Aasta kokkuvõte 2015

WP_20151207_20_43_12_ProKIRJUTATUD. Sel aastal kogunes  palju sahtlisse: umbes kümme lastejuttu ja mitme muu raamatu tükikesi.

AVALDATUD. Kolm lasteraamatut: “Ma kingin sulle jõe”, “Leena peenar” ja “Kurru-Nurru vurrud”.

Ja “Eesti Naises” lastega kasvamise kolumnisari. Ja “Peres ja Kodus” algas sel aastal uus sari, mu lugemispäevik.

TOIMETATUD. Kolm raamatut. Justini “Minu Eesti 3”/“My Estonia 3”, Fred Jüssi “Reisikirju” ja Evelin Ilvese “Kirju”.

Ja Justini ajakirjas Tervis ilmuv kolumnisari on samuti minu toimetatud (-tõlgitud), samuti ta Postimees Arteris ilmuvad kolumnid.

KORRALDATUD.Olin  osaline musta leiba USAs propageerivas ettevõtmises, astusin sellest kõrvale.

Ja õnnestus korraldada ka “Petrone Printile” uus tegevjuht, nii et mina olen nüüd loodetavasti üha enam sellele kirjastusele vaid “autor portfellis” ning distantsilt nõuandja.

ELUKOHT. Ma loodan, et nüüd on Tartu baas paigas igaveseks. Ja Setomaa talu ka. Ma samas arvan ja aiman, et nendest baasidest tuleb veel palju ärakäimist, liikumist…. eelkõige ida suunas.

VAIMSED OTSINGUD. Olen ikka oikumeenilises meelelaadis… Aasta alguses lasin end ristida kristlikusse õigeusku, juunis käisin Petseri kloostris nädalakese (koos Mariaga), aga novembris Indias laulsin hinduistlikke badžaneid ja budistlikke matraid… Ja sel aastal täitus ka minu palve, mille kirjutasin päevikusse, “sooviksin õppida tundma rahumeelset ja armastavat islamit”. Miks ma üldse sellise palve kirjutasin? Sest tundsin vaistlikult, et see info, mis lääne meediauumis islami kohta tuleb, on üha enam kallutatud… ja mina ei taha olla infosõjas ühel poolel, ma pigem olen see rahutuvi, kes rindejoonte vahel lendab :)- Igatahes tuvusin inimesega, kes mulle islamist on rääkinud ja juhatanud kirjavara poole, ning taastutvusin ühe vana tuttavaga ja asusin tema islami-teemalist raamatut toimetama.

(Kindlasti kirjutan neist asjust veel. Lihtsalt repliigi korras, see aasta on mulle tõestanud, et kristluse ja islami vahel pole erilist vahet… see on seesama usk oma juurtelt, sõnumilt, tegelastelt… ja pole ka vahet agressiivsuse määral… on ka kristluse harudel olnud agressiivsemaid aegu, aga põhisõnum on armastus. Jumal on hea, inimkond on segane, nii tundub mulle. Armastan inimkonda kogu tema segasuse juures :). Kuulan hetkel õues toimuvat ilutulestiku-aastalõpu paugutamist ja omal kombel armastan, vähemasti tolereerin sedagi…)

Minu jaoks hakkab ring täis saama, olen kõigi religioonide suhtes huvi ja armastust tundnud ja ma ei tea, kuhu see lõpuks viib, kus see “pesa” on. Võibolla olengi selline imelik kuju, kes lendab ringi ja saab vaimseid elamusi erinevates pühakodades.

KEHA. Ma pole sel aastal paastunud, sain 2014 oma terviseasjad korda. Olen küll teinud lihavabu perioode ja olnud periooditi toortoidul.  Olen teinud õigeusu paastu ja kolmapäevaseid-reedeseid paastupäevi ja olen lõplikult loobunud sealihast. Religioon ja keha on sel aastal mul vist rohkem kokku saanud kui varem.

Vana seljaprobleem tegi häda – palju aastaid tagasi kukkusin mägedes ja lõin ühe diski kuidagi ära. Nüüd, novembri alguses hakkas valutama… sain diagnoosi, “diski protrusioon”, ja nüüd tean: pean tegelema spordiga teadlikumalt. Sörkisin enne seda palju ja pärast diagnoosi  üldse enam mitte, see polevat seljale hea. Seeasemel tegelen selgroo ümber lihaskorseti kasvatamise ja hoidmisega :). Ehk et võite mind jõusaalist leida.

TEATER. Ma lugesin raamatuid lõppenud aastal vähem (kirjutasin vist rohkem kui lugesin!), kultuuri tarbimise mõttes oli hoopis teatriaasta. Olen mitmest etendusest ka siin blogis kirjutanud, vt siin. Aga väga väga palju jäi vaid mõtteisse või paberitükikestele…

LAPSED. Maria sai sel aastal 4 ja käis kokku kolmes lasteaias: lõpetas hoiu Tartus, oli Obinitsa lasteaias hiliskevadel-varasügisel ja edasi Tartus läks nii, et ta sai koha venekeelses lasteaias ning julgeb nüüd natuke vene keeles ka suhelda. Kui areng nii jätkub, saab temast ehk kolmkeelne lapsuke.

Anna lõpetas esimesse klassi Tartus katoliku koolis ja käib nüüd teises klassis… Ta on nutikas asperger, kes oma hobidega ikka üllatab. Hetkel on ta hobiks sõrmejälgede tuvastamine ja klassifitseerimine.

Martal oli eriline aasta, ta väga tahtis minna tagasi õppima Ameerikasse ja nii ta läkski, poole aasta pealt kolis vanaema-vanaisa juurde ja õpib seal. Kas see jääb vaid selleks õppeaastaks või kauemaks, me veel ei tea, otsustame 2016 numbri sees… Marta on anime fänn, õpib netist jaapani keelt ja kirjutab inglisekeelset fan fictionit ühe animesarja fännidele ja on minust pikem (see vist pole enam uudis… ). Ta sai eile 12aataseks 🙂

REISID. Märtsis Itaalias lasteraamatute mess, uued avanevad horisondid. Juunis Petseri klooster, vana-ja-uus õigeusu armastus. Oktoobris suur Frakfurdi raamatumess, veel professionaalseid horisonte. Novembris India, tagasi vanas ja avanemas veel uut… Ja aastalõpp Islandil. Ma ei tea, miks see Island pidi tulema, aga siin ma olen praegu, neid ridu kirjutades. Ameerika ja Euroopa vahel. Ahjaa, septembris olin USAs ka.

KEELEÕPE. Eelkõige vene keel. Irina, mu eraõpetaja, oli mu kõrval terve see aasta, pausidega, aga ikkagi. Ma arvan, et mu vene keele oskus on nüüd värskendatud taas mu elu parimale tasandile… siit saab edasi minna :).

UUED RAAMATUD. Loodan 2016 valmis saada järgmised raamatud: “Kas süda on ümmargune?” 3nda, India-osa ja “Minu Ameerika 4” ning kindlasti ka kaks lasteraamatut: ühe muinasjutuka ja ühe perelugude raamatu. Ehk isegi rohkem :).

FRED JÜSSI. Tegelikult tahaks välja öelda lootuse, et ma saaks Frediga koostööraamatu valmis… see on ammune raamat. Fred on mulle sel aastal väga oluline inimene olnud.

Temaga seostub üks usk veel. Metsausk. Ja Setomaa mets on see minu pühamu, kust kaua eemal ei taha olla.

UUED HORISONDID. Indias avanes üks vana teema uuesti: kalliskivid, ehted… Ehk mäletate, sellest on juttu ka mu südameraamatu 1.osas. Kirjutan sellest lähipäevil veel. Praegu võib vaadata FB-küljele: https://www.facebook.com/indiast.ee.

Head uut aastat! Lõppu kopeerin sama soovi, mis oli aasta tagasi: Ja palume ja loodame koos, et see ebastabiilsus ja vaenulikkus, mida MAAILMAPOLIITIKA täis on, leiab lahendused ilma suurema sõjata…

3 mõtet “Aasta kokkuvõte 2015

  1. Liubov Koobas

    Head Uut aastat! See kõik , mis kirjas on tundub VÄGA põnev! Kas ma saaks proovida illüstreerida ühte lastearaamatutest? Mulle meeldib Teie raamatute stiil, ning ise olen olnud ilüstraator, isegi 2010 aastal daon Nukitsamees konkursil parimatesse laste raamatute illüstreeria nimekirja. Ise olen udmurt, tulin Eestisse 15 aastad tagasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.