud mitte ainult gay kohana, sinna tasub minna ka Ernest Hemingway huvilistel, just seal elas vanameister aastakümneid,  ning lisaks on linnake tuntud aareteotsija Mel Fisheri poolest – muuseumites saab tutvuda nii Hemingway kuuevarbaliste kasside kolooniaga kui ka merepõhjast toodud mündihunnikutega.

PS. Mida ma ei soovita?

Need punktid käivad eelkõige New Yorgi kandi kohta, sest just seal olen elanud ja oma arvamuse kujundanud. Ma ei soovita sõita vaatama Niagara juga ega ronida Empire State Buildingu tippu. Olen kohanud mitmeid turiste, kes on mõlemas pettunud. Palju rahvast, järjekorrad, suur ajakulu… Kui väisate New Yorki, siis minge parem Rockefeller Centeri vaateplatvormile, see on odavam, (peaaegu) ilma järjekorrata ja ka hea vaatega.

Panengi siia lõppu ühe pildi sellelt vaateplatvormilt, pilt pärit www.earthinpictures.com.

2 mõtet “Ameerikat igale maitsele – reisisoovitused

  1. L.

    oh nii mõnus lugemine ja väga põhjalik ja ülevaatlik, midagi sellist tahaks lausa iga riigi kohta teada!
    ps. olen suur Minu Ameerika fänn ja ootan juba 3osa!! 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.