PÖFFijuttu, vol 1: “Kooliga on kõik”

Ülevaade filmist: https://2018.poff.ee/filmid/415962

Mulle meeldib selle filmi tõukeidee, see küsimus…

Mismoodi võivad omavahel reageerima hakata väga kõrge IQ-ga teismelised (kes emotsionaalselt toored ja noored, ikkagi teismelised), kui nad….

– pannakse ühte üsna kinnisesse rühma (eliitklassi) arenema lapsest peale,

– kui neil ei ole täiskasvanust autoriteeti,

– ja kui nad saavad aru täiesti elementaarsest, mida iga mõtlemisvõimeline inimene läbi laksab: meie maailm on teinud enesetapu.
…Või noh, on selle poole teel, mingil lollakal mõttetul põhjusel sellise imeliku tee valinud (autoriteedi puudusel?).

Vaat see on see algpunkt, millele film on ehitatud. Ilmselt sattus sinna kihisevasse kooslusse reageerima sisse ka üks põnev bakter (üks tüdruk, kellest saab klassi liider?). Tegelikult ju ka on sellised eliitklassid olemas. Aga teatud tingimustes, selle ühe juhuse lisandumisel… jah, miks mitte. Võiks nii juhtuda. Üsna realistlik lugu.

Film algab sellest, kuidas selle eliitklassi õpetaja otse õpilaste juures enesetapu sooritab. (Miks, ei tea. Lollakal mõttetul põhjusel?)

Ja edasi kerib lugu uue, asendusõpetaja silme läbi. Tasapisi saab mehele selgeks, et klass tegutseb sünge salasektina, kummalisi rituaalne läbides, midagi kummalist plaanides. Aga mida?…

Ma ei tahaks rohkem süžeed ära rääkida.

Ütlen niipalju, et see ei ole noortefilm, ei ole õudusfilm, ei ole keskkonnafilm… on selline žanrisegane. Pole ilmselt juhus, et peategelane õpetaja just Kafkast oma mitte-iialgi-valmis-saavat doktoritööd kirjutab… Ja ikkagi on kogu selles paines mingi prantslastele omane keel-põses kerguse moment ka sees.

Mulle sobivad hästi need filmid, mis liiga selged pole. Kuhu siis ikkagi näiteks õpsi arvuti kadus, ja miks? Mis siis ikkagi juhtus? Mida see lõpukaader tähendas, mis nende hingedes juhtus?

Mulle meeldib väga “Kärbeste jumal”, seda allegooriat viskas sisse küllaga.
Ja sellisteks mängudeks polegi vaja üksikule, ilma täiskasvanuteta saarele sattuda. Täiskasvaneid lihtsalt polegi enam olemas… eriti mitte… nad ei märka oma lapsi, nad on zombistunud.

Ega märka nad eriti ka seda… eriti mitte… kuidas nad maailma enesetapule on viinud.

(pilt: filmi tutvustus PÖFFI ametlikult küljelt.)

2 mõtet “PÖFFijuttu, vol 1: “Kooliga on kõik”

  1. Ülle

    Sinu postituse taustal tundub, et oma 11 aastasele pean enne selgitustööd tegema. Nemad lähevad õpetaja algatusel koos seda filmi vaatama. Ja ma ei süvenenud üldse, mis filmi sisu on

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.