Müügil mereäärne majake, otse omanikult

Taas kuulutustulp…

Müügil: Jausa talu, Liu küla, Pärnumaa

Omanik Kati Murutar

Koormisteta

TOIMETATUD: õige katastritunnus on hoopis 15905:004:0844

Kopeerin edasi Kati täpsema kirjelduse.

Ja kel huvi, see meiligu katarina@uninet.ee

Liu külast on kujunenud piiritult prestiižne ja uskumatult noobel kant(s) nii suvemajade omamiseks kui alaliseks elamiseks. Veel hiljuti tagasihoidlik kaluriküla olnud paik on saanud nimekate-positsioonikate inimeste linnakuks.

Tänu Audru vallavalitsusele ja uute, väekate maksumaksjate koostööle on asfalteeritud mereäärne vana maantee – mis viib nii Lindi kui Audruranna suunal välja Pärnu-Tõstamaa maanteele. Bussiliiklus on usaldusväärne. Infra moodustavad Liu, Lindi ja Audruranna kauplus, postkontor ja lasteaed-põhikool. Uhiuus ja vaatega merele, kusjuures.

Sadama ja majaka ümbruses on vaatamata uus-Liu pealetulekule siiski traditsiooniline keskkond. Jausa talu asub põlisel Kirikunukal, tema kõrval on kirikuase ja muistsed kalmed. Vaade avaneb kolmest küljest merele. Akendest paistab nii Pärnu linna panoraam kui Sorgu-Manija-Munalaid ja teiselt poolt lahte Tahkuranna. Laevadest-luikedest rääkimata.

Teisel pool mõnusalt tõrvalõhnalist, kakuamide-lappajate podinaga klassikalist sadamat on Liu Paat, mis valmistab käsitsi laevu, aga ühtlasi moodustab Jausa talu turvalise tagala ja naabrivalve. Ligi 6 aasta põhjaliku süvenemise ja kohati üsna üleinimliku tööga on emand Murutar rajanud keskkonnaga kooskõlas, loodusega arvestava (tuuled, merevee liikumised), pisiasjadeni läbi mõeldud talu. Siin on kirjutatud 7 raamatut, mitu näidendit ja rohkesti ajakirjanduslikke töid.

Algselt ehitasid Jausa talu Hiiumaalt pärit rannarootsi kalurid aastal 1920 – Jausa küla ja lahe järgi on saanud ka talu nimi. Hiiumaalt pärinevad ka 3 kadakat, mis kasvavad keset hoovi kaevu taga tänini.

Kati ostis talu endale aastal 2002. Gaidur Põldsaare Võrumaa meeste brigaad ehitas vana palkmaja baasil sisuliselt uue maja. Välja püstine laudis, selle alla tuuletõke. Sisse soojustus ja põikine laudis. Tänu millele maja on kiiresti soojenev ja äärmiselt tuulekindlalt sooja pidav, nagu kasukas. Maja (ja ühtlasi kogu Kirikunuka) sai modernse elektrisitku. Vesi sai pandud kahesüsteemne – trassivesi tuleb Liu Paadi puurkaevust, lihtne ümberlülitus keldrist toob majja oma kaevu vee. Kanalisatsioon on pütikujuline, Enn Reinsoni sibiautoga koostöös toimiv. Vetsus-duširuumis ning tuulekojas on põrandaküte. 250liitrine boiler ja pesumasin lisavad mugavusi.

2005. aasta orkaani järel sai Jausa talu endale uue, ülilaiadest laudadest (Rannu Bangeman) põranda. All õhtus-kuivatustorud tulevaste orkaanide puhuks. Kaetud pigmenteeritud õliga. Teisele korrusele sai ehitatud kolm katuslae ja iidsete pennidega tuba – neist üks kaminaga – kuhu viiv trepp kujunes sulniks sisearhitektuuriliseks elemendiks. Kõik on õdusas ja erilises koloriidis. Puust. Hingav. Naturaalne. Haruldaselt hea väljaga.

Pärast orkaani sai saun uue sisseehitatud mööbli ja ahju koos kerisega, lastele sai tehtud uus liivakast ja kiik, õuele uus palkidest originaalne mööbel, kaevule Edgar Valteri vaimus jändrik kaevukook. Uue katuse ja põranda sai kuur, kuuri taha tehti uus suitsuahi.

Siis, kaks aastat tagasi, ehitati ka kahekorruseline paviljon. Selle kõrval olevasse kakuami on võimalik vastavalt kohalikule traditsioonile ja moele rajada veel üks onnikene – ent seni on ta toiminud ideaalse laste mängupaigana.

2006. aastal ehitasime ümber terve Jausa talu korraliku aia. 2007. aastal ehitas Orma Mäesalu brigaad paviljoni kõrvale talli. Selle juures olev lasipuu toimib ka laste turnimisatraktsioonina. Maja sai värskelt üle värvitud ning kööki uued pliidid.

Valmis! Aastaid pühendunud tööd ja ehitamist – tulemuseks kõik mugavused telefonist pääsukesepesadeni paviljonis ja tallis. Siin sündis Kati neljas laps Aleksander (2002), viies laps Maria Indira (2006) ja bernhardiinikutsikad. Eelmisel suvel oli siin Eedeni aed kolme hobuse, kolme koera ja papagoidega – lastest rääkimata. Nüüd on see etapp elust möödas, valmis majapidamine Eedeni aia jaoks kitsas. Süda küll nutab – ent klammerduda ju ei tohi! – aga me läheme siit edasi. Saagu uus pere Jausa talus õnnelikuks!

10 mõtet “Müügil mereäärne majake, otse omanikult

 1. Eppppp

  Ma ei tea, miks. Võibolla mustlasest vanaema veri lööb välja?

  Katastrinumbritest ei tea ma ise midagi, aga proovige siis seda teist.

  Omalt poolt lisan, et armas koht on jah. Olen seal korra käinud (seda saab lugeda augustikuu Eesti Naisest). Ja vaatan, et Kati pole vist tubade arvu ütelnud. Allkorrusel on 3 tuba ja köök, üleval on 3(1 suur ja kaks väikest katusealust tuba).

 2. viva

  aga hinna suurusjärkugi? see on nii eriline objekt, et ei saa millelgagi võrreldes oletada ka… siis teaks, kas tülitada ja unistadagi…

 3. Anonüümne

  Sul on katastri tunnuses alguse 5 numbrit üleliia – number ise algab tegelikult 15 …. jne, see 21550 on registr tunnus. Eks muidugi need, kes huvitet, leiavad üles.

 4. Tatsutahime

  Teate – mina koliks ka ära kohast, mida kirjeldatakse sõnadega
  “Veel hiljuti tagasihoidlik kaluriküla olnud paik on saanud nimekate-positsioonikate inimeste linnakuks.”

  No offense, anyone.

 5. Eppppp

  Mina ei tea hinnaootust ja ma saan aru, miks ta seda avalikku ruumi üles ei tahtnud panna (kadedus, jutud). Igatahes vinge naine, et on suutnud endale osta-ehitada maja ja see on ilma koormisteta, ilma eluasemelaenuta.
  Sobib igatahes meilida ja kindlasti ta vastab hinna asjus privaatselt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.